0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Pracodawcy na przyszły rok proponują wzrost minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zaledwie o 49 zł, a godzinowego o... 30 groszy. Ceny rosną coraz szybciej, a płace w Polsce wciąż należą do najniższych w Unii Europejskiej. Oczekujemy znacznie szybszego wzrostu wynagrodzeń!

http://wyborcza.pl/7,155287,21756529,placa-minimalna-w-2018-roku-wyniesie-co-najmniej-2049-zl-a.html

Więcej dzieci na opiekunkę, gorzej wykształcona kadra, likwidacja standardów bezpieczeństwa i jeden pokój zamiast minimum dwóch – oto pomysły PiS-u na reformę opieki żłobkowej. „Dobra zmiana” najwyraźniej nie dba o dobro dzieci.

https://oko.press/rafalska-optymalizuje-zlobki-bedzie-tlok-gorsza-opieka-opiekunki-rodzice-protestuja-rzad-zlobka/

Pracodawcy wynajmują prywatne firmy do kontroli pracowników będących na zwolnieniach chorobowych. Zamiast zaostrzać kontrole, pracodawcy powinni zadbać o poprawę warunków pracy!

http://wyborcza.pl/7,155287,21763932,puk-puk-kontrola-chorobowa-pracodawcy-wynajmuja-firmy-do-kontroli.html

Wciąż walczymy o zablokowanie szkodliwych i źle przygotowanych zmian w oświacie. Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z wieloma innymi organizacjami domaga się wprowadzenia pod obrady Sejmu obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-09/komitet-inicjatywy-referendalnej-zada-wprowadzenie-ich-wniosku-pod-obrady-sejmu/

Jednocześnie prezes ZNP, Sławomir Broniarz przypomina, że wskutek cięć etatów wielu nauczycieli stanie się biednymi pracującymi.

http://www.pulshr.pl/zwiazki-zawodowe/slawomir-broniarz-wskutek-ciec-etatow-nauczyciele-beda-biednymi-pracujacymi,43600.html

Górnicy zebrali ponad 120 tys. podpisów pod ustawą dotyczącą przyznawania deputatów węglowych, a tymczasem rząd w ogóle nie odnosi się do ich postulatów. Jeżeli nadal w kwestii deputatów węglowych będzie cisza, to górnicy rozpoczną działania protestacyjne!

http://gornictwo.wnp.pl/gornicy-czekaja-na-zalatwienie-sprawy-deputatow-weglowych,297170_1_0_0.html

Konsekwentnie walczymy o wyższe płace w niedzielę! Zamiast niespójnych i selektywnych pomysłów Solidarności domagamy się 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie. We wszystkich branżach i wszystkich regionach kraju!

http://wyborcza.pl/7,155287,21704558,zwiazkowcy-z-opzz-maja-pomysl-na-zakaz-handlu-moze-lepiej-dac.html

Polska niechlubnym liderem w odsetku umów na czas określony. Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej jest u nas najwięcej umów czasowych – aż 27,5% przy średniej unijnej 14,2%.

http://lewica.pl/?id=31585

Dla większości Polaków średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za 2016 r. w wysokości 4277 zł brutto, bardzo różni się od rzeczywistości. Połowa zatrudnionych nie zarabia na rękę nawet 2,5 tys. zł, a pracownicy małych firm w większości otrzymują pensję niższą niż 2 tys. zł.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1039102,pensje-wynagrodzenia-srednia-krajowa.html

Trwają czystki w kolejnych instytucjach. Reforma struktury skarbówki, wprowadzająca Krajową Administrację Skarbową, przewiduje weryfikację wszystkich kadr. Związkowcy informują o poważnych patologiach.

https://www.pb.pl/rusza-masowa-czystka-w-skarbowce-860998

Irlandia znacznie ograniczy skalę śmieciowego zatrudnienia. Zostaną zlikwidowane umowy, które zakładają, że pracodawca dzwoni do pracownika tylko wtedy, gdy go potrzebuje. W Polsce niestety wciąż nie ma rozwiązań znacząco ograniczających skalę umów niestandardowych.

