0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Dwa stanowiska przyjęte przez Radę Rynku Pracy

24 stycznia 2018 r. Na posiedzeniu Rady Rynku Pracy przyjęliśmy dwa stanowiska partnerów społecznych. W sprawie legalności zatrudnienia uznaliśmy, że państwo powinno zwiększyć zaangażowanie na polu edukacji, prowadząc szerokie akcje informacyjne adresowane do cudzoziemców zatrudnianych w Polsce. W sprawie Krajowego Funduszu Szkoleniowego sformułowaliśmy 12 rekomendacji usprawniających ten instrument.

przeczytaj

GUS: Wzrost bezrobocia w grudniu

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2017 r. Wynika z nich, że pod koniec grudnia stopa bezrobocia wyniosła 6,7% i w porównaniu do grudnia 2016 r. spadła o 1,6 pkt. proc., a w porównaniu do listopada 2017 r. wzrosła o 0,4 pkt proc.

przeczytaj

Dialog w tworzeniu prawa

Udział związków zawodowych i stowarzyszeń dziennikarskich w procesie stanowienia prawa na poziomie m.in. zakładowym i lokalnym to główne tematy panelu eksperckiego zorganizowanego w Olsztynie. I okazja do wymiany doświadczeń. Panel ekspercki odbył się w ramach projektu „Partycypacja przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa”. Realizuje go Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

przeczytaj

USA: Przyciski bezpieczeństwa dla pracowników kasyn i hoteli

Culinary Union, związek zawodowy zrzeszający ponad 14 tys. pracowników hotelowych zatrudnionych w Las Vegas, zwróci się do operatorów kasyn i hoteli by każdy z zatrudnionych otrzymał własny przycisk bezpieczeństwa - "panic button". Dzięki temu pracownik będzie mógł ostrzec kierownika o zagrożeniu.

przeczytaj

Opinie i analizy

Ta ustawa może być szkodliwa dla pracowników i konsumentów

We wtorek, 30 stycznia, prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Ustawa może być szkodliwa dla pracowników i konsumentów. Dowartościowuje ona małe sklepy, gdzie warunki pracy są najgorsze, a płace najniższe. To właśnie w najmniejszych placówkach handlowych najczęściej są łamane prawa pracownicze.

przeczytaj

OPZZ pozytywnie o pracowniczych programach emerytalnych

Po przeprowadzeniu konsultacji w organizacjach członkowskich Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w dniu 22 stycznia 2018 r. pozytywnie zaopiniowaliśmy projekt, dokonujący transpozycji przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/50/UE z dnia 16 kwietnia 20154 r. w sprawie minimalnych wymogów służących zwiększeniu mobilności pracowników między państwami członkowskimi dzięki łatwiejszemu nabywaniu i zachowywaniu uprawnień do dodatkowych emerytur.

przeczytaj

Rada Ochrony Pracy o awariach przemysłowych

Przeciwdziałanie poważnym awariom przemysłowym i ograniczanie ich skutków był głównym tematem merytorycznym przygotowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz Państwową Straż Pożarną. Eksperci wskazywali, że potencjalni sprawcy poważnej awarii to około 1200 zakładów rozmieszczonych w naszym otoczeniu, stanowiący zagrożenie w sytuacjach zdarzeń nieprzewidzianych, nie tylko dla pracowników ale i społeczeństwa.

przeczytaj

Emerytura bez podatku ?

22 stycznia 2018 r. poparliśmy poselski (PSL) projekt ustawy o pomocy państwa dla seniorów, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zdaniem OPZZ, dotychczasowe waloryzacje emerytur nie przeciwdziałały ich deprecjacji.

przeczytaj

W mediach

Nieudane spotkanie związkowców z minister Zalewską. ZNP: "Jest dla nas niewiarygodna"

- Spotkaliśmy się, popatrzyliśmy sobie w oczy i każda ze stron pozostała przy swoich stanowiskach - mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy oczekują spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

przeczytaj

Ponad 2500 firm z elastycznym czasem pracy

Coraz więcej pracodawców stawia na elastyczny czas pracy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 grudnia 2017 r. wprowadziło go już 2515 firm. To rozwiązanie największą popularnością cieszy się głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Stosują je głównie średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (846). Nieco mniej było mikroprzedsiębiorców, zatrudniających do 9 pracowników (636) oraz małych firm, zatrudniających maksymalnie 49 osób (602).

przeczytaj

PKN: Słabszy wynik Orlenu i wojna o podwyżki płac

W PKN Orlen odbyła się wczoraj pierwsza tura negocjacji zarządu i związków zawodowych na temat tegorocznych podwyżek płac. W swych stanowiskach obie strony przedstawiły m.in. obligatoryjny wzrost wynagrodzeń. Rozmowy będą kontynuowane w lutym. Dziś Orlen opublikowała wyniki za 2017.

przeczytaj