Pomijając wady legislacyjne projektu (m.in. kolizyjność jego przepisów ze stosownymi regulacjami zawartymi w Kodeksie pracy), w pierwszej kolejności należy wskazać, iż dotyczy on jedynie osób zatrudnionych w handlu.
W piątek (28 października) 60 warszawskich samodzielnych gimnazjów powiesi na swoich budynkach banner z hasłem: „Nie likwidujcie naszego gimnazjum". Celem akcji ZNP jest pokazanie sprzeciwu społeczności szkolnych wobec planów likwidacji gimnazjów. Akcję wspiera koalicja „NIE dla chaosu w szkole" i rodzice.
Premier Szydło: Reforma edukacji nie jest zagrożona, rozpoczynamy w przyszłym roku
- Niebawem rząd przyjmie prawo oświatowe - poinformowała premier Beata Szydło w czasie środowej konferencji prasowej. PiS chce rozpocząć likwidację gimnazjów już od 2017 r. - to wtedy obecni szóstoklasiści mają iść do siódmej klasy.
Projekt stworzenia Obrony Terytorialnej został we wtorek przyjęty przez rząd. Szczegóły są dosyć ciekawe, bo zakładają, że żołnierze nowej formacji mają dostać co miesiąc dodatkowe 500 zł dodatku za gotowość bojową i ograniczenia swobód obywatelskich. Chodzi m.in. o zakaz członkostwa w partiach politycznych i związkach zawodowych, a także ograniczone prawo do członkostwa w stowarzyszeniach.
PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników
- Dzisiaj pod płaszczykiem obniżania wieku emerytalnego, dochodzi do podwyższenia (wieku emerytalnego) dla grupy najciężej pracującej - podkreślił Kosiniak-Kamysz. - Chcą podwyższyć wiek emerytalny rolnikom, chcą podwyższyć tym wszystkim, którzy orzą, sieją, gospodarują, którzy nas żywią - powiedział. - To jest niedopuszczalne - ocenił polityk.
Dialog straconych szans. RDS nie działa skutecznie
Rząd i partnerzy chwalą Radę Dialogu Społecznego. Ale do tej pory nie przeprowadziła ona ani jednego wysłuchania publicznego i nie skierowała choćby jednego wniosku do ministra o zmianę prawa. – Brak inicjatyw legislacyjnych, zapytań do ministrów lub wystąpień do SN nie był zamierzony – tłumaczy Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. Wskazuje, że w ciągu roku partnerzy społeczni musieli się zająć konsultacjami w sprawie m.in. wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej, rozszerzania prawa do zrzeszania się w związki zawodowe (zyskają je osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę), ograniczeń w zakresie pracy tymczasowej, syndromu pierwszej dniówki, zakazu handlu w niedzielę. – Ta działalność – ze względu na wagę zmian – miała priorytetowy charakter.
Sporne badanie karalności. Lista uprawnionych pracodawców nie będzie rozszerzona
Rząd wstrzymuje prace nad rozszerzeniem listy pracodawców, którzy mogą żądać od pracowników zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego. – Otrzymujemy sygnały o tym, że firmy w nieuprawniony sposób domagają się zaświadczeń. Jeśli kandydat do zatrudnienia nie zgadza się na ich przedstawienie, nie jest przyjmowany do pracy – wskazuje Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. – Resort podjął słuszną decyzję, bo proponowane przepisy były nieprecyzyjne i budziłyby wątpliwości – twierdzi Paweł Śmigielski.