0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Jan Guz o bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej

Zapraszamy do odsłuchania audycji EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka w radiu TOK FM, w której przewodniczący OPZZ Jan Guz analizuje z redaktorem Maciejem Głogowskim bieżącą sytuację społeczno-gospodarczą w Polsce.

przeczytaj

Bez porozumienia w sprawie wzrostu płac w 2019 r. w RDS

7 maja br. Zespół ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego omówił przedstawione przez stronę rządową wstępne wskaźniki makroekonomiczne stanowiące podstawę prac nad projektem budżetu państwa na rok 2019. Rząd prognozuje, że PKB w 2019 roku wzrośnie o 3,8% przy 2,3% inflacji.

przeczytaj

Opinie i analizy

Gigantyczne różnice regionalne w poziomie bezrobocia

Europejski Urząd Statystyczny przedstawił raport na temat bezrobocia w różnych regionach Unii Europejskiej. Dane dotyczą zeszłego roku. Wynika z nich, że w porównaniu z 2017 r. ponad 80% regionów odnotowało spadek bezrobocia, a około 60% o przynajmniej 0,5 pkt proc.

przeczytaj

W mediach

OPZZ też ma pomysł na skrócenie czasu pracy. Projekt już złożony

Partia "Razem" chce skrócenia tygodnia czasu pracy do 35 godzin. OPZZ ma inny pomysł - wydłużenie urlopów. Złożono już projekt w tej sprawie. - Nie wszędzie w Europie sprawdziło się skrócenie tygodnia czasu pracy. Dobrze to brzmi. Ale czy jest to dziś możliwe do wprowadzenia? Będziemy to wspierać, ale bardziej zależy nam na wydłużeniu urlopów - mówił Jan Guz w rozmowie z portalem Tokfm.pl. Według projektu związkowców, zamiast 26 dni urlopu pracownik miałby prawo do 32 dni na wypoczynek. OPZZ chce też skrócenia czasu pracy rodziców. Rodzice dzieci do lat 12 mieliby pracować 7 godzin dziennie, a nie 8.

przeczytaj

Nowa, WYŻSZA waloryzacja. Seniorzy się ucieszą?

Dobra wiadomość dla seniorów: nawet 4 proc. może wynieść przyszłoroczna waloryzacja emerytur! OPZZ ma pomysł, jak dojść do takiej podwyżki świadczeń. - Proponujemy, żeby zostać przy waloryzacji procentowej, ale zupełnie inaczej liczonej - ujawnia nam Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. Teraz przy wyliczeniu waloryzacji uwzględnia się poziom inflacji oraz co najmniej 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym. OPZZ chce, żeby ten drugi wskaźnik został podniesiony do 50 proc.

przeczytaj

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Zobacz, o ile wzrośnie najniższe wynagrodzenie w 2019

Od przyszłego roku najniższe wynagrodzenie będzie musiało wzrosnąć co najmniej o 117 zł. Kwota ta nie satysfakcjonuje związków zawodowych. - Ważne nie są liczby bezwzględne, ale relacja najniższej pensji do tej przeciętnej. Ta druga szybko rośnie i może się okazać, że dystans między nimi powiększa się, a nie zmniejsza. Pomimo wysokiej podwyżki minimalnego wynagrodzenia – podkreśla Norbert Kusiak z OPZZ.

przeczytaj

Partnerzy społeczni chcą dokładnej strategii wprowadzania informatyzacji w ochronie zdrowia

Partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego chcą by resort zdrowia przedstawił dokładną strategię wprowadzania informatyzacji w ochronie zdrowia. Jak zaznaczyła Renata Górna z OPZZ informatyzacja jest bardzo ważnym i praktycznym narzędziem wskazującym na jakość i koszty świadczeń.

przeczytaj

Jeden związek zawodowy, jeden przedstawiciel. Będą zmiany w konkursach na dyrektorów szkół

Sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały poselski projekt noweli ustawy Prawo oświatowe dotyczący wyłaniania członków komisji konkursowych na dyrektora szkoły spośród przedstawicieli związków zawodowych.

przeczytaj

PLL LOT nie spełni żądań związkowców

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT nie spełnił żądań związków zawodowych i nie przywróci regulaminu wynagradzania z 2010 roku. Związki dały zarządowi siedem dni na jego przywrócenie. Termin ultimatum minął wczoraj. Jak mówi rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki, nie ma mowy o spełnieniu tych żądań. Związkowcy zapowiedzieli, że kolejne decyzje w sprawie protestów będą podjęte w połowie maja.

przeczytaj