0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Warszawa, Pałac Prezydencki: posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego obraduje z udziałem prezydenta

O 11.00 w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Ma być poświęcone przyszłości dialogu społecznego w Polsce i propozycjom zmian do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

przeczytaj

Rada Dialogu Społecznego u prezydenta o zmianach w ustawie o RDS

Zgodnie z projektem, Rada ma uzyskać większe uprawnienia, np. prawo do wnoszenia o wysłuchanie publiczne projektów ustaw - nie tylko przygotowanych przez rząd, lecz także wniesionych przez prezydenta, posłów, Senat oraz obywatelskich. Projekt szczegółowo określa zasady rozpatrywania wniosku Rady o takie wysłuchanie.

przeczytaj

Coraz mniej partycypacji w spółkach

W 2017 roku weszły w życie dwie regulacje prawne dotyczące zasad zarządzania mieniem państwowym. Już na etapie konsultacji społecznych w 2016 r. OPZZ podnosiło, że zamiarem rządu jest świadome ograniczenie nabytego w procesie prywatyzacji prawa pracowników do współdecydowania o sposobie zarządzania przedsiębiorstwem.

przeczytaj

ZZ Kontra: Rząd ogranicza prawa związkowców

Wiele komisji zakładowych Kontry skarży się na nowe regulacje prawne, dotyczące zasad zarządzania mieniem państwowym. Kontra uważa, że zamiarem rządu było świadome ograniczenie nabytego w procesie prywatyzacji prawa pracowników do współdecydowania o sposobie zarządzania przedsiębiorstwem. Kontra skierowała stanowisko w tej sprawie do wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

przeczytaj

Jarosław Kaczyński: "Musimy jeszcze więcej pracować". 1963 godziny rocznie to mało?

Dopiero co związkowcy z OPZZ przypomnieli rządzącym, że kilkanaście miesięcy temu zgłosili projekt wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni. Rząd pozostaje obojętny. Już wiadomo dlaczego. Bo mamy więcej pracować. Prezes Kaczyński w liście nawołuje: "musimy jeszcze więcej pracować, musimy jeszcze bardziej się starać. Bo to od nas zależy tempo przebudowy Polski". Niektórzy zapytają, czy da się więcej? Mniej od nas pracują między innymi Czesi (1779 godzin), Słowacy (1754), Holendrzy (1419), Francuzi (1482) czy Niemcy (1371).

przeczytaj

Najnowsze dane dotyczące zwolnień w wyniku reformy edukacji

Z danych ZNP (stan na 14 czerwca 2017 roku) wynika, że w związku z reformą edukacji od 1 września pracę utraci 8 933 nauczycieli, a 21 667 nauczycieli nie będzie miało pełnego etatu. Reforma edukacji dotknie tym samym ponad 30 600 nauczycieli. Wg ZNP, zwolnienia i redukcje etatu to skutki reformy edukacji Anny Zalewskiej.

przeczytaj

Spór zbiorowy w Grupie PZU

W poniedziałek związek zawodowy MZZ PG PZU ogłosił wszczęcie sporu zbiorowego. Powodem jest brak odpowiedzi pracodawcy na postulaty związkowców. W wiadomości do pracowników organizacja podaje, że spór zbiorowy na chwilę obecną jest to pierwsza i jedyna sensowna forma wyegzekwowania na pracodawcach podjęcia rzeczywistego dialogu.

przeczytaj

OPZZ o Sprawozdaniu PIP za 2016

Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP zapoznała się ze Sprawozdaniem z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za 2016 rok, które przedstawił Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. Główny Inspektor Pracy poinformował, że w 2016r. inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 82 tys. kontroli u blisko 68 tys. pracodawców i innych podmiotów gospodarczych.

przeczytaj

Abolicja zatrzyma Ukraińców w Polsce

– Chodzi o to, aby zlikwidować szarą strefę i ukrócić działania mafii, która obecnie wyzyskuje ukraińskich pracowników. Ci, którzy przebywają w Polsce nielegalnie, boją się ujawnić, a taka abolicja pozwoliłaby im zalegalizować pobyt i podjąć zatrudnienie na umowę o pracę – wyjaśnia Jurij Kariagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce, który działa przy wsparciu OPZZ.

przeczytaj