0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt
Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Apel Prezydium OPZZ

z 19 kwietnia 2016 roku

w sprawie nieetatowego zatrudnienia w instytucjach publicznych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych sprzeciwia się zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Jest to szczególnie naganne w instytucjach publicznych. Takie praktyki są opisane w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Są to działania szkodliwe dla pracujących oraz dla interesu publicznego.
Zdaniem Prezydium OPZZ placówki rządowe powinny być przykładem właściwego stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Dobra zmiana to eliminowanie umów śmieciowych, zwiększanie stabilności zatrudnienia i regularne podnoszenie płac pracownikom. Dlatego Prezydium OPZZ oczekuje od rządu wprowadzenia obligatoryjności klauzul społecznych dotyczących zatrudnienia na umowę o pracę przy realizacji zamówień publicznych.
Zwracamy się do rządu o podjęcie energicznych działań na rzecz ratyfikacji Konwencji Nr 94 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej postanowień o pracy w umowach zawieranych przez władze publiczne.

PREZYDIUM

Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Nagroda dla przewodniczącego OPZZ

Jan Guz został wyróżniony Nagrodą Dziennika Gazety Prawnej – „Bona lex".

przeczytaj

ZNP prosi prezydenta o zawetowanie nowelizacji Karty

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie przyjętej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18 marca 2016 r. ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, która dotyczy likwidacji tzw. godzin karcianych.

przeczytaj

Obrady Rady Rynku Pracy

21 kwietnia 2016 r. w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej obradowała Rada Rynku Pracy, której przewodniczy wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska. Podczas posiedzenia omówiono stan prac nad Sektorowymi Radami do spraw Kompetencji.

przeczytaj

Związki zawodowe i pracodawcy spierają się o wiek emerytalny

Związkowcy i pracodawcy nie mogą się dogadać co do nowego wieku emerytalnego. Nie godzą się na 61 i 66 lat.

przeczytaj

Akcjonariat pracowniczy Morawieckiego bez konkretów

Wciąż nie wiadomo, jak wicepremier Mateusz Morawiecki wyobraża sobie akcjonariat pracowniczy. Eksperci uważają, że ten punkt planu Morawieckiego nie ma głębszego sensu.


przeczytaj

Startujesz w przetargu? Posłowie szykują nowe kryteria

O tym, czy wprowadzić obowiązek zatrudniania na umowy o pracę przy zamówieniach publicznych, gdy spełnione są kryteria Kodeksu pracy, dyskutowała w środę specjalna sejmowa podkomisja. Za argumentowali związkowcy i przedstawiciele pracodawców. Katarzyna Pietrzak z OPZZ przekonywała, że od wielu lat OPZZ i inne organizacje związkowe oraz organizacje pracodawców pracują nad "uzdrowieniem rynku pracy", a "uporządkowanie systemu prawa zamówień publicznych" służyłoby realizacji tego celu.

przeczytaj