0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

D z i s i a j:

Międzynarodowy Dzień Statystyki

OPZZ o "Planie Morawieckiego"

OPZZ oceniło jako poprawną analizę wyzwań społeczno-gospodarczych kraju i obszary problemowe wymagające aktywności państwa. Wskazało jednocześnie na szereg mankamentów które, w przypadku ich nieuzupełnienia, negatywnie wpłyną na możliwość osiągnięcia celów założonych w Strategii.

przeczytaj

OPZZ w sprawie umowy handlowej UE-Kanada (CETA)

Opinia jaką przedstawiło OPZZ była krytyczna zarówno co do samej umowy handlowej CETA jak i sposobu, w jakim Ministerstwo Rozwoju przeprowadziło konsultacje dokumentów. Stronie społecznej dano bowiem jedynie niecałe dwa dni na przygotowanie opinii do liczącego sobie kilkaset stron dokumentu wraz z obszernymi załącznikami.

przeczytaj

Dialog społeczny w Polsce jednak działa. Tylko rząd ucieka. Resort finansów nieobecny

Rada Dialogu Społecznego nie zaprzepaściła szansy. Bilans po pierwszym roku? Niezły. Ale wciąż musi pracować nad swoją pozycją i rozpoznawalnością. Społeczeństwo powinno się dowiedzieć, że to w RDS waży się jego przyszłość. Ale było też sporo klęsk. - To bardzo symboliczne dla dialogu społecznego. Ale pozwoliłem sobie na uwagę. Podziękowałem prezydentowi za patronat nad Radą. A potem poprosiłem, żeby jego Kancelaria przedzwoniła do nas, kiedy kolejny raz będzie składał ustawę emerytalną. Nie uczestniczyliśmy w dyskusji o emeryturach - opowiada Jan Guz, szef OPZZ. Bo rząd konsultacji najważniejszych zmian unikał: - Rząd powinien zauważyć, że brak ustaleń w sprawach ochrony zdrowia skończył się protestami personelu medycznego. Tak samo było z reformą oświaty.

przeczytaj

Rada Dialogu Społecznego, Szydło: Czas pomyśleć o wsparciu polskich przedsiębiorców

Beata Szydło: - Teraz jest czas, żebyśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców(...) Plan odpowiedzialnego rozwoju, który realizuje polski rząd, ma dać nam wszystkim możliwość realizacji ambitnych planów gospodarczych. Ma dać szansę polskim przedsiębiorcom, by mieli nie tylko w Polsce możliwość realizowania swoich zamierzeń, ale żeby mieli szanse konkurowania z najsilniejszymi na całym świecie - powiedziała.

przeczytaj

W KHW nie będzie barbórki, czternastki i deputatów? Układ zbiorowy do zmiany

Przedstawiciele zarządu KHW spotkali się ze związkami. Podczas spotkania zaproponowano zmiany w układzie zbiorowym. Idą bardzo daleko. Większość świadczeń ma być zawieszona. Chodzi o wszystkie świadczenia, które nie są wliczone do miesięcznej pensji. To więc nie tylko dodatek na zakup pomocy szkolnych czy dofinansowanie na przejazd urlopowy, ale również czternastka, barbórka czy deputat. Zawieszenie na trzy lata wszystkich świadczeń nieperiodycznych - taką propozycję zmian w układzie zbiorowym przedstawił wczoraj zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego stronie społecznej.

przeczytaj

W listopadzie komitet ekonomiczny rządu omówi projekt ustawy o deputacie węglowym

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, Wacław Czerkawski: - Sytuacja jest dla mnie bardzo niepokojąca. Od 9 czerwca, kiedy inicjatywa obywatelska miała pierwsze czytanie, nie było żadnego posiedzenia komisji, ale byliśmy spokojni, ponieważ Ministerstwo Energii publicznie, tak w Sejmie jak i na wszelkich spotkaniach, deklarowało, że projekt rządowy będzie przekazany do Sejmu, gdzie połączymy dwa projekty: rządowy i obywatelski, i w rezultacie będziemy procedować nad jednym projektem. W tym momencie mam bardzo duże wątpliwości, by ten projekt - gdyby była pozytywna opinia Sejmu - mógł wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku; jest to bardzo wątpliwe - powiedział Czerkawski.

przeczytaj

Pielęgniarki: Działania MZ dot. kształcenia pielęgniarek nie służą pacjentom

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych we wspólnie przyjętym stanowisku stanowczo sprzeciwiają się zmianom w systemie kształcenia pielęgniarek. Ich zdaniem propozycja resortu zdrowia polega "na powrocie do koncepcji kształcenia z okresu powojennego, czyli przywrócenia modelu zawodu pielęgniarki jako pomocniczego, a nie samodzielnej profesji medycznej, funkcjonującej zgodnie ze standardami międzynarodowymi".

przeczytaj

Niższy wiek emerytalny? Gowin przestrzega przed skutkami

- Nigdy nie ukrywałem tego, że krytycznie oceniam pomysł obniżenia wieku emerytalnego - mówi wicepremier Jarosław Gowin, jednocześnie ostrzegając przed konsekwencjami reformy. Rząd PiS chce obniżyć wiek emerytalny z 67 do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. - Przyjęcie rozwiązań, które zaproponował prezydent bez żadnych modyfikacji, będzie oznaczało, że w ciągu pięciu lat z rynku pracy odejdzie około 1,5 mln osób. To się musi odbić na tempie rozwoju gospodarczego - zwraca uwagę szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

przeczytaj

W zreformowanej szkole dyplom nauczyciela przyrody pracy nie zapewni

Po reformie z 1999 r. i podążających za nią zmianach w podstawach programowych w szkołach podstawowych pojawiła się przyroda. W klasach od czwartej do szóstej zastąpiła dotychczasowe geografię, biologię, fizykę i chemię. Projektowane przez MEN zmiany mają przywrócić te przedmioty. W przepisach przejściowych nie ma jednak słowa o tym, co stanie się z nauczycielami przyrody. A jeśli MEN nie zmieni projektu ustawy, może się okazać, że to oni w pierwszej kolejności otrzymają wypowiedzenia. Pedagogów uczących przyrody jest w całym kraju 19 tys.

przeczytaj