Pracownicy sektora poligraficznego negocjują poprawę warunków pracy
W dniach 5 i 13 lutego ponad 100 pracowników, członków Związku Zawodowego Poligrafów, należącego do OPZZ, zgromadziło się przed fabrykami Amcor demonstrując swoje poparcie dla rozpoczynających się negocjacji pomiędzy przedstawicielami pracowników a kierownictwem firmy. Pracownicy Amcor Specialty Cartons i Amcor Flexibles zorganizowali się w Związek Zawodowy Poligrafów we wrześniu ubiegłego roku.
9 lutego br., w siedzibie dziennika „Rzeczpospolita”, odbyła się kolejna debata poświęcona Wytycznym ONZ dotyczącym biznesu i praw człowieka. Tym razem dyskutowano o filarze III Wytycznych tj. dostępie do środków zaradczych – sądowych i pozasądowych. Zastanawiano się, czy obowiązujące w Polsce prawo w wystarczającym stopniu zapewnia możliwość skutecznego dochodzenia swoich praw przez osoby poszkodowane w wyniku działalności firm? W jakim stopniu istniejące w Polsce procedury - w tym administracyjne - gwarantują skuteczne poszanowanie praw człowieka. W debacie wziął udział Norbert Kusiak, ekspert OPZZ.
Górnicy z Bogdanki chcą podwyżek. Trwają negocjacje
Chcieli 10-procentowej podwyżki, a zarząd zaproponował im 1 procent. Związki zawodowe z Lubelskiego Węgla „Bogdanka” toczą spór zbiorowy z pracodawcą. Rozmowy utrudnia zmiana na stanowisku prezesa spółki wydobywczej. - Oczekujemy realnego wzrostu płac na poziomie 10 procent - podkreśla Krzysztof Jastrzębski, przewodniczący związku zawodowego „Przeróbka” w Bogdance.
Teoretycznie sprawa z podwyżkami jest zakończona. Piątego lutego po negocjacjach płacowych poinformowano, że „tabela z kategoriami osobistego zaszeregowania ulegnie zmianie i płaca zasadnicza każdego pracownika wzrośnie o 6,1 proc. z wyrównaniem od pierwszego stycznia”. - Trudno mówić o porozumieniu, skoro 6,1 proc. podwyżki to nie dobra wola zarządu, lecz wymóg Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy – mówi Ryszard Zbrzyzny, szef największego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.
Górnicy-emeryci z Piasta i Ziemowita zaczynają bój o deputaty węglowe
Górnicy-emeryci z Piasta i Ziemowita zaczynają bój o deputaty węglowe. W tej sprawie spotkali się 19 lutego przed kopalnią Piast w Bieruniu. Faktem jest, że sami podpisali aneks, w którym było zrzeczenie się deputatu węglowego po przejściu na emeryturę, ale nie mieli wyjścia. W tym samym aneksie sprawa była postawiona jasno: kto nie podpisze, będzie zwolniony.
Nowy Kodeks Pracy: Protesty pracownicze do kontroli
Pracodawcy mogą zyskać prawo do uprzedniego badania legalności sporu zbiorowego lub strajku. Inne akcje protestacyjne mają być dokładniej unormowane. Takie rozwiązania proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, która przygotowuje projekty nowych kodeksów pracy (indywidualnego i zbiorowego). W zakresie sporów zbiorowych istotne znaczenie ma propozycja wprowadzenia sądowej kontroli dopuszczalności samego sporu lub strajku. To postulat od lat zgłaszany przez pracodawców.
W Komisji Kodyfikacyjnej trwa dyskusja nad nowym Kodeksem pracy. Niestety tryb pracy Komisji i jej przekaz medialny przyczyniają się do dalszej marginalizacji dialogu społecznego w Polsce. (…) Kierunek rekomendowanych zmian jest jasny: pracownicy mają pracować dłużej, być bardziej elastyczni i mieć mniejszą ochronę. Najbliższe miesiące pokażą, czy dotychczasowe wyniki prac Komisji są mało udanym eksperymentem, który zostanie zarzucony, czy jest to zapowiedź frontalnego ataku na świat pracy.