Posiedzenie Doraźnego Zespołu ds. zamówień publicznych RDS
Przewodniczący Zespołu, z uwagi na systemowy charakter problemu oraz wagę tematu dla m.in. pacjentów, pracowników ochrony zdrowia i przedsiębiorców działających w tym sektorze zaprosił na posiedzenie Zespołu Ministra Zdrowia oraz przedstawiciela Ministerstwa Finansów. Niestety nie pojawili się oni na posiedzeniu Zespołu.
Seniorzy są zaskoczeni propozycją resortu pracy, który chce, aby w przyszłości z dodatkowych dochodów musiały się rozliczać także pobierający świadczenia z ZUS po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Związkowcy nie mają wątpliwości, że nowe rozwiązania są wyjątkowo niekorzystne dla emerytów. – Nie wyobrażam sobie, aby ograniczenia dotyczące dorabiania objęły osoby już pobierające emerytury lub też planujące skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego – twierdzi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.
PiS broni tajemnic ZUS-u. Nie dowiemy się, czy zgromadzone w nim dane milionów Polaków są bezpieczne
Rząd Beaty Szydło nie zamierza upublicznić audytu o stanie systemu informatycznego ZUS. Eksperci są zaniepokojeni. Zgodnie z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją firmy będą miały obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej (w formie papierowej lub elektronicznej) tylko przez 10 lat po zakończeniu zatrudnienia danej osoby. Po tym okresie akta zostaną zniszczone, a część z nich przekazana do ZUS. - Pracodawcy powinni przechowywać dokumenty swoich pracowników przez 30 lat. Jeśli ten okres będzie krótszy, wiele osób może dostać zaniżone emerytury - niepokoi się Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.
Ratownictwo: projekt ustawy dzieli środowisko medyczne i budzi emocje
16 listopada zakończyły się publiczne konsultacje projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Czy ten termin należy przedłużyć? Opinie różnych środowisk w tej kwestii są podzielone, a wiele planowanych w rozwiązań wciąż wzbudza kontrowersje. Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) przyznaje, że choć w projekcie jest kilka zapisów bulwersujących różne środowiska, to ustawa - po uwzględnieniu niektórych uwag - powinna zostać przyjęta.
Pracownicy chcą odwołania dyrektora Lotniska Chopina. Będzie strajk?
Niegospodarność, coraz gorsza ochrona lotniska, utrudnianie działalności związkowej i zastraszanie pracowników - to zarzuty rady pracowniczej z Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL), która chce odwołania dyrektora Mariusza Szpakowskiego. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk go broni. Związki zawodowe zapowiadają strajk.