0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Milczenie wicepremiera

W końcu listopada ubiegłego roku, Prezydium Zgromadzenia Delegatów Związkowych FZZ Pracowników Kultury i Sztuki przesłało na ręce wicepremiera Glińskiego pismo.Sygnatariusze wystąpienia wyrażali poparcie dla postulatów organizacji związkowych w muzeach Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i Narodowym w Krakowie. Muzealnicy oczekują zwiększenia środków finansowych na wynagrodzenia osobowe. Mija czwarty miesiąc a odpowiedzi od wicepremiera nie ma.

przeczytaj

ZNP negatywnie opiniuje projekt dot. podwyżek od 1 kwietnia

- W nawiązaniu do pisma z 9 lutego 2018 r. Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczącego projektu rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie opiniuje przedłożony projekt.

przeczytaj

Posiedzenie ALE

W stolicy Hiszpanii Madrycie, w dniach 6-7 marca 2018 odbyło się dwudniowe spotkanie organizacji związkowych należących do ALE. W pierwszym dniu narady Prezydium ALE omawiane były kwestie związane z przygotowaniem posiedzenia Zarządu. Dominowały jednak sprawy związane z liberalizacją rynku kolejowego w Europie a także podniesienia skuteczności dialogu z UE.

przeczytaj

Opinie i analizy

WAŻNE SPRAWY - PRZEGLĄD TYGODNIA [2.03-8.03]

Dziurawa ustawa o handlu w niedzielę weszła w życie. Z dnia na dzień rośnie liczba niejasności interpretacyjnych i niepewności. Ustawa ma mnóstwo wyjątków, a jej wejście w życie wcale nie będzie oznaczało ograniczenia handlu w niedzielę, tylko zmianę jego struktury.Prawdopodobnie skorzystają małe sklepy, które płacą najniższe pensje i najczęściej łamią prawa pracownicze. Mogą też zyskać te sieci handlowe, które wykorzystają luki w przepisach.

przeczytaj

W mediach

Pracownicy czekają w coraz dłuższych kolejkach do sądu

W ciągu pięciu lat średni czas trwania spraw zatrudnionych wydłużył się aż o połowę. Związki zawodowe domagają się zmian w procedurze i zwiększenia roli mediacji. OPZZ przyjął właśnie stanowisko, w którym domaga się m.in. przywrócenia zlikwidowanych wydziałów pracy w sądach rejonowych, zwiększenia ich obsady sędziowskiej oraz rozważenia obowiązkowej mediacji przed procesem. – To tylko proponowane kierunki zmian. Rządząca partia w kampanii wyborczej zapowiadała usprawnienie pracy sądów. Zakładamy więc, że ma gotowe pomysły na zmiany – wskazuje Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

przeczytaj

Szef zabierze ci trzy wolne niedziele! Nowelizacja prawa pracy

Projekty nowego prawa pracy są już gotowe. W tym tygodniu eksperci zasiadający w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy przekażą je minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej. Jeśli rząd zgodzi się za ich propozycje, zatrudnionych czeka prawdziwa rewolucja. Choć niekoniecznie na lepsze. Np. jeden z pomysłów zakłada, że szef w niedziele będzie mógł kazać załodze przyjść do pracy.

przeczytaj

Zakaz handlu w niedzielę, czyli Himalaje obłudy

Adam Szostkiewicz: - Zjednoczona prawica uległa w sprawie zakazu Kościołowi i Solidarności Piotra Dudy. Chodziło jej o punkty polityczne. Można to nazwać spłatą długu za poparcie Kościoła i NSZZ Solidarność dla PiS w kampanii wyborczej pod zasłoną propagandową, że chodzi o obronę praw rodziny i pracowników.

przeczytaj