0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Przegląd informacji związkowych, prawnych i gospodarczych

Aktualności

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2019 ROKU!

Ogólnopolska Akcja Protestacyjna Pracowników Oświaty
Związek Nauczycielstwa Polskiego, będący częścią naszej Konfederacji, rozpoczyna Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty. ZNP żąda wzrostu wynagrodzeń na poziomie 1000 zł od stycznia 2019 roku. Prezes Sławomir Broniarz na konferencji prasowej zachęcał nauczycieli do troski o swoje zdrowie oraz prosił rodziców o wyrozumiałość.
Pamiętajmy, że jest to także protest o lepszą szkołę! Przeczytaj

Oświadczenie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie nasilającego się niezadowolenia społecznego wśród pracowników
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od kilku miesięcy silnie sygnalizuje wzrost niezadowolenia pracowników, a w szczególności sfery budżetowej, która przez wiele lat była pozbawiona wzrostu wynagrodzeń. Przeczytaj.

Stanowisko Kierownictwa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w pełni popiera postulaty NSZZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej – organizacji członkowskiej OPZZ – oraz walkę o godziwe zarobki pracowników polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przeczytaj.

Stanowisko OPZZ z dnia 18 grudnia 2018 w sprawie obietnic płacowych Premiera
Zaczęła się kolejna kampania wyborcza i znów politycy, w tym premier Mateusz Morawiecki, obiecują polskim pracownikom dobrobyt. Premier deklaruje, że w niedalekiej przyszłości Polacy mają zarabiać jak zachodni Europejczycy. Problem polega na tym,że te obietnice słyszeliśmy już niejednokrotnie a działania rządzących idą w przeciwnym kierunku. OPZZ przyjęło Stanowisko, (do pobrania poniżej) w którym ocenia politykę rządu Zjednoczonej Prawicy i przedstawia postulaty działań, których wdrożenie pozwoli udowodnić premierowi, że jego deklaracje nie są tylko wyborczymi hasłami i rzeczywiście chce zagwarantować w Polsce europejskie standardy wynagradzania pracowników. Przeczytaj.

W Europie o układach zbiorowych pracy w międzynarodowych korporacjach

18 i 19 grudnia 2018 odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ). OPZZ reprezentował Adam Rogalewski p.o dyrektora wydziału międzynarodowego, który jest także zastępcą Jana Guz w komitecie. Przeczytaj.

W Europie o układach zbiorowych pracy w międzynarodowych korporacjach

18 i 19 grudnia 2018 odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ). OPZZ reprezentował Adam Rogalewski p.o dyrektora wydziału międzynarodowego, który jest także zastępcą Jana Guz w komitecie. Przeczytaj.

Uroczyste posiedzenie Prezydium Rady OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dnia 14.12.2018r. w Restauracji TOMMAR w Bydgoszczy odbyło się świąteczne posiedzenie prezydium Rady Wojewódzkiej OPZZ. Na spotkaniu podsumowano działalność Rady OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kończącym się 2018 roku oraz współpracujących Rad Powiatowych OPZZ. Przeczytaj

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy we Wrocławiu

W dniu 18.12.2018 r. odbyło się we Wrocławiu posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, które otworzył Przewodniczący WRRP Andrzej Otręba. Rada wysłuchała informacji dotyczących podziału środków Funduszu Pracy dla samorządów powiatów oraz podziału środków i planu promocji Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2019. Przeczytaj

OPZZ popiera węgierskich związkowców.

W imieniu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wyrażamy swoje pełne poparcie dla węgierskich pracowników i reprezentujących je związków zawodowych, którzy sprzeciwiają się przyjętym przez rząd zmianom w zakresie prawa pracy, określając je mianem „prawa niewolniczego”. Przeczytaj

Z głębokim żalem żegnamy śp. Kazimierza Mya

Wieloletniego działacza związkowego, Jednego z założycieli odrodzonych Związków Zawodowych. Współzałożyciela Federacji Związków Zawodowych w Przemyśle Stoczniowym i Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej. Długoletniego przewodniczącego w Związku Zawodowego w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Przeczytaj

Dodatek stażowy – zniknie kolejna bariera

Jeśli rząd zrealizuje zgłoszony kilka lat temu przez OPZZ postulat, to już od 2020 roku pracodawcy nie będą mogli wliczać dodatku stażowego do wynagrodzenia minimalnego pracownika, na co pozwala ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przeczytaj

Opinie i analizy

OPZZ ocenia priorytety polityki unijnej na 2019 r.

Co roku, Komisja Europejska przygotowuje dokument o nazwie Roczna Analiza Wzrostu Gospodarczego, w którym określa wyzwania gospodarcze i społeczne dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Przyjęcie tego dokumentu przez Komisję Europejską rozpoczyna Semestr Europejski, czyli cykl zarządzania unijną gospodarką w celu jej spójnego rozwoju. Przeczytaj

O prawach pracowników na Zespole ds. CSR

Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw zebrał się 17 grudnia br. na ostatnim w tym roku posiedzeniu, aby omówić stan prac poszczególnych grup roboczych powołanych podczas wrześniowego posiedzenia Zespołu. Na posiedzeniu tym powołano pięć grup roboczych Przeczytaj

OPZZ pyta premiera o ceny prądu?