http://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=44044

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie odpuszcza w sprawie źle przygotowanej reformy oświaty. Domagamy się, aby wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum był głosowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. PiS obiecywał w kampanii wyborczej, że będzie słuchał obywateli!

http://www.znp.edu.pl/element/3085/Apel_do_Marszalka_Sejmu

Z sondażu CBOS wynika, że zdecydowana większość społeczeństwa popiera wniosek o referendum i wzięłaby w nim udział!

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-reforma-edukacji/aktualnosci/news-referendum-w-sprawie-reformy-edukacji-sondaz,nId,2395191

Od marca wszyscy emeryci mieli dostawać minimum 1 tys. zł brutto. Jednak rząd Beaty Szydło zapomniał dać podwyżkę ponad 100 tys. osób. Niewyobrażalna skala ignorancji.

http://wyborcza.pl/7,155287,21816023,wpadka-rzadu-z-emeryturami-dla-rencistow-105-tys-osob-nie.html

OPZZ proponuje, aby zamiast debaty nad zakazem handlu w niedzielę, rozmawiać o podwyżkach płac. Chcemy, aby za każdą pracę w niedzielę wynagrodzenie było 2,5 razy wyższe niż za pracę w dni powszednie!

http://strajk.eu/wolne-niedziele-czy-niedziele-dobrze-platne/

Tymczasem PiS ma kłopot z projektem Solidarności. Nie tylko my zauważyliśmy, że jest w nim mnóstwo usterek.

http://wyborcza.pl/7,155287,21815996,niedziele-beda-handlowe-jak-pis-wybija-zeby-projektowi-solidarnosci.html

W rządzie trwa dyskusja nad tym, aby inspektor pracy mógł przekształcać umowy cywilnoprawne w etaty. To zatrudniający musiałby udowodnić, że nie unikał umów o pracę i miał prawo stosować w danym przypadku kontrakt cywilnoprawny. Czekamy na konkrety!

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1043682,umowy-cywilnoprawne-inspektor-pip-nakaze-przeksztalcenie-zlecenia-w-etat.html

Jeżeli nie zmieni się polityka władz, sytuacja osób starszych będzie się szybko pogarszać, a ich wykluczenie pogłębi się. Już teraz jesteśmy państwem o bardzo niskich wydatkach na opiekę senioralną, a po obniżeniu wieku emerytalnego przewiduje się znaczny spadek wysokości emerytur. Troska o poprawę jakości życia seniorów stanowi jedno z największych wyzwań Polski. Na razie niestety nie widać działań władz na tym obszarze.

http://www.lewica.pl/?id=31598&tytul=GUS:-Wykluczenie-spo%B3eczne-senior%F3w

Nie widzimy powodów, aby wspierać mało produktywnego przedsiębiorcę, dając mu przywileje ubezpieczeniowe kosztem innych pracodawców i pracowników.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1042940,mikro-zus-do-poprawki.html

Bulwersująca skala nierówności. W USA prezesi największych spółek zarabiają 347 razy więcej niż pracownicy.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21793032,prezesi-firm-zarabiaja-347-razy-wiecej-od-swoich-pracownikow.html#MTstream

Ciekawy dwugłos o bezwarunkowym dochodzie podstawowym (płacenie każdemu mieszkańcowi kraju po 1 tys. zł miesięcznie niezależnie od sytuacji). W swoim tekście wskazuję, że lepszym rozwiązaniem byłaby polityka pełnego, stabilnego zatrudnienia, walka z nierównościami i wysokiej jakości, uniwersalne usługi publiczne.

http://lewica.pl/?id=31595

http://lewica.pl/?id=31597

Ruszamy z kampanią na rzecz wyższych płac! OPZZ postuluje pakiet rozwiązań, które przyczyniłyby się do wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej.

http://www.opzz.org.pl/-/stanowisko-prezydium-opzz-z-dnia-23-maja-2017-r-w-sprawie-wzrostu-wynagrodzen-w-gospodarce-narodowej

Sytuacja społeczno-ekonomiczna pozwala na duży wzrost płacy minimalnej. Bezrobocie jest niskie, a zapotrzebowanie na pracę wysokie. Ponadto rośnie inflacja, co oznacza, że wzrastają koszty życia. Dlatego OPZZ będzie walczył o znaczne podniesienie minimalnego wynagrodzenia!

