0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Niższy wiek emerytalny: Komitet Stały Rady Ministrów rekomenduje rządowi prezydencki projekt

Jak poinformował w czwartek wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki, swoją uwagę podczas komitetu zgłosił resort finansów, który chce powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba by było spełnić zarówno kryterium wiekowe, jaki i stażu pracy.

przeczytaj/posłuchaj

Związki zawodowe wyjdą na ulice? W tle obniżenie wieku emerytalnego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest zawiedzione projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, jaki prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu. Jeśli rząd nie uwzględni ich propozycji, nie wykluczają ulicznych protestów.

przeczytaj

Konsultacje czy manipulacje?

Pani Minister Edukacji zwróciła się do Rady Dialogu Społecznego o powołanie trójstronnego zespołu do spraw wynagrodzeń nauczycieli i ubolewa, że nie spełniono jej życzenia. Nie zauważa, że tego typu zadania nie mieszczą się w kompetencjach Rady.

przeczytaj

844 nauczycieli z Podkarpacia nie wróci do szkół po wakacjach. Nie ma dla nich etatów

844 nauczycieli po wakacjach nie wróci do szkół - tak wynika z wyliczeń zebranych przez podkarpacki okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Ponad 2 tysiące nauczycieli z regionu dotkną cięcia etatów. To dramat - ubolewa Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu ZNP.

przeczytaj

#RZECZoPRAWIE: Krzysztof Baszczyński o likwidacji gimnazjów

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: - Posłużę się słowami, które przeczytałem na portalu społecznościowym. „Jeżeli w ciągu 16 lat przeprowadza się kolejną reformę prawa oświatowego, to może to być dziwne. Jeśli wraca się do tego co było sprzed 16 lat to jest to już śmieszne”.

przeczytaj

Fiskus opodatkował rekompensaty

Aż 99 dni zastanawiał się minister finansów, co zrobić z wnioskiem OPZZ o wydanie interpretacji ogólnej w zakresie zastosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do rekompensat wypłacanych pracownikom na podstawie regulaminu programu dobrowolnych odejść (PDO). Czas oczekiwania na odpowiedź byłby z pewnością jeszcze dłuższy, gdyby nie upomnienie się o nią na Radzie Dialogu Społecznego.

przeczytaj

Ruszyły kopalnie zespolone w Polskiej Grupie Górniczej

1 lipca br. w Polskiej Grupie Górniczej ruszyły kopalnie zespolone. Wprowadzone zmiany organizacyjne mają między innymi doprowadzić do poprawy efektywności zarządzania.

przeczytaj

Nowa Komisja OPZZ

26 czerwca w warszawskiej siedzibie konfederacji odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Pracowników Instytucji Finansowych OPZZ. W skład komisji wchodzą przedstawiciele organizacji związkowych sektora finansowego, zrzeszonych w OPZZ.

przeczytaj

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości jest świętem spółdzielczości polskiej i międzynarodowej, któremu w tym roku przyświeca hasło „Spółdzielnie – zdolność do działania na rzecz zrównoważonej przyszłości". Centralne uroczystości odbyły się w 30 czerwca br.

przeczytaj

Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

Niektórzy zwolennicy wolnego rynku z chęcią wysłaliby „zawodowe związki na Powązki”, czyli na cmentarz historii. Niesłusznie. Bo ich działalność nie musi być z definicji warcholstwem ani cyniczną walką o przywileje. Są także inne ciekawe modele związków zawodowych. Całkowicie wyjątkowy jest model japoński. Tam związki doprowadziły do sytuacji, w której z jednej strony wywalczyły dożywotnią gwarancję zatrudnienia (choć nie ma ona charakteru formalnego), z drugiej stały się siłą działającą raczej na poziomie politycznym, a nie oddolnym.

przeczytaj