Rada OPZZ krytycznie o referendach: konstytucyjnym i ws. reformy oświaty
Krytyczne stanowisko w sprawie zmian w konstytucji i zapowiadanego referendum konsultacyjnemu oraz popierające referendum w sprawie zatrzymania reformy oświaty przyjęła Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Związek wystosował do posłów Tomasza Jaskóły (Kukiz15), Andrzeja Kryja (PiS) i posłanki Urszuli Ruseckiej (PiS) wezwania do zaprzestania naruszania dóbr osobistych Związku, tj. dobrego imienia, wiarygodności, wizerunku i renomy ZNP oraz do usunięcia skutków tych naruszeń w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwej informacji.
Związkowcy w Tesco: odstąpimy od sporu zbiorowego w zamian za 200 zł podwyżki dla pracowników
– Jesteśmy skłonni odstąpić od sporu zbiorowego i kolejne postulaty omawiać w normalnym trybie pod warunkiem, że firma spotka się z nami w połowie drogi, jeśli chodzi o oczekiwania płacowe – mówi Iwona Mandat, szefowa OPZZ Konfederacja Pracy w Tesco. Podkreśla, że wszystkie cztery związki mówią w tej sprawie jednym głosem.
Polscy górnicy są znów potrzebni do czeskich kopalń. -W świetle obowiązującego prawa europejskiego nie ma żadnych przeszkód, aby polski górnik pracował w czeskiej kopalni – potwierdził Jaromir Pytlik, szef Porozumienia Związków Zawodowych w OKD. Dodał ponadto, że obecnie średnia pensja górnika zatrudnionego na dole wynosi w OKD ok 35 tys. koron, tj. ok. 5800 zł brutto. Wysoko wykwalifikowani specjaliści, legitymujący się długim stażem pracy w górnictwie, mają naturalnie szansę na wyższą stawkę, znacznie powyżej średniej płacy.
Koniec z syndromem pierwszej tygodniówki? Nowy sposób na walkę z pracą na czarno
PIP proponuje, aby zatrudniony zaczynał wypełniać swoje obowiązki dopiero w momencie, gdy umowa z przedsiębiorcą zostanie zawarta na piśmie i zgłoszona do ZUS. Obecnie w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy firma i zatrudniony bez umowy mogą twierdzić, że dopiero co zawarli ustną umowę-zlecenie, i mają siedem dni na zgłoszenie jej do ZUS. To tzw. syndrom pierwszej tygodniówki. I teoretycznie nikt tu nie łamie przepisów.
Na obniżeniu wieku emerytalnego zyskają seniorzy prowadzący firmy
Na obniżeniu wieku emerytalnego zyskają dwa roczniki osób prowadzących działalność. Wezmą świadczenie i nie będą one musiały płacić składek. – Osoba z prawem do emerytury nie otrzyma świadczenia z ZUS, jeśli wcześniej nie rozwiąże stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. A nie każdy przedsiębiorca ponownie ją zatrudni. Takich dylematów nie mają prowadzący firmy, którzy już pobierają emeryturę – zauważa Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.