0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

Polska potrzebuje wyższych płac!

1 maja to święto pracy, dzień solidarności pracowników i pracownic różnych branż i regionów.

Ruch związkowy ciągle ma wiele do zrobienia. Na polskim rynku pracy wciąż jest zbyt dużo śmieciowych form zatrudnienia. Brak stabilności sprawia, że ludzie żyją w lęku i nie mogą decydować się na większe wydatki w obawie przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Ta niepewność odbija się na wielu sferach życia społecznego i rodzinnego. Roczny wymiar czasu pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Unii Europejskiej, pensje natomiast należą do jednych z najniższych w Europie. Polska płaca minimalna jest bardzo niska na tle krajów unijnych, a otrzymuje ją coraz więcej pracowników. Poziom ubóstwa jest wysoki, a głębokie nierówności dzielą społeczeństwo i niszczą więzi społeczne. Pracownicy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze, a ich prawa są często łamane.

Po blisko 30 latach przemian Polska wciąż jest krajem niesprawiedliwym i pełnym podziałów. Dlatego 1 maja to dla nas dzień upomnienia się o prawa pracownicze bo Polska nie zawsze jest krajem przyjaznym dla pracowników. Młode osoby często nie wiedzą co to jest zatrudnienie etatowe.. Domagamy się wyższych płac, bardziej stabilnego zatrudnienia, obrony praw pracowniczych, ograniczenia nierówności dochodowych, większego udziału pracowników w podejmowaniu decyzji. Będziemy bronić Konstytucji RP, zgodnie z którą „każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy”, a „praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej”.

1 maja to też rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. OPZZ jest aktywny w działaniach na rzecz bardziej solidarnej, egalitarnej i propracowniczej Europy, o równe prawa pracowników całej Wspólnoty. Unia Europejska musi zrozumieć, że albo Europa dokona rzeczywistego przeformułowania swej polityki w kierunku sprawiedliwej ochrony socjalnej, albo grozi jej upadek, z trudnymi do przewidzenia konsekwencjami.

1 maja to bardzo ważny dzień dla postępowych związków zawodowych. Dlatego zwracamy się do organizacji członkowskich OPZZ i struktur terytorialnych naszej konfederacji o masowy udział w obchodach w Warszawie.

Jest w nas siła i energia, aby stanowczo i skutecznie walczyć o bardziej sprawiedliwą politykę społeczno-gospodarczą, aby sprzeciwiać się źle przygotowanym, niesprawiedliwym propozycjom, aby powstrzymać wyzysk i poprawić sytuację ludzi pracy. Bądźcie z nami! Razem jesteśmy silni!

Prezydium

Ogólnopolskiego Porozumienia

Związków Zawodowych

Warszawa, 17 kwietnia 2018 r.

Aktualności

Ostatnie posiedzenie Prezydium OPZZ Kadencji 2014-2018

17 kwietnia bieżącego roku, po raz ostatni w tej Kadencji obradowało Prezydium OPZZ. W posiedzeniu uczestniczyli nowo wybrani przewodniczący Rad Wojewódzkich OPZZ oraz pracownicy biura Centrali.

przeczytaj

Powołano nowych przewodniczących Rad Wojewódzkich OPZZ

17 kwietnia Prezydium OPZZ podjęło uchwałę w sprawie powołania przewodniczących Rad Wojewódzkich OPZZ na kadencję 2018 – 2022. Jan Guz wręczył akty powołania nowym szefom wojewódzkich struktur konfederacji. Przewodniczący pogratulował im wyboru, szczególnie obejmującym tę funkcję po raz pierwszy – Piotrowi Szumlewiczowi (woj. mazowieckie), Jarosławowi Niczewskiemu (woj. podlaskie) oraz Adamowi Liszczewskiemu (woj. pomorskie). Przypomniał także o obowiązkach, odpowiedzialności i poświeceniu w służbie związkowej. Jan Guz podziękował Jerzemu Wiśniewskiemu (woj. mazowieckie), Ireneuszowi Wiśniewskiemu (woj. podlaskie) i Kazimierzowi Schreiberowi (woj. pomorskie), którzy zakończyli pracę w Radach.

przeczytaj

Opinie i analizy

Stanowisko Prezydium OPZZ w sprawie projektów nowych Kodeksów pracy

Kodeks pracy w ciągu kilkudziesięciu lat swego obowiązywania był wielokrotnie nowelizowany, co spowodowało, iż stał się dokumentem nieczytelnym i skomplikowanym, wywołującym wiele trudności w praktycznym stosowaniu jego przepisów. Na przestrzeni lat często zmieniały się również zapisy zbiorowego prawa pracy, znajdujące się w kilkunastu ustawach regulujących poszczególne zagadnienia. Powołana we wrześniu 2016 roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy (dalej: Komisja) miała za zadanie „naprawić” prawo pracy, a tym samym stworzyć nowoczesne, zrozumiałe i sprawiedliwe rozwiązania.

przeczytaj

Zespól ds. SOR ocenił politykę mieszkaniową

11 kwietnia 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Tym razem dyskusja dotyczyła projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawa mieszkaniowa) oraz projektu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

przeczytaj

W mediach

Policjanci, strażacy i straż więzienna w Łodzi. Podwyżki przyjmują, ale strajku nie odwołują

Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych dała ministrowi spraw wewnętrznych ultimatum. Do 14 kwietnia miał czas na podjęcie decyzji m.in. o podwyżkach. Potem miał być strajk. Zanim związkowcy usiądą do rozmów z ministrem, 17 kwietnia czeka ich jeszcze spotkanie całej Federacji Służb Mundurowych. Mają ustalić wspólną strategię rozmów z Brudzińskim. Podwyżki dla mundurowych to niejedyny postulat. Problemem są także nadgodziny, za które do tej pory funkcjonariusze nie otrzymywali wynagrodzenia. Najwięcej nadprogramowo pracują strażacy. Dlatego swoją gotowość do protestu zadeklarował Związek Zawodowy Strażaków „Florian”.

przeczytaj

16 kwietnia 2018 roku

zmarła

Kol. Henryka Stachańczyk

Wiceprzewodnicząca Rady OPZZ województwa śląskiego,

Przewodnicząca Rady Powiatowej OPZZ w Jaworznie,

członkini Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Henryka Stachańczyk była długoletnią działaczkę Związku Nauczycielstwa Polskiego,
członkinią Zarządu Głównego ZNP, przewodniczącą Komisji Pedagogicznej ZG ZNP,
prezesem Oddziału ZNP w Jaworznie.


Żegnamy serdeczną Koleżankę i Przyjaciółkę.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia.

Organizacje członkowskie, kierownictwo i pracownicy OPZZ

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 20 kwietnia o godz.15.00 w Kościele św. Wojciecha przy Rynku Głównym w Jaworznie.