0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Przegląd informacji związkowych, prawnych i gospodarczych

Aktualności

Szczęśliwego Nowego 2019 Roku!

OPZZ domaga się korekty Programu „Rodzina 500plus”
OPZZ skierowało do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej pismo w sprawie konieczności nowelizacji rządowego Programu "Rodzina 500 plus”. Przeczytaj.

Tragedia w kopalni w Czechach - polskie i czeskie związki zawodowe monitorują sytuację
W związku z tragedią w czeskiej kopalni w Karwinie, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz, od godzin wczesno rannych jest w stałym kontakcie z liderem czesko – morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ČMKOS) Josefem Stredulą. Przeczytaj.

ZZS „Florian” zaniepokojony sytuacją w Państwowej Straży Pożarnej
Zapraszamy do zapoznania się z stanowiskiem Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”. Delegaci XI Krajowego Zjazdu wyrazili głębokie zaniepokojenie i dezaprobatę dla aktualnej sytuacji w Państwowej Straży Pożarnej. Przeczytaj.

Spotkanie z pracownikami w firmie Autoliv w Oławie
Przewodniczący Rady OPZZ województwa dolnośląskiego Andrzej Otręba spotkał się w Oławie z członkami zarządu SNZZ firmy Autoliv, gdzie produkowane są moduły poduszek powietrznych montowane w samochodach. Po spotkaniu Przewodniczący został zaproszony do obejrzenia linii produkcyjnej i rozmawiał z pracownikami oraz złożył życzenia świąteczne w imieniu Rady OPZZ województwa dolnośląskiego. Przeczytaj.

Zarząd Okręgu Lubuskiego ZNP otrzymuje Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa.
W urzędzie marszałkowskim Zarząd Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze otrzymał Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Przeczytaj.

Posiedzenie Rady OPZZ Woj. Lubuskiego
W trakcie spotkania przyjęto preliminarz budżetowy na 2019 rok oraz omówiono zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Przeczytaj.

Jan Guz o niezadowoleniu kolejnych grup zawodowych
Przewodniczący OPZZ Jan Guz był gościem Poranka TOK FM. Zapraszamy do wysłuchania programu. Posłuchaj.

Szef śląskiego OPZZ o tragedii w czeskiej kopalni
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Wacławem Czerkawskim, przewodniczącym Rady OPZZ województwa śląskiego w programie "Sygnały Dnia" w Polskim Radiu.Posłuchaj.

Opinie i analizy

OPZZ ocenia priorytety polityki unijnej na 2019 r.

Co roku, Komisja Europejska przygotowuje dokument o nazwie Roczna Analiza Wzrostu Gospodarczego, w którym określa wyzwania gospodarcze i społeczne dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Przyjęcie tego dokumentu przez Komisję Europejską rozpoczyna Semestr Europejski, czyli cykl zarządzania unijną gospodarką w celu jej spójnego rozwoju. Przeczytaj

OPZZ w mediach

"Ludzie pracujący za rządów PiS tylko stracili". Szef OPZZ Jan Guz ostrzega rząd, że protesty nie ustaną

Nie chcą słuchać, rozmawiać, prowadzić dialogu, nie rozumieją świata pracy. Jak osiądą na stanowiskach, to uważają, że są nieomylni - tak Jan Guz podsumował postawę rządzących wobec pracowników i związków zawodowych. Posłuchaj.

Szef śląskiego OPZZ: akcja gaszenia pożaru w czeskiej kopalni może trwać tygodnie

W Czechach pracuje wielu Polaków, którzy są cenieni ze względu na swoją fachowość i rzetelność. W tamtejszych kopalniach naszych rodaków jest około dwóch tysięcy - powiedział Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego. Posłuchaj.

OPZZ ostro krytykuje rząd. „Nie wprowadzono żadnych propracowniczych rozwiązań”

Krytycznie oceniamy politykę społeczno-ekonomiczną rządu w 2018 roku. W bieżącym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wprowadził żadnych propracowniczych rozwiązań w polityce rodzinnej czy polityce rynku pracy - mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący mazowieckich struktur OPZZ. Przeczytaj.

Po tragedii w Karwinie OPZZ przypomina, że bezpieczeństwo górników to priorytet
Bezpieczeństwo ciężko pracujących górników jest naszym priorytetem, wspólnie z Czesko–Morawską Konfederacją Związków Zawodowych będziemy dążyć do wyjaśnienia okoliczności tej tragedii - napisało OPZZ w komunikacie wydanym w związku z tragedią w kopalni w Czechach. Przeczytaj.

Płaca Minimalna 2019. Jaka stawka?
Z drugiej strony związki zawodowe (Solidarność i OPZZ) chcą, aby płaca minimalna jak najszybciej osiągnęła pułap 50 proc. średniej pensji w gospodarce narodowej. Solidarność chciałaby, aby minimalna stawka wyniosła 2278,5 zł, a OPZZ postuluje 2383 zł. Przeczytaj.

Pensja minimalna w górę. Tempo wzrostu za wysokie?
Nie spełnimy warunków wynikających z Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, które mówią o tym, że wynagrodzenie powinno zapewniać godziwy poziom życia - komentuje Jan Guz, szef OPZZ. Przeczytaj.

Waloryzacja Emerytur 2019.
OPZZ zauważyło, że najniższa płaca w ubiegłym roku wzrosła w większym stopniu (ponad 7 proc.), niż wyniesie waloryzacja najniższych emerytur i rent. Przeczytaj.

Fotograficzne podsumowanie roku 2018
Manify, marsze równości, demonstracje antyrasistowskie, protesty pod Sejmem i Senatem, pod pałacem prezydenckim. Przeczytaj.