Czy będą podwyżki cen energii elektrycznej od 2019 roku? Z takim pytaniem zwrócił się dzisiaj, w piśmie skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szef OPZZ Jan Guz. Przeczytaj

OPZZ w mediach

OPZZ ostrzega przed niezadowoleniem społecznym wśród pracowników

W dokumencie datowanym na 19 grudnia związkowcy przypominają, że objawy rosnącego niezadowolenia były widoczne od tygodni. Apelują do strony pracodawców i do rządu o poważne potraktowanie tego co się dzieje. Przeczytaj.

OPZZ apeluje do rządu o dialog w związku z nasilającym się niezadowoleniem pracowników
Związkowcy ostrzegli, że nie zawahają się "użyć wszelkich środków" w razie dalszego lekceważenia pracowników i reprezentujących ich związków zawodowych.Przeczytaj.

Waloryzacja Emerytur 2019. Rząd przyjął projekt ustaw.
OPZZ zauważyło, że najniższa płaca w ubiegłym roku wzrosła w większym stopniu (ponad 7 proc.), niż wyniesie waloryzacja najniższych emerytur i rent. Poza tym przy dobrej koniunkturze i wysokim wzroście gospodarczym udział wzrostu płac w inflacji mógłby być podniesiony do 50 proc., a nie wynosić ustawowe 20 proc. Przeczytaj.

OPZZ: Trwa brutalny mobbing wobec pracowników PLL LOT

Apelujemy do premiera polskiego rządu: proszę ratować Polskie Linie Lotnicze LOT przed ich zarządem! PLL LOT zmierza ku katastrofie, a władza wciąż nie podejmuje żadnych działań naprawczych. Nasza Rada stanowczo domaga się interwencji i podkreśla, że odpowiedzialność za nielegalne i niebezpieczne działania firmy ponosi rząd - pisze w oświadczeniu Piotr Szumlewicz, przewodniczący mazowieckich struktur OPZZ. Przeczytaj.

Polskie agencje zasypane pytaniami o pracę w Niemczech. Ukraińcy wyjeżdżają. Zostajemy z problemem

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie, od 1 stycznia 2019 roku obcokrajowcy z państw trzecich - jeśli znajdą w Niemczech pracę - niemal automatycznie otrzymają pozwolenie na pracę na dwa lata. Przeczytaj.

Tygodnik "Przegląd": Prezydent, który rozumiał Polskę.
Aby gospodarka mogła stać się konkurencyjna, związki zawodowe muszą zgodzić się na redukcję świadczeń i zarobków. Solidarność i OPZZ winny stanowić konstruktywną siłę w procesie reform. Przeczytaj.

Trwa protest nauczycieli. ​Prezes ZNP straszy strajkiem
Jeśli negocjacje z rządem nie przyniosą rezultatów, to najprawdopodobniej 10 stycznia zapadnie decyzja o organizacji strajku - zapowiedział w czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Przeczytaj.

ZNP namawia belfrów do „dbania o zdrowie” w ramach protestu

W związku z planowaną akcją protestacyjną nauczycieli, ZNP zamieścił na Facebooku dwuznaczny apel, w którym wzywa belfrów do "dbania o zdrowie". Treść wpisu wskazuje jednak, że związkowi nie chodzi o zdrowie nauczycieli, lecz o kontrowersyjną formę protestu w postaci masowej absencji na podstawie "fałszywych" zwolnień lekarskich. Przeczytaj.

ZNP: Nauczyciele, zadbajcie o swoje zdrowie! Nasz protest będzie długofalowy

Życie w Polsce drożeje, z nauczycielską pensją codzienność bywa naprawdę trudna - mówi Mirosława Kaczyńska, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bydgoszczy. I zachęca nauczycieli, by "zadbali o swoje zdrowie". Przeczytaj.

Ochrona środków w PPK uzgodniona przez Radę Dialogu Społecznego

Pracodawcy RP wystosowała apel o ponowne podjęcie prac w ramach Rady Dialogu Społecznego nad pracowniczymi planami kapitałowymi w celu zapewnienia wyższego stopnia ochrony ich środków. Przeczytaj.

Każda strona chwali pozostałe. Podsumowanie Rady Dialogu Społecznego

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to forum strony rządowej (wojewoda), samorządowej (marszałek), przedsiębiorców (Związek Pracodawców „Lewiatan”) i pracowników (NSZZ „Solidarność). Przewodnictwo w radzie zmienia się co roku – symbolicznie z rąk Mikołaja Bogdanowicza przejął je teraz marszałek Całbecki. – Dialog w radzie jest konstruktywny, możemy tu porozmawiać o różnych problemach województwa kujawsko-pomorskiego – mówił Bogdanowicz. Przeczytaj.

Samorządowcy, pracodawcy i pracownicy chwalą pracę WRDS
Marszałek województwa Piotr Całbecki, obejmując przewodnictwo w Wojewódzkiej Radzie Dialogu podkreślił, że w 2019 na pewno będzie mowa o sprawach gospodarczych, czy społecznych. Nie uciekniemy od problemów Grudziądza - zauważył. Przeczytaj.

Wolą płacić, niż skorzystać z preferencji. Przedsiębiorcy boją się ulgi na start

Co druga osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą decyduje się na skorzystanie z preferencji w składkach do ZUS. Pozostali wolą je płacić i mieć gwarancję wypłaty świadczeń. Przeczytaj.