0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Komisarz Thyssen w Warszawie

Przedstawiciele OPZZ wzięli udział w spotkaniu z komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen w Warszawie. Rozmawiano przede wszystkim o przyjęciu dyrektywy unijnej o pracownikach delegowanych. W czasie spotkania przewodniczący Jan Guz zaznaczył, że OPZZ od początku popierało wprowadzenie przepisów regulujących wynagrodzenia pracowników. Ta sama płaca za tą samą pracę w tym samym miejscu zatrzyma dumping socjalny i rosnące nierówności wśród pracowników w całej Unii Europejskiej.

przeczytaj

Unia chce reformy przepisów w sprawie pracowników delegowanych

Obecne reguły ułatwiają Polakom konkurowanie za pomocą niższej płacy. Delegowanemu np. do Paryża wystarczy dać francuską płacę minimalną, a składki społeczne, zdrowotne i emerytalne będą przez pierwsze dwa lata płacone w Polsce wedle polskich stawek. To znacznie obniża koszty francuskiego zleceniodawcy. Zachodni związkowcy czasem nazywają to "dumpingiem socjalnym", czyli nieuczciwą konkurencją na rynku pracy.

przeczytaj

Rada Branży „Transport”

8 września odbyło się kolejne z cyklu spotkań Rad Branż OPZZ, które zaplanowano przed najbliższym posiedzeniem Rady OPZZ, 28 września br. Nad nową kampanią programową OPZZ tym razem obradowała Rada Branży OPZZ „Transport".

przeczytaj

Ruszyły prace w RDS nad budżetem na rok 2017

7 września br. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, na którym OPZZ reprezentowali: członek Zespołu Roman Piotrowski i Norbert Kusiak z Zespołu Polityki Gospodarczej OPZZ. W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów wstępnego projektu ustawy budżetowej na 2017 rok Zespół podjął próbę wypracowania projektu wspólnego stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Rady w tej sprawie.

przeczytaj

Czerkawski: rząd jak ognia unika określenia "likwidacja kopalń"

Na pewno grubą przesadą jest przebąkiwanie o wojnie z rządem. Zwłaszcza że trwają rozmowy na różnych poziomach - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - W takiej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się nasze górnictwo, czymś zupełnie naturalnym są spięcia na linii górnicze związki zawodowe-rząd. Związki nie mogą przecież bezkrytycznie akceptować nawet najlepszych planów, jeżeli w tle jawi się likwidacja jakiejś kopalni.

przeczytaj

Ze związkami nadal źle. Niestety

Niby drobnostka, ale dobrze pokazująca, że jednak niewiele się zmienia w polskiej debacie ekonomicznej. Oto na Forum Ekonomicznym w Krynicy zorganizowano panel dyskusyjny o migracji do Polski pracowników ze Wschodu. Zasiedli w nim z jednej strony przedstawiciele lobby pracodawców (i to tych najbardziej twardogłowych w osobie lidera ZPP Cezarego Kaźmierczaka). A z drugiej władzy państwowej (wicepremier Morawiecki). Kogo w tym składzie brakowało? Oczywiście związkowców.

przeczytaj

Kopex Machinery, zwolnienia: Związki zawodowe będą rozmawiać z pracodawcą w sprawie ograniczenia zwolnień

12 września związki zawodowe działające w spółce Kopex Machinery rozpoczną konsultacje z pracodawcą w sprawie ograniczenia zwolnień grupowych w firmie. Jak podają związkowcy, kolejna już w tym roku redukcja zatrudnienia ma objąć 250 pracowników. Do tej pory pracę w spółce straciło 225 osób.

przeczytaj

Protest związkowców przed centralą grupy Veolia w Polsce

Manifestujący podkreślają, że protest nie jest skierowany przeciwko Veolii jako firmie tylko przeciwko sposobom zarządzania nią. Protestujący w rozdawanych ulotkach wyrażają brak zgody m.in. na dalszą redukcję zatrudnienia, na, jak podają, planowany outsourcing kolejnych działalności przedsiębiorstw w grupie Veolia i żądają respektowania zapisów układów zbiorowych pracy.

przeczytaj

Rozprawa ws. budowy odkrywki Ościsłowo; protest górników i energetyków

Ok. 300 górników i energetyków protestowało w Poznaniu przeciw wstrzymywaniu decyzji o budowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Ościsłowo i przedłużającemu się postępowaniu w jej sprawie. "Nie dajmy się sterroryzować pseudoekologom" – postulowali.

przeczytaj