Rok w polskiej gospodarce na plus, są jednak pewne obawy. Na świecie głównym tematem wojna handlowa
Na ten problem zwrócił też uwagę Piotr Szumlewicz z OPZZ, którego zdaniem 2018 rok był „rokiem niewykorzystanych szans” – bo mimo dobrych wskaźników makroekonomicznych nie zrobiono wiele, by poprawić sytuację pracowników. Przeczytaj.

Guz, Gardias, Torbé, Lisicki, Kaźmierczak o największych rozczarowaniach na rynku pracy w 2018 roku
Delegowanie pracowników, RODO, brak polityki migracyjnej i nowego Kodeksu pracy - o największych rozczarowaniach, nieudanych inicjatywach i przedsięwzięciach, które pozostawiły niedosyt, opowiadają przedstawiciele pracowników, pracodawców oraz resortu pracy. Przeczytaj.

Cudzoziemcy i Kodeks, czyli priorytety na rynku pracy na 2019 rok
Nie możemy przy tym nie zauważyć, że Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem liczby wydanych wiz długoterminowych i zezwoleń pobytowych dla cudzoziemców z państw trzecich. W 2017 roku wydano 235,6 tys. pozwoleń na pracę obcokrajowców, na oświadczenie natomiast przyjechało pracować 1,8 mln osób.Przeczytaj.

Łyszczek, Guz, Gardias, Kaźmierczak podsumowali dla nas 2018 rok. Rekord gonił rekord
Od wielu lat OPZZ i jego organizacje członkowskie postulowały wzmocnienie koordynacji działań inspekcji pracy w zatrudnieniu transgranicznym. Z zadowoleniem przyjęliśmy również informacje, że ustanowienie Urzędu przyczyni się do realizacji zasad określonych w Europejskim Filarze Praw Socjalnych. Przeczytaj.

Kopalnia w Karwinie. 13 górników nie żyje. Większość ofiar wybuchu to Polacy

Wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych górników składał w Poranku Radia TOK FM Jan GUZ przewodniczący OPZZ. Przeczytaj.

Tragedia w Karwinie. "Nie możemy płacić życiem za pracę"

OPZZ podkreśla, że "konieczne jest wzmocnienie działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i poprawy warunków pracy, tak aby nigdy więcej nie doszło do podobnych dramatów". Przeczytaj.

Po tragedii w Karwinie OPZZ przypomina, że bezpieczeństwo górników to priorytet
W związku z tragedią w czeskiej kopalni w Karwinie, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz, od wczesnego ranka jest w stałym kontakcie z liderem Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ČMKOS) Josefem Stredulą - poinformowało OPZZ w komunikacie w piątek.Przeczytaj.

Broniarz: Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć o godziwy wzrost wynagrodzeń
Nie jesteśmy zafiksowani na punkcie terminów, czy kwot, ale przedstawiliśmy nasze oczekiwania. Teraz czekamy na ruch strony rządowej" - mówi w rozmowie z Interią prezes ZNP Sławomir Broniarz. Przeczytaj.

Nauczyciele chcą asystentów odciążających ich od biurokracji
Ostatnie dni pokazują, że MEN lawinowo kieruje do konsultacji projekty rozporządzeń. Nie wygląda to na ograniczenie biurokracji. Przeciwnie, raczej na jej zwiększenie – mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przeczytaj.

Wacław Czerkawski: najważniejsza jest teraz pomoc poszkodowanym oraz rodzinom ofiar

Nie mieliśmy, jako związki zawodowe, sygnałów o jakichś nieprawidłowościach. Pod względem kwestii bezpieczeństwa w czeskim górnictwie jest zapewne podobnie jak w polskim. Taki wniosek można wysnuć chociażby po kontaktach na linii polski i czeski Wyższy Urząd Górniczy - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego. Przeczytaj.

Lepsze pieniądze, dobry dojazd. "Czesi pozbyli się swoich górników"
Z Jastrzębia Zdroju to tylko 16 kilometrów. Czeskie kopalnie są tak blisko, pracuje w nich tak wielu Polaków. Przeczytaj.

OPZZ Mazowsze: W 2019 r. czas na wyższe płace za pracę w niedziele!
Ustawa o handlu w niedziele od samego początku jest bublem prawnym, który nie powinien wejść w życie. Zamiast wspierać małe sklepy, gdzie płace są najniższe, a warunki pracy najgorsze, rząd powinien podjąć działania na rzecz wyższych płac dla wszystkich pracowników. Przeczytaj.

Protest tłumaczy przysięgłych coraz bliżej. Stawki zamrożone od 14 lat
Kolejna grupa zawodowa podległa Ministerstwu Sprawiedliwości apeluje o pilne zmiany warunków pracy i płacy. - Stawki za tłumaczenia przysięgłe wykonywane na rzecz organów wymiaru sprawiedliwości nie zostały zmienione od 24 stycznia 2005 r., czyli od niemal 14 lat. Przeczytaj.

Siatka płac pielęgniarek na nowo! Szumowski zapowiada nowelizację ustawy podwyżkowej.
Podczas posiedzenia przedstawiciele NFZ przedstawili także informację o planowanych nakładach na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków dysponowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz kosztach realizacji wzrostów wynagrodzeń pracowników tego sektora, w tym finansowanych z budżetu państwa.Przeczytaj.

Obrady Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na ludowo
W Podlaskiem Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego spotyka się kilka razy w roku. Zwykle po to, by rozmawiać o ważnych sprawach dotyczących mieszkańców województwa. Grudniowe posiedzenia mają inny, bardziej uroczysty, ale mniej oficjalny charakter. Przeczytaj.