0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Jan Guz: Polacy wybrali racjonalność i bezpieczeństwo

W ostatnich latach kilkanaście razy dość poważnie zmieniono prawo emerytalne, stąd powstało wrażenie niepewności rozwiązań prawnych oraz lęk przed utratą uprawnień emerytalnych. Dlatego mamy tak duże zainteresowanie świadczeniami emerytalnymi. Czy zachęty finansowe są potrzebne?

przeczytaj

Pracownicy niezadowoleni z Taurona

Pracownicy firmy Tauron Wytwarzanie nie są zadowoleni z warunków pracy i płacy w firmie i nie poleciliby jej swoim znajomym – wynika z anonimowych ankiet wśród pracowników firmy, badających poziom zadowolenia pracowników z działalności spółki. Przeprowadziła je Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Kontry przy spółce Tauron Wytwarzanie.

przeczytaj

Niemcy: Fiasko kolejnej rundy negocjacji. Będzie strajk?

Zarząd związku zawodowego IG Metall przerwał w sobotę (27 stycznia) piątą rundę negocjacji w sprawie układu zbiorowego dla przemysłu metalowo-elektrycznego.Postanowił, iż od środy do piątku w wielu zakładach w Niemczech odbędą się 24-godzinne strajki. Obecnie w zakładach przeprowadzane są głosowania na ten temat.

przeczytaj

Opinie i analizy

Leszek Miętek: Kolej wymaga zmian systemowych!

- Dzisiejszy wyrok jest skandaliczny. Pokazuje, że polski wymiar sprawiedliwości skupia się wyłącznie na poszukiwaniu kozłów ofiarnych. Prokuratura do dziś nie postawiła zarzutów osobom odpowiedzialnym i zarządzającym systemami bezpieczeństwa na kolei - tak Leszek Miętek, Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polce skomentował wyrok Sądu Apelacyjnego, który podwyższył wyroki dla dyżurnych ruchu, którzy pracowali w czasie katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.

przeczytaj

W mediach

Rzeczpospolita Informatorów. Chcemy donosicieli czy sygnalistów?

Każdy Polak może zostać sygnalistą. Jeśli tylko pracuje lub prowadzi własną firmę. Pracownik, zleceniobiorca, konsultant, wolontariusz, funkcjonariusz, żołnierz, przedsiębiorca... Projekt ustawy o jawności życia publicznego pozwala nadać taki status osobie, która współpracuje z wymiarem sprawiedliwości, informując o możliwości popełnienia przestępstwa w miejscu pracy. Piotr Ostrowski (OPZZ): – Związki zawodowe są de facto sygnalistami w tym szerszym ujęciu. Wystarczyłoby wzmocnić ich uprawnienia ustawowe i przekaz do opinii publicznej, że są w stanie pomóc przy zgłaszaniu nieprawidłowości. Bez względu na to, czy w danej firmie jest organizacja związkowa, czy też jej nie ma.

przeczytaj

Firmy nie obchodzą stawki godzinowej. Problemem jest ewidencja czasu pracy

Pojawiało się ryzyko, że firmy będą obchodzić wymóg wypłaty stawki poprzez np. potrącanie z pensji kosztów użyczenia odzieży lub sprzętu roboczego (prawo cywilne dopuszcza taką możliwość). Z kontroli PIP wynika jednak, że w 2017 r. takie przypadki były nieliczne. – Początkowo otrzymywaliśmy sygnały o tego typu próbach. Możliwe, że wzmożone kontrole PIP odniosły skutek i zatrudniający przestali szukać furtek do obchodzenia prawa – tłumaczy Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

przeczytaj

Kierowcy MZA "za podwyżkami", ale do strajku droga daleka

24 i 25 stycznia w zajezdniach przeprowadzono ankietę. Do kierowców wystosowano prośbę: "Jeśli jesteś za podwyżkami wynagrodzenia dla pracowników spółki i popierasz związki zawodowe w dążeniu do wzrostu wynagrodzenia wrzuć ulotkę do urny". Ulotki pobrało i wrzuciło 2771 kierowców - około 80 procent.

przeczytaj