0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Warszawa: posiedzenie Rady OPZZ Branży "Usługi Publiczne"

Komunikat ws. reformy w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z inicjatywą przesunięcia o rok terminu wdrożenia reformy w oświacie.

przeczytaj

Posiedzenie Prezydium RDS

30 maja, w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Pod nieobecność Jana Guza – wiceprzewodniczącego RDS, OPZZ reprezentował Leszek Miętek, członek Rady.

przeczytaj

O co nie wolno pytać pracujących?

29 maja br., w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, odbyła się konferencja uzgodnieniowa projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2018. Poprzedziły ją zorganizowane przez GUS na początku bieżącego roku robocze spotkania z podmiotami, które przekazały uwagi do projektu przyszłorocznego programu badań statystycznych.

przeczytaj

OPZZ o polityce prorodzinnej

Jako OPZZ pozytywnie oceniliśmy synchronizację rozwiązań ustawowych zawartych w jednym akcie prawnym na rzecz spójnego i systemowego porządkowania różnych instrumentów wspierania rodzin. Jednak inną kwestią pozostaje ocena: czy zaproponowane w aktualnej nowelizacji ustawy rozwiązania są wyczerpujące i czy zostały dokonane w oparciu o analizę efektywności całej polityki prorodzinnej. Wyraziliśmy w tej kwestii daleko idące wątpliwości.

przeczytaj

Minister Zdrowia o bieżącej polityce zdrowotnej

Przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia były kluczowe zagadnienia, co do których od kilku miesięcy domagamy się jednoznacznej odpowiedzi, a dotyczące systemowych rozstrzygnięć i kierunków zmian w ochronie zdrowia. Posiedzenie zdominował temat wzrostu wynagrodzeń dla ratowników i dyspozytorów medycznych.

przeczytaj

Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia o świadczeniach medycznych w DPS i zdrowiu psychicznym

Problematyka świadczeń medycznych udzielanych w domach pomocy społecznej została wniesiona przez OPZZ – interesowały nas zagadnienia zarówno aspektu pracowniczego tj. obsady kadrowej i warunków zatrudnienia personelu medycznego w domach pomocy społecznej, jak i warunków i zakresu świadczeń opieki zdrowotnej dla pensjonariuszy przebywających w tego typu placówkach.

przeczytaj

Ostry list z ZUS do Mateusza Morawieckiego. Minister rozwoju bije się w pierś i zmienia tzw. mały ZUS

Radykalne obniżenie składek przedsiębiorców na ZUS skończyło się blamażem rządu. Wicepremier Mateusz Morawiecki opóźnia termin wejścia zmian i na nowo pisze ustawę. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ: – Nadal jesteśmy krytyczni wobec projektu. Pamiętajmy bowiem, że już dziś dopłacamy 50 mld zł rocznie do emerytur z ZUS. Zmniejszając składki dla przedsiębiorców, będziemy dopłacać jeszcze więcej. A pracownicy będą dostawać groszowe emerytury i aby przeżyć, będą musieli korzystać z zasiłków pomocy społecznej – mówi.

przeczytaj

Konflikt ze związkami w PŻM. Dwie strony barykady

Spór omówi na początku czerwca Rada Dialogu Społecznego, na której ma być min. M.Gróbarczyk. Jacek Dubiński, przewodniczący Związku Zawodowego Marynarzy PŻM w Szczecinie: - W sensie rzeczywistych negocjacji, żadne się nie odbyły. Nie odbyła się też prezentacja programu naprawczego, który miałby wyprowadzić PŻM na prostą. My po części dowiadujemy się z mediów, jakie cięcia czy inne bolesne ruchy powinny dotknąć PŻM, natomiast do dziś nie otrzymaliśmy ani założeń programu naprawczego ani planowanego ruchu w kwestiach dotyczących załogi.

przeczytaj

Prezes spółki-córki Bogdanki "poleciał", związkowcy wyszli z rozmów

Spór zbiorowy w RG Bogdanka trwa od końca kwietnia. Już przed Wielkanocą pracownicy zamierzali zjechać na dół i nie rozpocząć pracy. Nie strajkują, dopóki trwają rozmowy o podwyżkach. - Przedstawiona przez zarząd RG propozycja była dla nas nie do zaakceptowania - mówi przewodniczący Zdzisław Cichosz, przewodniczący ZZ Górników - Zaproponowana podwyżka dotyczyłaby tylko jednej grupy pracowników, tych najmniej zarabiających. Wolałbym nie mówić o kwotach i procentach, ponieważ po późniejszym spotkaniu z prezesem Szlagą usłyszeliśmy, że mają przeanalizować sytuację i ponownie wystąpić z propozycją – relacjonuje Cichosz.

przeczytaj

Niemieckie sklepy buntują się przeciwko zakazowi handlu w niedzielę. "Chcemy częściej pracować"

Podczas gdy w Polsce trwają przygotowania do wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, u naszych zachodnich sąsiadów przedstawiciele sieci sklepów walczą o złagodzenie ograniczeń. Powód? Niemcy i tak robią tego dnia zakupy, tyle, że Polsce albo Holandii. Niemieckie przepisy o zakazie handlu w niedzielę należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Obecnie w większości regionów handel odbywa się jedynie w cztery niedziele w roku. Dla niemieckich handlowców to za mało. Właściciele kilku sieci domów towarowych utworzyli platformę, która ma walczyć o zmianę prawa.

przeczytaj

Obiecywali dobrze płatną pracę. Odpowiedzą za współczesne niewolnictwo

Czterech Polaków zostało skazanych we wtorek przez sąd w Newcastle na kary więzienia za handel ludźmi i współczesne niewolnictwo. Zmuszali oni innych Polaków do niskopłatnych prac, pozbawiając ich jednocześnie zarobionych pieniędzy - poinformowała prokuratura. Ich ofiary mieszkały w wiele osób w ciasnych mieszkaniach o niskim standardzie, a ich zarobki - w wysokości płacy minimalnej - wpływały na konta bankowe kontrolowane przez oprawców.

przeczytaj