0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

STRAJK KOBIET. Po co wspierać kobiety na rynku pracy? To proste: dla zysku

W Polsce aktywnych zawodowo jest 48 proc. kobiet powyżej 15. roku życia i 65 proc. mężczyzn. Jeśli kobieta otrzymuje podwyżkę, to częściej w ramach corocznych podwyżek obejmujących całą firmę. Mężczyźni – częściej na wniosek własny lub przełożonego.

przeczytaj

500 zł na dziecko: Fala podwyżek dla kobiet dzięki 500 plus?

Jak podaje GUS, wzrosła liczba biernych zawodowo kobiet i wyniosła 8 mln 295 tys. W efekcie spadł wskaźnik aktywności zawodowej kobiet - z 48,6 proc. do 48,2 proc. Czy nieznaczny spadek aktywności zawodowej kobiet to efekt programu 500+? Dane, które pojawiły się, jeśli chodzi o aktywność zawodową na koniec 2016 r., nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie.

przeczytaj

Żony górników protestowały przed kancelarią premiera. Beata Szydło nie spotkała się z kobietami

- Przed wyborami politycy PiS mówili, że żadna kopalnia mająca złoża węgla nie będzie likwidowana. Kopalnia Krupiński jest jedną z najnowszych i najnowocześniejszych kopalni w Polsce, ma złoża pozwalające jej funkcjonować i dawać miejsca pracy jeszcze przez wiele lat. Liczymy, że pani premier wysłucha naszych argumentów i zablokuje decyzję o zamknięciu naszej kopalni - żona jednego z górników pracujących w Kopalni Krupiński, Danuta Siwonia. Premier nie znalazła jednak czasu.

przeczytaj

Nie chcą oddać kopalni Krupiński

Związkowcy nigdy nie pogodzili się z decyzją o likwidacji Krupińskiego. Zarząd ma jednak mocne argumenty – przez ostatnie 10 lat kopalnia, pomimo kosztownych inwestycji wartych ponad 1 mld zł, nie osiągnęła efektów, które dałyby nadzieję wypracowania zysku. Załoga zwraca jednak uwagę na fakt, że Krupiński, który wydobywa teraz węgiel energetyczny, ma dostęp do cennego złoża węgla koksowego. Jak dotąd nie udało się do niego dostać – według związkowców konieczne do tego byłyby inwestycje rzędu 300 mln zł. Dostęp do lepszych pokładów zdecydowanie poprawiłby wyniki kopalni.

przeczytaj

Trwa walka o deputat węglowy. Są dwa projekty, związki czekają na decyzję rządu

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, a zarazem wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce, Wacław Czerkawski, przywołał stenogram z obrad KERM, wskazując, iż opóźnienie prac nad projektem ministerialnym, a tym samym wstrzymywanie procedowania projektu obywatelskiego, wynika ze stanowiska szefa KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

przeczytaj

Co dalej z deputatem węglowym? Komitet Inicjatywy Ustawodawczej pisze do wicepremiera Morawieckiego

- Panie Premierze! Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej obywatelskiego projektu zmian w „Ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego", który reguluje sprawę deputatu węglowego dla górniczych emerytów i rencistów, protestują przeciwko opieszałości rządu i posłów.

przeczytaj

ZNP: Strajk odbędzie się 31 marca 2017 roku

We wtorek (7.03.2017) Zarząd Główny ZNP podsumował wyniki referendum strajkowego oraz podjął decyzję o terminie strajku pracowników oświaty. Przed gmachem ministerstwa edukacji odbyła się wspólna pikieta rodziców i nauczycieli. Podczas pikiety rodzice ogłosili swoje postulaty strajkowe. W pikiecie uczestniczył prezes ZNP Sławomir Broniarz i przewodniczący OPZZ Jan Guz.

przeczytaj

System szkolnictwa wyższego potrzebuje związków zawodowych

Przewodniczący OPZZ Jan Guz spotkał się z przedstawicielami Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego. Głównymi tematami rozmów był projekt zmiany ustawy o związkach zawodowych oraz nowe zasady podziału dotacji dla uczelni określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

przeczytaj

Cwelusie kontra srarbowcy, czyli skarbówka pije kawę i czyta gazety. Koniec marzeń o lepszej ściągalności podatków?

- Nie wiadomo kto rządzi. Nie wiadomo co robić. Kawa i gazety zamiast pracy. Konflikt między cwelusiami i srarbowcami, czyli celnikami i skarbowcami. Desant kolesiów z politycznego nadania. Frustracja, bałagan i bezwład. W tle widmo strajku - to obraz nowej skarbówki po tygodniu od uruchomienia Krajowej Administracji Skarbowej. Jak rząd chce w tej sytuacji skuteczniej niż dotąd walczyć z oszustami podatkowymi i znacząco poprawić ściągalność podatków?

przeczytaj

Związkowcy z PGK oczekują podwyżki

Związkowcy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Przemyskiej Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. i Pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Przemyślu sp. z o.o. oczekują na podwyżki płac. W piśmie do prezydenta miasta Roberta Chomy sugerują, że celowe byłoby podwyższenie o złotówkę od osoby ceny za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców miasta.

przeczytaj

MSZ dziękuje OPZZ

Minister spraw zagranicznych, pismem z dnia 21 lutego br., podziękował Franciszkowi Bobrowskiemu, wiceprzewodniczącemu OPZZ za uwagi do projektu Krajowego Planu Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka (KPD). Mamy zapewnienie, że nasze sugestie będą analizowane podczas dalszych prac nad dokumentem.

przeczytaj