Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej uspokaja: nauczyciele mogą skorzystać z emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek. W odpowiedzi na pytanie wiceprzewodniczącej OPZZ, Wiesławy Taranowskiej, dotyczące tych uprawnień po wejściu w życie od 1 października 2017 nowej ustawy o emeryturach i rentach, wiceminister Marcin Zieleniecki stwierdził, że obniżając wiek emerytalny ustawodawca uwzględnił sytuację nauczycieli, którzy już osiągnęli lub w niedługim czasie osiągną 60 lat życia (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna).
Kongres "Nauka dla Polski. Nasz pomysł na reformę"
W imieniu organizatorów - Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej oraz Rady Nauki i Szkolnictwa Wyższego Związku Nauczycielstwa Polskiego - mamy zaszczyt zaprosić członków i sympatyków OPZZ na Kongres "Nauka dla Polski. Nasz pomysł na reformę", który odbędzie się w poniedziałek 22 maja w Domu Innowacji Społecznych "Marzyciele i Rzemieślnicy" przy ul. Brackiej 25 w godz. 12.00-17.30.
RPO chce wyjaśnień ws. zmian w nauczaniu uczniów z niepełnosprawnościami
Rzecznik Praw Obywatelski Adam Bodnar wystąpił w poniedziałek do minister edukacji Anny Zalewskiej w związku ze skierowaniem w kwietniu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Z projektu wynika, że nauczanie indywidualne ma być prowadzone nie tak jak dotąd w domu lub na terenie szkoły, lecz tylko w domu.
41 polskich elektrowni przekracza nowe normy środowiskowe. W całej Unii Europejskiej funkcjonuje dziś 108 instalacji, które będą miały problem z dostosowaniem się do nowych norm emisji. W grupie zagrożonych zamknięciem wskazano m.in. należące do PGE elektrownie Bełchatów, Turów i Opole.
W poniedziałek przedstawiciele PZM złożyli w Sejmie RP obywatelski ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Zebrali pod nim prawie 240 tys. podpisów. – My nie chcemy strajku. Ten obywatelski projekt to nasze zaproszenie do negocjacji – powiedział Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Trwa konflikt wokół zwolnień w Warszawskiej Operze Kameralnej
Przed budynkiem, w którym zaplanowano konferencję na temat 27. Festiwalu Mozartowskiego, protestowali związkowcy. Edward Jamiołkowski - przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników WOK i Hubert Zadrożny - przewodniczący NSZZ "Solidarność" w WOK ubolewali, że dyrekcja i organizator działalności Opery, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik nie prowadzą z nimi rozmów.
Możliwość opłacania niskich składek ustalanych od przychodu nie podoba się związkowcom. Związkowcy z OPZZ nie mają wątpliwości, że nowe zasady ustalania podstawy składek spowodują więcej złego niż dobrego. – I dlatego oceniamy je negatywnie. Nie możemy się zgodzić, aby wspierać mało produktywnego przedsiębiorcę, dając mu przywileje ubezpieczeniowe finansowane przez pozostałych przedsiębiorców i pracowników. Jest wykluczone, aby pracownicy finansowali ubezpieczenie i świadczenia dla bezrobotnych za osoby pracujące na własny rachunek – tłumaczy Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ.
12 maja 2017 r. na posiedzeniu Podzespołu Problemowego ds. reformy rynku pracy przyjęto rekomendacje Podzespołu w zakresie głównych założeń reformy polityki rynku pracy.
Brytyjska premier deklaruje wzmocnienie praw pracowniczych
Na liście zapowiadanych reform znajdują się m.in. podwyższenie minimalnej płacy, możliwość wzięcia dodatkowego urlopu w celu zaopiekowania się chorym członkiem rodziny, większa ochrona osób obecnie zatrudnionych na podstawie tak zwanych umów śmieciowych oraz deklaracja, że wszystkie prawa pracownicze dziś wynikające z legislacji unijnej będą na Wyspach gwarantowane po Brexicie. - Ogłaszamy największe wzmocnienie praw pracowniczych w historii konserwatywnych rządów - zadeklarowała Theresa May.