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1045509,wyzsza-placa-minimalna-walka.html

Minister Mateusz Morawiecki walczy o… dyskryminację polskich pracowników za granicą. Rząd sprzeciwia się projektowi Komisji Europejskiej o pracownikach delegowanych, zgodnie z którym polscy pracownicy mieliby zarabiać tyle samo, co pracownicy francuscy czy niemieccy na tych samych stanowiskach.

http://biznes.onet.pl/praca/zarobki/projekt-ke-ws-pracownikow-delegowanych-komentarz-morawieckiego/pht9mv

Prawo i Sprawiedliwość obiecywało, że po wyborach przywróci podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22%. Wszystko jednak wskazuje na to, że nic z tego nie wyjdzie. Stawki podniesione przez rząd PO-PSL najprawdopodobniej pozostaną niezmienione przez najbliższe lata.

http://wyborcza.pl/7,155287,21843775,pis-utrzyma-wyzszy-vat-przez-najblizsze-lata-mimo-ze-jeszcze.html#BoxBizLink

Aż 14% aktywnych zawodowo Polaków rozważa emigrację zarobkową z Polski w ciągu najbliższego roku. W największym stopniu dotyczy to młodych ludzi.

https://www.pb.pl/14-proc-polakow-rozwaza-emigracje-zarobkowa-861715

Trudno się dziwić, że miliony Polaków i Polek pracują za granicą, a kolejni chcą emigrować, skoro nasz kraj wciąż nie oferuje godnych miejsc pracy. Przykładowo warszawska straż miejska proponuje 2055 zł brutto. Mile widziane jest m.in. wyższe wykształcenie, doświadczenie w pracy na stanowisku związanym ze stosowaniem przepisów prawa, znajomość języków, prawo jazdy i aktywność sportowa.

http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,21857297,straz-miejska-poszukuje-kandydatow-do-pracy-i-proponuje-na.html#BoxLokKrajLinkImg

Rozpoczął się ogólnokrajowy strajk ratowników medycznych. Od lat ten ważny i odpowiedzialny zawód jest marginalizowany. Ratownicy mają jeden kluczowy postulat: chcą, aby ich płace wzrosły w tym samym stopniu, co wynagrodzenia pielęgniarek.

http://www.medexpress.pl/dzis-ratownicy-medyczni-rozpoczynaja-protest/66973

Rząd wciąż lekceważy postulaty górników. Dlatego zrzeszony w OPZZ Związek Zawodowy Górników planuje demonstrację w sprawie deputatów węglowych.

http://gornictwo.wnp.pl/22-czerwca-w-warszawie-zapewne-dojdzie-do-protestu-ws-deputatow-weglowych,298714_1_0_0.html

Setki skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich. Rząd obniżył emerytury tysiącom byłych pracowników resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony czy Wojsk Ochrony Pogranicza – dotyczy to nawet osób, które pracowały w Polsce Ludowej tylko kilka dni. Nie można się godzić na arbitralne odbieranie praw nabytych!

