Dzisiaj: posiedzenie Rady OPZZ województwa śląskiego
Pocztowcy blokują ulice Zielonej Góry
16 czerwca w Zielonej Górze, we wczesnych godzinach porannych protestowali pracownicy Poczty Polskiej S.A. Demonstrowali przeciwko polityce finansowej zarządu i chaosowi w systemie zatrudnienia, które mogą doprowadzić do upadku najstarszej firmy w kraju.
Jan Guz: - Znając wszystkie dane makroekonomiczne, płaca minimalna powinna być jeszcze wyższa
– OPZZ zawsze proponowało, żeby płaca minimalna stanowiła 50 procent średniego wynagrodzenia. Co prawda różne dokumenty europejskie mówią, że powinna być ona jeszcze wyższa. Powinniśmy to jednak jak najszybciej osiągnąć. Oczekujemy szybszego wzrostu i dogonienia zachodniej Europy w wynagrodzeniu, ponieważ ceny się zrównały, a płace nie – powiedział Jan Guz – przewodniczący OPZZ.
Rafał Wójcikowski: - Na podwyższeniu płacy minimalnej skorzysta głównie ZUS
- W jakimś stopniu korzystają na tym pracownicy, ale w większym stopniu korzysta państwo, a zwłaszcza ZUS - powiedział Rafał Wójcikowski. Dodał, że regułą w wielu miejscach jest, że nad stołem płaci się pensję minimalną, a pod stołem resztę wynagrodzenia. - Przy podniesieniu płacy minimalnej większą część i składki od tego, płacimy nad stołem - wyjaśnił poseł Kukiz'15.
Ruszyły prace w GUS nad wyliczeniem mediany wynagrodzeń
Prezes GUS powołał specjalny Zespół, którego celem jest wpracowanie rozwiązań metodologicznych pozwalających na obliczenie mediany wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Jest to reakcja na wniosek OPZZ złożony w trakcie prac nad projektem Programu badań statystycznych na rok 2017.
Ustawa obniżająca wiek emerytalny do końca 2016 roku
Ustawa obniżająca wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn ma być przyjęta do końca 2016 roku - zapowiedziała premier Beata Szydło. Obecnie trwają prace nad projektem w specjalnej sejmowej podkomisji.
- Nie można doprowadzić do sytuacji, że firma będzie mogła w majestacie prawa niszczyć dokumentację po 7 latach od zwolnienia pracownika. Wiele osób dowiaduje się, że pracodawca nieprawidłowo wypełnił świadectwo pracy dopiero, gdy zgłosi się po emeryturę do ZUS. Skrócenie okresu przechowywania dokumentów może więc spowodować, że ubezpieczeni zostaną pozbawieni prawa do świadczenia. Co więcej, już dzisiaj pracownicy mają problemy z poprawieniem lub korektą błędów z przeszłości - wylicza zastrzeżenia co do pomysłu Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.