0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Prezydium OPZZ

13 września w Warszawie obradowało Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

przeczytaj

Inicjatywa ZNP w Sejmie. Uzasadnienie

Uzasadnienie przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Sławomira Broniarza wygłoszone 13 września 2016 r. w Sejmie. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 732) zakończyło się skierowaniem projektu do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu rozpatrzenia. Za skierowaniem obywatelskiego projektu „Pensje nauczycieli z budżetu" do dalszych prac były wszystkie kluby i koła poselskie.

przeczytaj

Komisja ds. Ochrony Pracy OPZZ o współpracy z PIP

12 września br. w siedzibie OPZZ w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji ds. Ochrony Pracy OPZZ, organu opiniodawczo – doradczego OPZZ w zakresie warunków i bezpieczeństwa pracy. porządek spotkania obejmował w szczególności omówienie współpracy organizacji związkowych z Państwową Inspekcją Pracy, zapoznanie ze Sprawozdaniem PIP za 2015r. oraz wypracowanie wniosków Komisji w sprawie oceny współpracy pomiędzy związkami zawodowymi a organami inspekcji pracy wraz z rekomendacjami dla Rady OPZZ.

przeczytaj

Ruszyła kampania zachęcająca do zrzeszania się w związkach zawodowych

Zachęcenie pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych - to główny cel rozpoczynającej się kampanii "Handel Bez Wyzysku". Chcemy poprawić warunki pracy osób, które pracują w marketach i galeriach handlowych - wyjaśnił jeden z jej organizatorów, Maciej Łapski.

przeczytaj

Sklepy czynne w niedzielę? Tak, ale pracownicy powinni zarabiać wtedy więcej

2 września "Solidarność" złożyła na ręce marszałka Sejmu ponad 0,5 mln podpisów pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. Ma na niej skorzystać ok. 1,5 mln pracowników. Teraz projekt trafi do Sejmu. Jednak Piotr Szumlewicz, doradca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, inicjatywę ocenia krytycznie. Jego propozycja? Sklepy zostają otwarte, ale wszyscy pracownicy - niezależnie od wykonywanego zawodu - mają w niedziele zarabiać 2,5-krotność normalnej stawki godzinowej. I pracować tylko, jeśli chcą, bo umowy miałyby zawierać klauzulę, w której pracownicy wyrażaliby zgodę na pracę w niedziele.

przeczytaj

Związkowcy zadowoleni z podniesienia płacy minimalnej

Ekspert OPZZ Norbert Kusiak podkreślił, że w opinii związkowców płaca minimalna powinna dążyć do poziomu, co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. - To jest cel, który wyznaczyliśmy kilka lat temu i będziemy o tym stronie rządowej przypominać - zapowiedział. Jego zdaniem obawy o poszerzenie szarej strefy czy wzrost bezrobocia to kwestie podnoszone przez organizacje pracodawców, które są zainteresowane tym, żeby płaca minimalna rosła w tempie niższym niż obecnie. - Ale one nie znajdują pokrycia w danych ekonomicznych, danych statystycznych czy badaniach naukowych, ponieważ te badania dowodzą, że nie ma prostego związku pomiędzy podnoszeniem płacy minimalnej a wzrostem bezrobocia - powiedział.

przeczytaj

Rząd podwyższa emerytury i renty, ale tylko wybranym. Kogo podwyżki nie obejmą?

Decyzja o tym, jak będą waloryzowane świadczenia w przyszłym roku jeszcze oficjalnie nie zapadła, bo na wtorkowej radzie ministrów mieliśmy dyskusję, a nie przyjęcie rozporządzeń zmieniających świadczenia.

przeczytaj

E-zwolnienia uparcie bojkotowane. Lekarze wolą wypełniać papierowe zaświadczenia

Medycy wolą zostać przy papierowych zaświadczeniach. Powód? Ich wystawianie zabiera mniej czasu. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS, nie ma wątpliwości, że konieczna jest lepsza współpraca między ZUS a resortem zdrowia. – To może zmniejszy opór lekarzy przed wystawianiem elektronicznych zwolnień lekarskich – zauważa.

przeczytaj

Związki zawodowe ze spółki Kopex Machinery rozważają rozpoczęcie sporu zbiorowego

W poniedziałek (12 września) podczas konsultacji w sprawie kolejnych w tym roku zwolnień grupowych w zakładach spółki pracodawca całkowicie wykluczył proponowane przez stronę związkową ograniczenie skali planowanej redukcji zatrudnienia. Pracę w spółce z przyczyn ekonomicznych ma stracić 250 osób.

przeczytaj