0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Spotkanie związkowe na Uniwersytecie Warszawskim

Przewodniczący Rady OPZZ województwa mazowieckiego, Piotr Szumlewicz i wiceprzewodnicząca, Joanna Dąbrowska spotkali się z Radą Zakładową Związku Nauczycielstwa Polskiego na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu zorganizowanym przez ZNP w Pałacu Kazimierzowskim brało udział około 25 osób z różnych placówek UW.

przeczytaj

Opinie i analizy

Ustawa o CPK uchwalona bez konsultacji społecznych

Przewodniczący OPZZ, Jan Guz, skierował do ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, protest wobec trybu uchwalenia ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. W sprawie projektu tej ustawy, której realizacja wywoła istotne skutki społeczne nie zostały bowiem przeprowadzone konsultacje społeczne. Rada Ministrów zatwierdziła 26 kwietnia br. projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym a tej decyzji nie poprzedziły konsultacje społeczne w trybie ustawy o związkach zawodowych.

przeczytaj

W mediach

Związkowcy LOT-u ogłosili strajk włoski. Mogą być opóźnienia

Związkowcy w Polskich Liniach Lotniczych LOT ogłosili strajk włoski i ostrzegają przed opóźnieniami. LOT twierdzi, że w rzeczywistości żadnych utrudnień nie ma, i krytykuje związkowców za "działanie na szkodę firmy". Strajk włoski to reakcja na to, że zarząd LOT-u miał rozprzestrzeniać informacje o zaniechaniu rozmów ze związkami o zakończeniu sporu. Dotyczy on przywrócenia regulaminu wynagradzania z 2010 roku. Związkowców zbulwersował również wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie zakaz przeprowadzenia strajku, który miał odbyć się 1 maja. Jak mówią, decyzję wydano bez rozprawy sądowej.

przeczytaj

OPZZ chce dać więcej samotnym emerytom

- Widzimy, że w tej chwili jednoosobowe gospodarstwa mają najgorzej. Szczególnie trudno jest wdowom, bo mają niższe świadczenia od mężczyzn i po śmierci męża znajdują się na skraju ubóstwa - mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. Związek ma pomysł, jak to zmienić. Chce, żeby wdowy i wdowcy mogli otrzymywać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego małżonka.

przeczytaj

Czerwcowe emerytury dużo niższe przez ustawę

Tu chodzi o waloryzację. Osoba, która odchodzi na emeryturę w czerwcu, ma ją dużo niższą, niż osoba odchodząca z pracy w każdym innym miesiącu. Czerwcowa emerytura jest niższa o 10 proc. Jest to wynik ustawy emerytalnej, która zakłada - jak podaje "GW", że "każdy, kto przejdzie na świadczenie od stycznia do maja albo od lipca do grudnia, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi". W ten sposób zyskuje podwójnie. Prezes PiS urodził się 18 czerwca 1949 roku i w związku z tym pracownicy ZUS doradzili mu, żeby opóźnił swoje przejście na emeryturę. Dzięki temu zyskał kilkaset złotych – pisze „Wyborcza”.

przeczytaj