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21847296,skoncze-ze-soba-rpo-zalany-skargami-od-bylych-pracownikow.html#TRNajCzytSST

Jeżeli ktoś kibicował Donaldowi Trumpowi w wyborach amerykańskich, powinien utracić złudzenia. Pierwszy budżet nowego prezydenta USA to radykalne cięcia wydatków dla osób biednych i niepełnosprawnych oraz znaczny wzrost wydatków na zbrojenia.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/budzet-usa-2018-ciecia-donalda-trumpa/h5xz9q

Dane Państwowej Inspekcji Pracy potwierdzają opinie OPZZ. Najgorszy wyzysk i najniższe płace są w małych sklepach, które stara się dowartościować w swojej ustawie o handlu w niedzielę Solidarność.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21867819,wspolczujesz-kasjerkom-w-supermarketach-te-w-malych-sklepach.html#MTstream

Dla OPZZ kluczowe są wyższe płace. Dlatego zamiast ograniczeń handlu w niedzielę domagamy się 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie! Nasza akcja w tej sprawie nabiera rozpędu i coraz więcej środowisk nas popiera!

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21881306,zwiazkowcy-chca-zeby-minimalna-stawka-godzinowa-za-prace-w.html

http://finanse.wp.pl/wyzsze-place-zamiast-zakazu-handlu-w-niedziele-opzz-chce-odrzucenia-projektu-s-6128199649658497a

http://biznes.onet.pl/praca/zarobki/podwyzka-zamiast-wolnych-niedziel-nowy-pomysl-opzz/hwvl7r

Instytucje publiczne w Polsce, w tym ZUS i NIK, tak organizują przetargi, że firmy ochroniarskie płacą ludziom grosze. Nie ma naszej zgody na te skandaliczne praktyki!

http://wyborcza.pl/7,155284,21877604,zus-nie-przestrzega-przepisow-o-stawce-minimalnej-nik-tez-nie.html?disableRedirects=true

Czas na aktywizację zawodową kobiet! Poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy powinna być jednym z kluczowych celów polskich władz.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1045825,niepracujace-polki-to-ukryty-kapital-polskiej-gospodarki.html

Udało nam się przeforsować ustawę, której wprowadzenie poprawi sytuację pracowników tymczasowych!

http://www.opzz.org.pl/-/zmiany-w-ustawie-o-zatrudnianiu-pracownikow-tymczasowych

Spadła liczba mieszkań oddanych do użytku. Wciąż nie ma dobrej zmiany w budownictwie.

http://www.lewica.pl/?id=31610&tytul=GUS:-Spadek-liczby-wybudowanych-mieszka%F1

Polskie firmy w 2016 roku płaciły pracownikom aż o 43% mniej niż zagraniczne. Okazuje się, że polskie nie zawszy znaczy dobre.

http://praca.interia.pl/zarobki/news-zarobki-w-firmach-polskich-i-zagranicznych-w-2016-r,nId,2396655

Niemieckie przepisy dotyczące płacy minimalnej mają zastosowanie w stosunku do polskich kierowców ciężarówek, jeżdżących tranzytem przez Niemcy. OPZZ od wielu miesięcy domaga się, aby polscy kierowcy otrzymywali te same wynagrodzenia, co niemieccy!

http://businessinsider.com.pl/finanse/placa-minimalna-dla-kierowcow-w-niemczech/mwx6jbn

Emerytury wypłacane z nowego systemu były w minionym roku prawie dwa razy mniejsze od tych liczonych według starych zasad. Niestety sytuacja ma się jeszcze pogorszyć. OPZZ domaga się powrotu do systemu emerytalnego w pełni opartego na solidarności pokoleń!

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1046226,emerytury-z-nowgo-systemu-emerytalnego-wysokosc.html

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z inicjatywą przesunięcia o rok terminu wdrożenia reformy oświatowej. Zróbmy wszystko, aby w tym roku nie wdrażać źle, pospiesznie przygotowanych zmian!

http://www.znp.edu.pl/element/3094/Komunikat_ws._reformy_w_oswiacie

Pracownicy kopalń i emeryci górniczy będą protestować na ulicach stolicy! Rząd nie dotrzymał obietnic!

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1046229,gornicy-emeryci-protest-warszawa-deputat-weglowy.html
Zarząd MZZPS