0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Dzień Chemika

Dwa lata temu - 2 czerwca 2015 roku - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby na umowach-zleceniach i samozatrudnieni

zgodnie z konstytucją mają prawo się zrzeszać w związkach zawodowych, a uniemożliwianie im tego jest niekonstytucyjne.

Samozatrudniony też pracownik

Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ: - Brak możliwości zrzeszania się w związki zawodowe ponad 2 mln pracowników znacznie utrudnia im dochodzenie swoich praw oraz uniemożliwia prowadzenie rokowań zbiorowych. Dlatego OPZZ od dawna zabiegało o poszerzenie prawa zrzeszania się osób pracujących, a nie tylko zatrudnionych, jak to określa polskie prawo. W czerwcu 2012 roku złożyliśmy w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z 2 czerwca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny podzielił nasze argumenty. Oznacza to, że każda osoba wykonująca pracę zarobkową ma prawo tworzyć organizacje związkowe i zrzeszać się w nich. Niestety, do tej pory nie została znowelizowana ustawa o związkach zawodowych. Co prawda jest po uzgodnieniach w Radzie Dialogu Społecznego, ale nie została skierowana do Sejmu. Negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego trwały kilka miesięcy i nie doprowadziły do pełnego porozumienia pomiędzy pracodawcami, związkami zawodowymi i stroną rządową.

przeczytaj

Smutna rocznica wyroku Trybunału Konstytucyjnego

To był przełomowy wyrok. Dokładnie dwa lata temu - 2 czerwca 2015 roku - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby na umowach-zleceniach i samozatrudnieni zgodnie z konstytucją mają prawo się zrzeszać w związkach zawodowych, a uniemożliwianie im tego jest niekonstytucyjne.

przeczytaj

Kolejna seria zwolnień w Kopex Machinery

To już kolejna w ciągu ostatnich 12 miesięcy redukcja zatrudnienia w Kopex Machinery. Pierwsza trwała od maja do sierpnia 2016 roku i objęła 305 pracowników. Od września do listopada w obydwu zakładach pracę straciło kolejnych 250 pracowników. Kopex Machinery w Zabrzu i Rybniku zatrudnia teraz 630 pracowników.

przeczytaj

Protest przed Tesco w Lublinie. Związkowcy chcą podwyżek i lepszych warunków pracy

Ogólnopolską kampanię skierowaną do klientów sieci organizują cztery związki zawodowe: WZZ „Sierpień 80”, NSZZ „Solidarność 80”, OPZZ „Konfederacja Pracy” i ZZ Pracowników Handlu. W ubiegłym tygodniu pikietowali oni w Katowicach i w Opolu. Wczoraj w Lublinie i Rzeszowie. Potem kolej na Gdynię, Bydgoszcz, Tychy, Rzeszów i Kraków.

przeczytaj

Celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych - Senat nie wniósł poprawek

Sejm zaproponował, aby - co do zasady - emerytura przysługiwała celnikom, którzy skończyli 55 lat i mają co najmniej 15 lat służby (w tym co najmniej 5 lat w związku z wykonywaniem zadań policyjnych łączących się ze zwalczaniem przestępczości) lub skończyli 55 lat i mają co najmniej 25 lat służby.

przeczytaj

Zmiany w administracji skarbowej - reforma fiskusa

Wielu dotychczasowych celników straciło status funkcjonariusza i stało się zwykłymi urzędnikami. Część pracowników skarbówki – według zapowiedzi MF do 10 proc. – ma odejść z pracy. Środa, 31 maja, była ostatnim dniem, kiedy mieli otrzymać propozycje warunków dalszego zatrudnienia. Na razie ani MF, ani związki zawodowe skarbowców nie były w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest rzeczywista skala redukcji kadry. Proces składania propozycji trwał bowiem do samej środy.

przeczytaj

Nasze prawo do prywatności

- Prawo do ochrony wizerunku jest elementem prawa do prywatności. Jak ma się do tego powszechny monitoring i powiązane z nim śledzenie naszych komunikatorów oraz podsłuchy? Zgodnie z deklaracją władzy to dla naszego dobra, bo nasze mienie i bezpieczeństwo mają się lepiej a Policja może skuteczniej przeciwdziałać przestępstwom drogowym, ustawkom kiboli rozbojom i przestępczości gospodarczej.
Tragiczne wydarzenia we Wrocławiu pokazały nam inny cel istnienia monitoringu.

przeczytaj