0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Słok k/o Bełchatowa: Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków

Rzym: konferencja Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych

Tragedia w Białymstoku

25 maja 2017 roku podczas prowadzenia działań gaśniczych obiektu magazynowego w Białymstoku doszło do tragicznego zdarzenia.

przeczytaj

Niezadowolenie w ZUS. Związkowcy chcą 700 zł podwyżki do końca roku

Związki zawodowe działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych domagają się utrzymania warunków i poziomu zatrudnienia w Zakładzie oraz podwyżek płac. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione do 30 maja, będzie to oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą, co może zakończyć się też strajkiem.

przeczytaj

Górnicy znów zablokują Warszawę: Kością niezgody są deputaty węglowe

– Dziwię się, że rząd przez tyle miesięcy sprawy nie rozwiązał, bo ten protest rozleje się szerzej. Są przecież inne górnicze problemy, których dłużej pudrować się nie da – mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Protest ma się odbyć w stolicy na przełomie czerwca i lipca. Na początku przyszłego miesiąca związkowcy mają ustalać szczegóły. ZZG ma wsparcie górniczej Solidarności. – Niewykluczone, że też się przyłączymy. Czekamy na sygnał od kolegów – mówi Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

przeczytaj

Uwolnić matki. Niepracujące Polki to największy ukryty kapitał naszej gospodarki

Komisja Europejska chce, żeby co najmniej cztery miesiące płatnej opieki nad dzieckiem przysługiwało wyłącznie mężczyznom. Jeśli z nich nie skorzystają, to ta część urlopu przepadnie. Nie będzie mogła jej wykorzystać matka dziecka. - Wydaje się, że kompromisowym rozwiązaniem byłoby wydłużenie płatnej opieki nad dzieckiem z dotychczasowych 12 do 16 miesięcy, czyli o dodatkowe cztery miesiące dla ojca. Dzięki temu matki nie miałyby poczucia utraty uprawnień, a cel dyrektywy byłby utrzymany - pracodawcy musieliby się wciąż liczyć z tym, że mężczyźni też mogą skorzystać z dłuższej przerwy w pracy na opiekę nad dzieckiem - zauważa Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

przeczytaj

Nadchodzi epoka niskich emerytur: Nowe świadczenia są dwa razy mniejsze od liczonych według starych zasad

Kończący pracę w 2016 r. dostali z nowego systemu (zdefiniowana składka) przeciętnie 2055,99 zł emerytury. Ci, którzy zostali w starym systemie, czyli korzystają z zasad obowiązujących przed 1999 r. (tzw. zdefiniowanego świadczenia), otrzymali niemal dwukrotnie więcej – średnio 3982,63 zł. To dane z najnowszego podsumowania ZUS za 2016 r.

przeczytaj

Niedziela wolna od pracy. Biskup ponowił apel do polityków

W czasie trwania dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zdecydował się zabrać głos w toczącej się dyskusji o wolnej od handlu niedzieli. Pielgrzymka miała miejsce w niedziele 28 maja. - Wolna niedziela nie jest dla człowieka luksusem, ale prawem, które państwo powinno chronić jak świętość - mówił hierarcha.

przeczytaj

Hiszpania: dziesiątki tysięcy uczestników pracowniczego marszu godności

Demonstranci domagali się odstąpienia od wprowadzonych w 2012 r. zmian w kodeksie pracy, które pozwoliły wprawdzie zmniejszyć bezrobocie z 27 proc. na początku 2013 r. do 18,7 proc. na początku 2017 r., ale zniosły też cały szereg przywilejów pracowniczych. Zatrudnieni nie są chronieni, jak poprzednio, długimi okresami wypowiedzenia, możliwe są zwolnienia grupowe z innych powodów niż ekonomiczne, przedsiębiorcy mają większą swobodę w narzucaniu pracownikom niekorzystnych płac.

przeczytaj