0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

OPZZ w mediach

7 lipca, Polskie Radio 24, audycja pt. "Kapitał i praca” godz. 12.45 - Norbert Kusiak o podatkach, godz. 13.10 - Wiesława Taranowska o sanatoriach.

Posiedzenie Komisji ds. Ochrony Pracy

6 lipca w siedzibie OPZZ w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Pracy OPZZ. Spotkanie poprowadził jej przewodniczący Dariusz Goc. W trakcie posiedzenia omówiono współpracę organizacji związkowych z Państwową Inspekcją Pracy. Zapoznano się także ze sprawozdaniem Głównego Inspektora Pracy z działalności PIP za 2016 r.

przeczytaj

Podwyżki w PKP Intercity S.A.

5 lipca podczas spotkania partnerów społecznych podpisano Porozumienie płacowe, określające podział środków na podwyżki wynagrodzeń w PKP Intercity S.A., które obowiązywać będą od 1 lipca 2017 r.

przeczytaj

Lekarze zapowiadają na październik strajk głodowy

- Nasz strajk będzie głodowy jak nasze pensje – deklarują lekarze z Porozumienia Rezydentów. Głodówkę rozpoczną 2 października. Rezydenci, czyli lekarze w trakcie specjalizacji, chcą zwrócić uwagę na niezrealizowane obietnice rządu Prawa i Sprawiedliwości. Nie nastąpi zwiększenie nakładów na służbę zdrowia z 4,5 proc. PKB do 6 proc. PKB. Podobnie może być z podwyżkami płac minimalnych. Prócz członków Porozumienia Rezydentów udział w strajku zapowiedział Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

przeczytaj

Związkowcy przeciwni zmianom w Karcie nauczyciela

Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie zaopiniował zmiany w Karcie nauczyciela, m.in. dotyczące oceny pracy nauczycieli, przewidziane w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Związkowi nie podoba się konieczność zasięgania opinii rady rodziców i samorządu szkolnego, bo w ten sposób na notę miałyby wpływ czynniki pozamerytoryczne.

przeczytaj

Górnictwo: zespół trójstronny w najbliższy wtorek w Warszawie

Jak informuje Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący komisji i wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce, w programie są trzy zagadnienia: - Będziemy rozmawiać o procesie koncesyjnym. Podczas ostatniego spotkania w Katowicach zabrakło nam na to czasu. Nie było też odpowiedzialnego za to ministra środowiska. Sprawa jest pilna, bo obecne koncesje się kończą. Nie przyznanie na czas nowych byłoby równoznaczne ze wstrzymaniem wydobycia w kopalniach. Kolejne punkty do omówienia wspólnie z branżą węgla brunatnego to polityka surowcowa państwa oraz założenia do polityki energetycznej.

przeczytaj

Praca przez agencje do poprawy: Pracownicy tymczasowi bez pensji za urlop

Czerwcowa nowelizacja przepisów o pracy tymczasowej wprowadziła wiele zmian porządkujących rynek agencji pracy tymczasowej. Niestety nie dotyczy to regulacji o wynagrodzeniu urlopowym. Można im bowiem zarzucić nieprecyzyjność i brak przemyślenia skutków ich stosowania w realiach pracy tymczasowej. Przepisy zostały tak ukształtowane, że w pewnych przypadkach stosowanie ich wprost, w literalnym brzmieniu, może oznaczać pozbawienie pracowników tymczasowych wynagrodzenia urlopowego albo wypłatę zaniżonego.

przeczytaj

PiS zapowiedziało złożenie projektu ustawy o funduszu dróg samorządowych

Kierowcy wkrótce mogą zapłacić więcej na stacjach benzynowych. Wszystko za sprawą nowego projektu PiS. Posłowie tej partii zapowiedzieli złożenie w Sejmie poselskiego projektu ustawy, zakładającego utworzenie funduszu, przeznaczonego na rozwój dróg gminnych i powiatowych. Środki na ich budowę pochodziłyby z nowego podatku drogowego, który byłby wliczony w cenę paliwa.

przeczytaj

Portugalia: Pracownicy telekomu będą strajkować. Pierwszy protest od 10 lat

W lipcu groźbę strajku, podyktowaną decyzjami o przenoszeniu obowiązków do firm zewnętrznych, zgłosili Portugalczycy. Związki będą sabotować wszelkie kolejne decyzje o przenoszeniu obowiązków do pozazakładowych zespoły. Dla związku strajk jest też podejmowany w dobrej wierze, bo kierunek w jakim kierownictwo firmy prowadzi przedsiębiorstwo jest katastrofalny w ocenie działaczy związkowych.

przeczytaj

Archaizm czy anarchia?

Magda Źróbek: - Są tacy, którzy wyznają zasadę bezwzględnego współzawodnictwa i rywalizacji, inni natomiast stawiają na współdziałanie i społeczną jedność. Dla prezesa czy dyrektora prawa pracownicze i związkowe to zbędny balast, który jak tylko się da, trzeba minimalizować. Wartością najwyższą jest sam zysk, a pracownik postrzegany jest wyłącznie w kategoriach kosztu, który im jest niższy, tym lepiej. Dla zwykłego człowieka nie ma w tej filozofii zbyt wiele przestrzeni.

przeczytaj