0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Protest ws. reformy oświaty: Nauczyciele i organizacje wyjdą na ulice

Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że konkretny plan protestu jest, ale z nauczycielami, a także rodzicami, organizacjami pozarządowymi oraz koalicją "Nie dla chaosu" trwa dyskusja o jego miejscu i czasie. - Zakładamy, że to będzie 4 września, mniej więcej między godziną 15 a 17 (...). Chcemy, żeby to było wydarzenie przed Ministerstwem Edukacji Narodowej - powiedział.

przeczytaj

Związki zawodowe. Nowe otwarcie

Piotr Szumlewicz: - Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolita Polska „zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych” oraz „wolność zrzeszania się w związkach zawodowych”. Ponadto „związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje mają prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień”. Niestety są to w znacznej mierze martwe zapisy, co w 2015 r. przyznał Trybunał Konstytucyjny, zgadzając się z wnioskiem OPZZ, zgodnie z którym w Polsce nie ma pełnej swobody zrzeszania się i działania w związkach zawodowych.

przeczytaj

Postanowili założyć związek zawodowy. Volkswagen zwolnił ich następnego dnia

Firma zwolniła pracowników, którzy za pośrednictwem Facebooka skrzyknęli się by założyć w poznańskiej fabryce drugi związek zawodowy. Dyskusję na portalu zainicjował Andrzej Sobok, wieloletni pracownik, któremu nie podobał się monopol Solidarności w firmie, która jego zdaniem dawno się skompromitowała i jego zdaniem tak naprawdę reprezentuje interesy zarządu firmy. W jednym z wpisów stwierdził: - Będziemy tworzyć nowe związki. Dwa dni później został dyscyplinarnie zwolniony. Oprócz niego pracę stracili dwaj inni "dyskutanci". Lawiny jednak nie dało się już zatrzymać. Związek powstał, w ciągu czterech dni zapisało się do niego już 700 osób.

przeczytaj

Co dalej z niedzielami wolnymi od handlu?

Trwa batalia dot. wprowadzenia niedziel wolnych od handlu. Jeśli Sejm nie zacznie prac nad projektem „Solidarności” popartym przez pół mln osób, od nowego roku nie będzie wolnych niedziel. Z kolei Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy. W zamian postuluje wprowadzenie wyższych stawek za pracę w ten dzień. – Jeżeli władza mówi o tym, że niedziela jest dniem szczególnym, to może warto w tym szczególnym dniu płacić ludziom więcej. Pracuje służba zdrowia, pracuje policja, pracuje transport publiczny – mnóstwo zawodów pracuje w tym dniumówi działacz OPZZ.

przeczytaj

W tym roku wzrost cen nie powinien przekroczyć 2 proc.

Po spadku w czerwcu do najniższego tegorocznego poziomu inflacja w lipcu znów nieco przyspieszyła - do 1,7 proc. Wciąż jednak utrzymuje się na poziomie zdrowym dla gospodarki i pozostaje poniżej celu inflacyjnego. Natomiast dla najuboższych wzrost cen może być dotkliwy, bo drożeje przede wszystkim żywność.

przeczytaj