Lubelski Węgiel Bogdanka. Górnicy zabiegają o interwencję ministra
Przedstawiciele czterech związków zawodowych działających w LW Bogdanka wysłali list do Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii. Wnioskują o wyłączenie lubelskiej kopalni z obowiązku stosowania kodeksu grupy Enea, która jest właścicielem Bogdanki. Kodeks jeszcze bardziej uzależnia interes kopalni od interesów całej grupy. Zdaniem związkowców, dokument narusza prawo i niezależność Bogdanki. Górnicy zabiegają o interwencję rządu. Kontrolę nad Eneą sprawuje Skarb Państwa.
Związki zawodowe Teatru Wielkiego wydały oświadczenie w sprawie odwołania dyrektora
NSZZ Pracowników Kultury i Sztuki przy Teatrze Wielkim w Łodzi: - W związku z zarządzeniem Wojewody Łódzkiego p. Zbigniewa Raua w sprawie uchylenia uchwały Zarządu Woj. Łódzkiego o odwołaniu p. Pawła Gabary ze stanowiska Dyrektora Naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi (TWŁ) informujemy, że Zarząd Woj. Łódzkiego w procesie odwoławczym zwrócił się do aktualnie działających w TWŁ organizacji związkowych o opinie. Wszystkie organizacje związkowe swoje opinie wydały. Wojewoda łódzki zarzucił Zarządowi Województwa brak opinii dwu związków zawodowych: Związku Zawodowego Solistów Śpiewaków TWŁ i Związku Zawodowego Artystów Chóru TWŁ. Niniejszym informujemy, że oba wymienione związki zawodowe od około trzech lat nie działają w naszym Teatrze…
Jest zielone światło dla likwidacji OFE. Fundusz Pracy dorzuci się do emerytalnych oszczędności Polaków
Resorty rozwoju i pracy porozumiały się w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Już we wrześniu projekt ma trafić do konsultacji. Fundusz Pracy dorzuci się do emerytalnych oszczędności Polaków. Pieniądze wystarczą jednak tylko na zachętę do dalszego odkładania na starość.
Emeryci w UE. Do którego roku życia trzeba pracować w krajach Wspólnoty?
Zdaniem KE odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji. – W UE nie ma jednego wspólnego dla wszystkich wieku emerytalnego. Każdy kraj ma prawo też samodzielnie ustalać zasady wypłaty świadczeń – wskazuje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek rady nadzorczej ZUS.
Wciąż trwa batalia o pensję minimalną. Ile wyniesie w 2018 roku?
Wszystko wskazuje na to, że wysokość przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia samodzielnie ustali rząd. OPZZ podkreśliło, że propozycja resortu pracy (wzrost minimalnej płacy o 100 zł, czyli 5 proc.) oznacza, że relacja najniższego wynagrodzenia do przeciętnej płacy poprawi się jedynie o 0,2 pkt proc. (z 47,1 proc. do 47,3 proc.). – W przypadku propozycji pracodawców relacja ta byłaby nawet o 0,1 proc. mniejsza od tej osiągniętej w tym roku, czyli naruszałaby porozumienie z 2009 r., zgodnie z którym minimalna płaca ma osiągnąć pułap połowy przeciętnego wynagrodzenia – wyjaśniaNorbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.