0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Związki zawodowe otwarte dla wszystkich!

Senat uchwalił nowelizację ustawy, w myśl której pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych będą mogli tworzyć i wstępować do związków zawodowych. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 58 senatorów, 15 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a sama ustawa wejdzie w życie w wydłużonym przez Senat okresie, to jest 1 stycznia 2019 roku. Czekamy teraz na podpis Prezydenta.

przeczytaj

Pikieta PLL LOT

W pikiecie wzięło udział około 250 osób, a jej organizatorami były Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego, Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych oraz Rada OPZZ Województwa Mazowieckiego. Pojawili się też między innymi członkowie Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, partii Razem, Inicjatywy Pracowniczej, Pracowniczej Demokracji i Inicjatywy Polskiej.

przeczytaj

Rosja strajkuje w tle mundialu

„Mundialowy” szał, który ogarnął cały świat, a zwłaszcza Rosję, skutecznie przyćmił narastający niepokój społeczny wśród starszego pokolenia mieszkańców Federacji. Rząd zapowiedział nieakceptowalną społecznie reformę systemu emerytalnego, a 16 czerwca do niższej izby parlamentu wniesiono projekt ustawy zwiększającej wiek emerytalny. Mimo tego, że proces podwyższania wieku ma być rozciągnięty w czasie, protestujący obywatele nie są w stanie go zaakceptować.

przeczytaj

Opinie i analizy

Delegowanie pracowników w kontekście przepisów o swobodzie przemieszczania się

W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja. Zabierając głos w dyskusji, Bogdan Grzybowski (OPZZ) podkreślił, że jako związki zawodowe dostrzegamy szereg niedociągnięć we wdrażaniu, stosowaniu i transgranicznym egzekwowaniu dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników. W wyniku ograniczonych działań monitorujących okazuje się, że wiele państw członkowskich kontroluje usługodawców w sposób nie zawsze zgodny z dyrektywą.

przeczytaj

W mediach

Sądy w obronie stawki minimalnej

Sposoby na omijanie minimalnej stawki godzinowej (13,70 zł w 2018 r.) okazują się nieskuteczne. Potwierdzają to orzeczenia sądów w sprawach dotyczących płacowego minimum dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Wynika z nich, że przedsiębiorcy mogą potrącać z pensji takich osób np. opłaty za użyczenie sprzętu i odzieży roboczej, ale pod warunkiem, że nie doprowadzi to do wypłaty w kwocie niższej, niż wynika z ustawy (13,70 zł). – Z tych orzeczeń jednoznacznie wynika, że należy zapewniać minimalną stawkę godzinową, a każde próby omijania tego wymogu poprzez powoływanie się na przepisy kodeksu cywilnego skończą się fiaskiem – podkreśla Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

przeczytaj