0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Nieprecyzyjne przepisy: PIP ma problem ze sprawdzeniem, czy firmy stosują limity terminowych umów

Kodeks pracy nie wskazuje, czy pracodawca ma udokumentować przyczyny uzasadniające zatrudnienie terminowe na okres dłuższy niż 33 miesiące. Nie jest więc jasne, jak ma przebiegać weryfikacja takich umów – podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy w corocznym sprawozdaniu z własnej działalności.

Przeczytaj

OZE: Sektor, który wyjdzie naprzeciw górnikom

Świat zastanawia się i szuka rozwiązań co zrobić z podupadającym górnictwem. Pytanie coraz częściej nie dotyczy już czym zastąpić moce wytwórcze w energetyce oparte na węglu, ale co zrobić z pracownikami, których nie ominą zwolnienia.

Przeczytaj

Mamy rynek pracownika; płace się budzą

Wzrost płac w Polsce od kilku miesięcy przekracza 4 proc., przyspiesza także wzrost zatrudnienia - zauważa w czwartkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza". Aby ograniczyć wzrost wynagrodzeń, krajowe firmy sięgają po Ukraińców.

Przeczytaj

Duże zmiany w zatrudnianiu urzędników. To koniec przywilejów?

Zasady zatrudniania i wynagradzania mają byś wspólne dla wszystkich pracowników administracji publicznej. Sami zainteresowani obawiają się, że przy tej okazji stracą przywileje.

Przeczytaj

Urlop wychowawczy liczony potocznie

Urlop wychowawczy należy do tych uprawnień pracowniczych, które mogą zostać wykorzystane w jednym ciągu lub z podziałem na kilka części. W każdym z tych przypadków ważna jest metoda ustalania okresu wspomnianego urlopu. Prawo pracy nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o dobór tej metody. Dla potrzeb wielu świadczeń i uprawnień przewidzianych w prawie pracy stosuje się jednak potoczne zasady liczenia terminów.

Przeczytaj

Rynek pracy w Polsce. Pracownicy zaczynają dyktować warunki, płace się budzą

Wzrost zatrudnienia przyspiesza, a firmy coraz częściej narzekają. że mają kłopot ze znalezieniem rąk do pracy. Od kilku miesięcy wzrost wynagrodzeń wyraźnie przekracza 4 proc. W lipcu średnia krajowa wzrosła o 4,8 proc. - pisze "Gazeta Wyborcza".

Przeczytaj

DM BOŚ: pracownicze plany kapitałowe dadzą pokaźny zastrzyk polskiemu rynkowi kapitałowemu

Zaproponowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego plan reformy emerytalnej polegający na utworzeniu pracowniczych lub indywidualnych planów kapitałowych mógłby wesprzeć polską giełdę - uważa Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Reforma miałaby wejść w życie w 2018 r.

Przeczytaj

Polskie prawo pracy dyskryminuje kobiety. KE wymusza zmiany

W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno zatrudniać kobiet do prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Chodzi głównie o zajęcia związane z wysiłkiem fizycznym, np. transport ręczny. „Żeby implementować dyrektywy unijne, polski prawodawca zdecydował się na zmiany w ustawie i doprecyzowanie, że podmiotem ochrony są jedynie kobiety w ciąży i te karmiące piersią” – mówi adwokat Jacek Sosnowski.

Przeczytaj