OPZZ chce odrzucenia projektu o ograniczeniu handlu w niedziele
Według OPZZ projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę jest źle przygotowany. - Nie rozumiemy, czemu wciąż jest dyskutowany źle przygotowany projekt, który zakazuje handlu w hipermarketach i galeriach handlowych, a dowartościowuje małe placówki. Przypominamy, że najniższe płace i najwyższe ceny są właśnie w małych sklepach. Do nich też nie docierają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy i nie funkcjonują w nich związki zawodowe.
7 sierpnia 2017 r. w siedzibie ZZM w Warszawie odbyło się pierwsze, pod przewodnictwem nowo wybranych władz, posiedzenie Sektora Przewozów Spółek Samorządowych. Głównym punktem posiedzenia była dyskusja na temat dialogu społecznego toczącego się w Spółce Przewozy Regionalne. Przedstawiciele Rad Zakładowych oraz Prezydium ZZM dyskutowali jakie wytyczne negocjatorzy związkowi powinni przyjąć w rozmowach z Zarządem Spółki, podczas planowanego na 17 sierpnia kolejnego spotkania partnerów społecznych.
Przedsiębiorca, który chce zatrudnić osobę w wieku 16–18 lat na umowie o pracę musi m.in. inaczej liczyć wymiar jej urlopu, pilnować aby nie pracowała w nadgodzinach i zlecać jedynie prace proste (lub uczyć zawodu). Ten, który zdecyduje się na podpisanie zlecenia albo dzieła, może ignorować takie ograniczenia, choć w obu przypadkach zatrudnieni będą niepełnoletni i z tego powodu zasługują na podobną ochronę. Państwowa Inspekcja Pracy dostrzega ten absurd i proponuje zmianę prawa.
Państwa regionu okażą solidarność ws. pracowników delegowanych?
O nowelizacji dyrektywy UE o pracownikach delegowanych ma rozmawiać prezydent Francji Emmanuel Macron podczas sierpniowych wizyt, gdy spotka się z przywódcami Austrii, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. - Liczymy na utrzymanie jedności i solidarności państw Europy Środkowej. Wierzymy, że priorytetem krajów Europy Środkowej jest konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz interesy gospodarcze przedsiębiorstw. Jesteśmy przekonani, że tak pozostanie – powiedziała Justyna Skrzydło, wiceminister infrastruktury.
Już nie tylko Ukraińcy. Pracodawcy coraz częściej sięgają po pracowników z Białorusi
W pierwszym półroczu 2017 r. wydano trzy razy więcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Białorusi niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych ministerstwa pracy. Pracodawcy częściej też korzystają z usług Rosjan. Pracodawcy muszą się coraz bardziej starać, aby przyciągnąć osoby z Ukrainy, co skutkuje m.in. oferowaniem atrakcyjniejszych form zatrudnienia. W porównaniu rok do roku zmalała o 12 proc. liczba Ukraińców, którym oferuje się zatrudnienie w ramach umowy o dzieło. Rośnie za to liczba zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz umowy zlecenie.