0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Dokumenty IX Kongresu OPZZ

Dokumenty uchwalone przez delegatki i delegatów IX Kongresu OPZZ w dniach 24 – 25 maja 2018.

przeczytaj

Zwycięstwo OPZZ i polskich pracowników delegowanych

Europejski Parlament uchwalił rewizję dyrektywy o pracownikach delegowanych. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z ogromną radością przyjmuje uchwalanie przeważającą większością głosów przez Parlament Europejski, w dniu 29 maja 2018, rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Rewizja wprowadzając zasadę „równa praca za równą płacę w tym samym miejscu” zrównuje wynagrodzenie naszych pracowników delegowanych do krajów Europy Zachodniej z wynagrodzeniem lokalnych pracowników.

przeczytaj

PGE: Zawarto porozumienia płacowe

28 maja w siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie, odbyło się spotkanie związków zawodowych, zrzeszonych w Porozumieniu ZZ Pracowników PGE „Miedza”. Porozumienie tworzą: MZZ „Odkrywka”, ZZ „F1” oraz MK WZZ „Sierpień 80”. Tematem spotkania były negocjacje płacowe dla oddziałów kopalni i Elektrowni Bełchatów, oraz spółek zależnych PGE S.A. Rozmowy prowadzono na szczeblu właścicielskim, przy udziale prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

przeczytaj

Okrągły stół chińsko – europejskiego społeczeństwa obywatelskiego

W ramach prezydencji bułgarskiej Unii Europejskiej, w Warnie w dniach 28 - 29 maja br. odbyło się XVI spotkanie chińsko- europejskiego okrągłego stołu społeczeństwa obywatelskiego. Uczestnicy tegorocznego spotkania zajęli się kwestami handlowymi, w związku ze wzrastającą wymianą handlową pomiędzy UE i Chińska Republiką Ludową (ChRL), jak również zagadnieniem ochrony socjalnej pracowników obu regionów podczas ich oddelegowania w UE i ChRL.

przeczytaj

Portugalia: Strajkują kierowcy

W poniedziałek w Portugalii rozpoczął się strajk kierowców firm transportowych, w tym spółek państwowych. Inicjatorami strajku byli indywidualni kierowcy, którzy zwołali akcję za pośrednictwem Facebooka. Związek zawodowy pracowników transportu poparł ten pomysł. Do strajku przystąpili kierowcy we wszystkich regionach kraju. - Trudno powiedzieć, kiedy strajk się zakończy - powiedziała Anna Simoes z Krajowego Stowarzyszenia Portugalskich Firm Transportowych (ANTP).

przeczytaj

Opinie i analizy

Pracownicy w Polsce oczekują wyższych płac!

Wynagrodzenia powinny odzwierciedlać rosnącą wydajność pracy i tempo wzrostu produktu krajowego brutto. Ponieważ przez okres transformacji płace rosły wolniej niż wydajność, istnieje przestrzeń do podnoszenia wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej. Od 2000 do 2016 roku wydajność pracy w Polsce wzrosła dwa razy więcej niż płace. W konsekwencji zmniejszył się udział płac w PKB. Pod tym względem nasz kraj wypada bardzo słabo na tle Unii Europejskiej.

przeczytaj

W Polsce i Hiszpanii najwięcej umów na czas określony

Eurostat przedstawił dane dotyczące odsetka pracowników zatrudnionych na czas określony w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku w UE zatrudnionych na umowach okresowych było 14,3% pracowników. Najwięcej umów terminowych było w Hiszpanii – 26,8%, w Polsce – 26,1%.

przeczytaj

W mediach

Debata pracodawców i związkowców w Radiu Olsztyn

Płaca minimalna, odkładanie na emeryturę oraz zatrudnienie obcokrajowców to tematy dyskusji, w której udział wzięli: Krzysztof Rogowski – OPZZ , Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność, Sławomir Mątwicki – Business Centre Club oraz Rafał Laskowski – Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Konfederacja Lewiatan.

przeczytaj/posłuchaj

Grecja: rozpoczął się strajk generalny

Zorganizowały go największe związki zawodowe sektora prywatnego i sfery budżetowej oraz średnich przedsiębiorstw, handlowców i naukowców. Grecję czekają dziś duże utrudnienia komunikacyjne. Organizatorzy protestu nawołują też do masowego udziału w demonstracji w centrum Aten. W Grecji nie jeżdżą dziś pociągi, a z portów nie wypływają promy.

przeczytaj