Dwa lata temu - 2 czerwca 2015 roku - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby na umowach-zleceniach i samozatrudnieni
zgodnie z konstytucją mają prawo się zrzeszać w związkach zawodowych, a uniemożliwianie im tego jest niekonstytucyjne.
Samozatrudniony też pracownik
Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ: - Brak możliwości zrzeszania się w związki zawodowe ponad 2 mln pracowników znacznie utrudnia im dochodzenie swoich praw oraz uniemożliwia prowadzenie rokowań zbiorowych. Dlatego OPZZ od dawna zabiegało o poszerzenie prawa zrzeszania się osób pracujących, a nie tylko zatrudnionych, jak to określa polskie prawo.W czerwcu 2012 roku złożyliśmy w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z 2 czerwca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny podzielił nasze argumenty. Oznacza to, że każda osoba wykonująca pracę zarobkową ma prawo tworzyć organizacje związkowe i zrzeszać się w nich. Niestety, do tej pory nie została znowelizowana ustawa o związkach zawodowych. Co prawda jest po uzgodnieniach w Radzie Dialogu Społecznego, ale nie została skierowana do Sejmu. Negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego trwały kilka miesięcy i nie doprowadziły do pełnego porozumienia pomiędzy pracodawcami, związkami zawodowymi i stroną rządową.
To był przełomowy wyrok. Dokładnie dwa lata temu - 2 czerwca 2015 roku - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby na umowach-zleceniach i samozatrudnieni zgodnie z konstytucją mają prawo się zrzeszać w związkach zawodowych, a uniemożliwianie im tego jest niekonstytucyjne.
To już kolejna w ciągu ostatnich 12 miesięcy redukcja zatrudnienia w Kopex Machinery. Pierwsza trwała od maja do sierpnia 2016 roku i objęła 305 pracowników. Od września do listopada w obydwu zakładach pracę straciło kolejnych 250 pracowników. Kopex Machinery w Zabrzu i Rybniku zatrudnia teraz 630 pracowników.
Protest przed Tesco w Lublinie. Związkowcy chcą podwyżek i lepszych warunków pracy
Ogólnopolską kampanię skierowaną do klientów sieci organizują cztery związki zawodowe: WZZ „Sierpień 80”, NSZZ „Solidarność 80”, OPZZ „Konfederacja Pracy” i ZZ Pracowników Handlu. W ubiegłym tygodniu pikietowali oni w Katowicach i w Opolu. Wczoraj w Lublinie i Rzeszowie. Potem kolej na Gdynię, Bydgoszcz, Tychy, Rzeszów i Kraków.
Celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych - Senat nie wniósł poprawek
Sejm zaproponował, aby - co do zasady - emerytura przysługiwała celnikom, którzy skończyli 55 lat i mają co najmniej 15 lat służby (w tym co najmniej 5 lat w związku z wykonywaniem zadań policyjnych łączących się ze zwalczaniem przestępczości) lub skończyli 55 lat i mają co najmniej 25 lat służby.
Zmiany w administracji skarbowej - reforma fiskusa
Wielu dotychczasowych celników straciło status funkcjonariusza i stało się zwykłymi urzędnikami. Część pracowników skarbówki – według zapowiedzi MF do 10 proc. – ma odejść z pracy. Środa, 31 maja, była ostatnim dniem, kiedy mieli otrzymać propozycje warunków dalszego zatrudnienia. Na razie ani MF, ani związki zawodowe skarbowców nie były w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest rzeczywista skala redukcji kadry. Proces składania propozycji trwał bowiem do samej środy.
przeczytaj
Nasze prawo do prywatności
- Prawo do ochrony wizerunku jest elementem prawa do prywatności. Jak ma się do tego powszechny monitoring i powiązane z nim śledzenie naszych komunikatorów oraz podsłuchy? Zgodnie z deklaracją władzy to dla naszego dobra, bo nasze mienie i bezpieczeństwo mają się lepiej a Policja może skuteczniej przeciwdziałać przestępstwom drogowym, ustawkom kiboli rozbojom i przestępczości gospodarczej.
Tragiczne wydarzenia we Wrocławiu pokazały nam inny cel istnienia monitoringu.