0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Czas zadumy i refleksji

Jak co roku, w przeddzień Święta Zmarłych, kierownictwo OPZZ spotkało się przy grobie Józefa Wiadernego, związkowca i polityka, przewodniczącego OPZZ w latach 1996–2000, posła na Sejm III kadencji. Jan Guz, Wiesława Taranowska i Andrzej Radzikowski złożyli wiązanki kwiatów i zapalili świece.

przeczytaj

Posiedzenie plenarne RDS

30 października w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. W dyskusji, przewodniczący OPZZ, Jan Guz wskazał na niebezpieczeństwa ustawy o jawności życia publicznego, która może osłabić rolę związków zawodowych. Zwrócił też uwagę, że obecnie dialog nie funkcjonuje dobrze, gdyż wiele ważnych ustaw nie jest negocjowanych z partnerami społecznymi.

przeczytaj

Sejm przyjął nowelizację Karty Nauczyciela

27 października Sejm przyjął nową ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, zawierającą nowelizację Karty Nauczyciela (274 posłów głosowało za zmianami, przeciw było 161, 7 posłów wstrzymało się od głosu).

przeczytaj

Rośnie frustracja młodych nauczycieli. Zarabiają mało i myślą o proteście na wzór lekarzy

Początkujący nauczyciele zainspirowani protestem młodych lekarzy również zaczęli się organizować. Głodówka to ostateczność, ale nie wykluczają innych form nacisku na rząd. Powód? Ich pensje ledwie przekraczają płacę minimalną.

przeczytaj

Posiedzenie Prezydium FZZ Służb Mundurowych

26 października 2016 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Publikujemy komunikat z posiedzenia.

przeczytaj

Wojna dyrektora PPL ze związkami: Zwolnienia dyscyplinarne, blokowanie pikiety

Dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" właśnie zwolnił dyscyplinarnie szefa Rady Pracowniczej. - Robi to, bo nie chce, żeby przedstawiciele załogi patrzyli mu na ręce - mówią przedstawiciele związków zawodowych i zarzucają Mariuszowi Szpikowskiemu łamanie przepisów. "Nie może być, że ktoś jest w sytuacji świętych krów i wydaje mu się, że jest nieruszalny" - odpowiada dyrektor PPL.

przeczytaj

140 tys. osób złożyło już wnioski o rekompensaty za utratę deputatów węglowych

Przez tydzień ponad 140 tys. osób złożyło wnioski o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla - poinformowało Ministerstwo Energii. Przypominamy, że wnioski można składać do 18 listopada 2017 r. w wyznaczonych punktach.

przeczytaj

Związkowcy o społecznie odpowiedzialnym łańcuchu dostaw

W Ministerstwie Rozwoju odbyła się międzynarodowa konferencja na temat zrównoważonych łańcuchów dostaw. Koncepcja łańcucha dostaw obejmuje nie tylko źródła i miejsca pozyskania surowców, ale także dostawców tych surowców, produkcję samych wyrobów, ich dystrybucję oraz sprzedaż użytkownikowi końcowemu. Społecznie odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem dostaw uwzględnia więc nie tylko producentów i dostawców, ale także klientów. OPZZ na konferencji reprezentowali: Wiesława Licha, przewodnicząca Federacji Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego oraz Norbert Kusiak, ekspert OPZZ.

przeczytaj

Rewolucja w emeryturach budżetówki

Od 2020 r. sfera budżetowa miałaby zostać objęta nową formą pracowniczego oszczędzania na emeryturę. Takie rozwiązanie jest zawarte w roboczej wersji projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Pracownicy uczestniczący w PPK oszczędzają, zmniejszając swoją bieżącą pensję o odprowadzaną składkę. W sferze budżetowej może się pojawić oczekiwanie, by w związku z tym wzrosły wynagrodzenia. – Dobra jest każda forma oszczędzania, ale patrzymy z rezerwą na plany kapitałowe. Czy to oznacza, że pracownicy będą dopłacać z zamrożonych pensji? – zastanawia się Wiesława Taranowska z OPZZ.

przeczytaj

Jak rozliczać czas pracy działaczy związkowych

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować czas pracy członków związku zawodowego, także tych zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy na czas kadencji w zarządzie organizacji związkowej. Sposób rozliczenia zależy od tego, w jakim wymiarze dany pracownik korzysta ze zwolnienia od pracy.

przeczytaj

„Metalowcy” obchodzili 35- lecie

W tym roku ZwiązekZawodowy „Metalowcy” obchodzi jubileusz- 35- lecie swojego istnienia. Właśnie od tylu lat dba o sprawy pracownicze, płacowe i socjalne osób zatrudnionych w PZL- Świdnik. - Obecnie sytuacja w zakładzie jest stabilna. Nie mamy, co prawda zamówień rządowych, czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. W przyszłym miesiącu planujemy rozmowy z zarządem na temat podwyżek- zapowiada Jan Siedlecki, przewodniczący Związku Zawodowego „Metalowcy”.

przeczytaj