- spotkanie Marianne Thyssen, komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników KE z przedstawicielami organizacji partnerów społecznych Rady Dialogu Społecznego z udziałem Jana Guza, przewodniczącego OPZZ. Temat spotkania: nowa dyrektywa nt. pracowników delegowanych;
- posiedzenie Rady OPZZ Branży "Transport"
ZZPPM: LIST OTWARTY do Rządu RP w sprawie przyszłości Polskiego Przemysłu Miedziowego
26 sierpnia 2016 r. Rząd PiS przesłał do społecznej konsultacji projekt budżetu państwa na 2017 rok. Niestety, nie mamy w związku z tym dobrych informacji zarówno dla pracowników KGHM Polska Miedź SA, jak i tysięcy zatrudnionych w firmach współpracujących. Rząd Pani Premier Beaty Szydło nie przewiduje bowiem jakiejkolwiek zmiany obowiązującego prawa podatkowego zmniejszającej lub likwidującej nałożone tylko na Polską Miedź dodatkowe obciążenia fiskalne.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wnioskuje o niezwłoczne zajęcie się problemem nieprawidłowego stosowania w wielu szkołach publicznych w całej Polsce, znowelizowanych przepisów Karty Nauczyciela dotyczących zadań i czasu pracy nauczycieli określonych w art. 42 ust. 2. Przepisy te – z powodu nieprecyzyjnego charakteru – stały się podstawą do nadużywania uprawnień przez organy prowadzące szkoły i dyrektorów szkół w stosunku do nauczycieli, których zobowiązuje się do realizacji określonych zajęć z uczniami we wskazanej przez dyrektora liczbie godzin.
Ustawy jeszcze nie ma, ale polityczna decyzja zapadła. Czy nauczyciele ją popierają? Jeśli wierzyć sondażowi przeprowadzonemu przez „Głos Nauczycielski” – organ ZNP – ponad połowa pedagogów ocenia zmiany negatywnie. Tyle że nauczycielskie związki zawodowe od dawna nie są reprezentatywnym głosem całego środowiska, także ze względu na wyraźne afiliacje polityczne. ZNP to przecież jeden z filarów lewicy.
10 powodów manifestacji pracowników ochrony zdrowia
Bo mamy dość tłumaczenia pacjentom, że to nie nasza wina, że długo czekają, lub w ogóle nie mogą dostać świadczeń zdrowotnych. To nie wina białego personelu. Bo nie możemy dłużej pracować po 300 godzin w miesiącu by się utrzymać. Tak nie da się żyć. Bo nie chcemy dłużej słuchać, że lepiej od ratownika, farmaceuty czy fizjoterapeuty zarabia kasjer bez wyższego wykształcenia i odpowiedzialności za zdrowie i życie…
Niemiecka minimalna płaca w transporcie. Związkowcy są za
- Popieramy niemieckie prawo dotyczące płacy minimalnej. Żądamy, aby odnosiło się ono również do polskich przedsiębiorców działających w Niemczech w sektorze transportu – bez względu na to, czy wykonują operację ponadgraniczną, w tranzycie czy kabotażową – to główne tezy wspólnego listu polskich i niemieckich central związkowych, kierowanych do Violetty Bulc, komisarza europejskiego ds. transportu.
Sejm milczy w sprawie CETA. Wdroży umowę ponad naszymi głowami?
Czy posłowie pozwolą na przyjęcie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Kanadą ponad głowami obywatelek i obywateli? Ruch Akcja Demokracja wzywa do sprzeciwu wobec tymczasowego wdrożenia umowy CETA. Mamy się czego obawiać.
CETA jak TTIP. Organizacje pozarządowe przeciwko tymczasowemu wdrożeniu umowy
Związki zawodowe i organizacje pozarządowe sprzeciwiają się przyjęciu CETA - umowy o wolnym handlu między Kanadą i Unią Europejską, która ma być zatwierdzona przez UE 22 września na szczycie ministrów handlu w Bratysławie. I stawiają zarzuty: jest negocjowana bez poszanowania demokracji, zagraża polskiej gospodarce, jedynymi beneficjentami będą wielkie firmy ponadnarodowe.