0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Spotkanie autonomiczne partnerów społecznych Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy

W siedzibie OPZZ odbyło się spotkanie autonomiczne partnerów społecznych Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy, w którym uczestniczyła przedstawicielka Kancelarii Prezydenta. W czasie dyskusji przedstawiono stanowiska reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych do projektu ustawy Kodeks Pracy.

przeczytaj

Więcej chronionych przed zwolnieniem

Wszystko wskazuje na to, że prezydencki projekt zmian w kodeksie pracy zostanie uchwalony. Reprezentatywne centrale związkowe i organizacje pracodawców porozumiały się wczoraj w sprawie poszczególnych rozwiązań zawartych w projekcie. Np. w sprawie doprecyzowania terminu na wydanie świadectwa pracy. Partnerzy społeczni przedstawią propozycję, aby przepis ten przewidywał, że „świadectwo wydaje się niezwłocznie, nie później niż 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy”. – Określenie takiego dodatkowego trybu w k.p. byłoby ułatwieniem dla pracowników. Już teraz zatrudnieni, którzy kwestionują treść świadectwa wydanego przez pracodawcę, poddają je kontroli sądowej. Godzą się więc na ustalenia dokonane przez sędziów – podkreślał Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

przeczytaj

Łączenie KHW z PGG: jest coraz bardziej nerwowo

Od przedstawicieli górniczych związków można m.in. usłyszeć, że obecne podejście przyczynia się do skłócenia załóg w obu podmiotach, które mają zostać połączone. W PGG związki wskazują, że należałoby podjąć rozmowy o przywróceniu czternastki. Po fuzji PGG ma być dokapitalizowana kwotą ok. 1 mld zł.
- Przedstawiciele resortu energii wskazują, że inwestorzy oczekują określonych działań w kontekście ich ewentualnego włączenia się w proces dokapitalizowania - mówi jeden ze związkowców. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby prezes firmy podległej ministerstwu stawiał jakiekolwiek warunki. Ludzie w obydwu spółkach są poirytowani. Wiadomo, że nikt nie chce na tym połączeniu stracić - podkreśla.

przeczytaj

Marek Żuki: 13 lutego rozpocznie się referendum strajkowe w Portach Lotniczych

- Ruszamy z referendum 13 lutego. Ma ono potrwać cztery tygodnie. W referendum są dwa pytania. Pierwsze dotyczy podwyższenia wynagrodzenia pracowników PPL w wysokości o 8 proc. począwszy od 1 stycznia 2017 roku. Dotyczy to pensji zasadniczej. Drugie pytanie - znacznie dla nas ważniejsze - dotyczy utrzymania poziomu wynagrodzeń pracowników tzw. gwarancja płac na poziomie do 2022 roku . To są nasze żądania w sporze zbiorowym, jaki prowadzimy od ubiegłego roku z pracodawcą i stąd nasze pytania w referendum – powiedział Marek Żuk, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Lotnictwa Cywilnego.

przeczytaj

Zarabiają lepiej niż ministrowie. Edukacyjne eldorado

Na edukacji nie można oszczędzać, a każda złotówka zainwestowana w naukę zwróci się z nawiązką w przyszłości. Taka zasada przyświeca Ministerstwu Edukacji. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że złotówki trafiają do partyjnych działaczy PiS z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Czym zajmuje się fundacja, o której istnieniu wie niewielu? Zależna w 100 proc. od MEN jednostka koordynuje m.in. program wymiany studenckiej Erasmus+ i wspiera współpracę edukacyjną ze wschodem Europy.

przeczytaj

Piotr Warczyński odszedł z rządu, bo za mało zarabiał. Rząd traci ekspertów - konieczne podwyżki?

- Dostawałem wynagrodzenie nieprzekraczające 7 tys. zł. Osoby z moim wykształceniem i doświadczeniem to nie satysfakcjonuje - przyznał były wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Jan Guz, szef OPZZ zaznacza, że słabe pensje to również słaba kadra. – Tanie państwo nie może oznaczać państwa dziadowskiego. - PIT-y na stół, ujawnijcie wszystkie dodatkowe dochody i pokażcie efekty swojej pracy. Nie mówimy, że ministrowie mają zarabiać mało - mają zarabiać godnie, ale proporcjonalnie – zaznacza Jan Guz.

przeczytaj

Ukraińca chętnie zatrudnię. W Lubelskiem już 75 tys. pracowników ze Wschodu

Według najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w Lubelskiem pracuje już blisko 75 tysięcy Ukraińców. – Ich liczba rośnie z roku na rok – mówi Barbara Adamczyk-Sosnowy, naczelnik Wydziału Pośrednictwa Pracy w WUP w Lublinie. – Najczęściej pracują w rolnictwie, leśnictwie, w branży budowlanej i transportowej. W ubiegłym roku przy OPZZ powstał Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce. Od czerwca ubiegłego roku działa też ogólnopolski portal pracadlaukrainy.pl.

przeczytaj