0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

1 maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Dzień, w którym pracownicy i związkowcy na całym świecie przypominają o prawie do godnego życia. W dalszym ciągu praca w Polsce dla milionów Polek i Polaków nie spełnia swojej podstawowej roli – zapewnienia godnego i stabilnego życia. Praca powinna być źródłem utrzymania, zapewniać bezpieczeństwo socjalne i spokojną emeryturę. Niezbędne jest dalsze ograniczanie „śmieciowego" zatrudnienia! Konieczny jest szybszy wzrost wynagrodzeń i stabilny system emerytalny. Niezbędne są aktywne systemy wsparcia państwa dla osób bezrobotnych i zagrożonych utratą pracy! Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje szybszego tworzenia nowych – dobrych miejsc pracy i wielokrotnie proponowało rządowi podjęcie działań w tej sprawie.

Nadal aktualne są w Polsce: potrzeba działania na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej, przestrzegania prawa pracy, walki z rozwarstwieniem społecznym, dyskryminowaniem pracowników i bezrobociem. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych aktywnie zabiega o wdrożenie zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej zasady równa płaca za tę samą pracę w tym samym miejscu. Postulujemy zmianę dyrektywy europejskiej w tym zakresie. Jesteśmy zwolennikami wprowadzenia „minimalnego dochodu gwarantowanego". Domagamy się ratyfikacji przez Polskę Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej.


1 maja to rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tym faktem wiele Polek i Polaków wiązało i wiąże wiele nadziei. Możliwość swobodnego przemieszczania się i podejmowania pracy za granicą, europejskie rozwiązania prawne poprawiające polskie standardy socjalne i społeczne to wartości, które większość obywateli naszego państwa postrzega pozytywnie.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do Polek i Polaków o aktywny udział w obchodach 1 maja - Międzynarodowego Dnia Walki o Prawa Ludzi Pracy.


Zwracamy się do organizacji członkowskich OPZZ i struktur terytorialnych naszej konfederacji o inspirowanie obchodów w swoich środowiskach oraz o udział w centralnych uroczystościach w Warszawie. Tradycyjnie spotkamy się przed siedzibą OPZZ. Zapraszamy wszystkich partnerów politycznych i społecznych, dla których ważne są ideały i tradycje 1-go maja do udziału w warszawskiej manifestacji.

Rada Ogólnopolskiego Porozumienia
Związków Zawodowych

Nasi kandydaci do Rady Nadzorczej: odważni, znający spółkę, rozumiejący potrzeby załogi

ZZPPM: - To trudne zadanie wymagające doświadczenia i znajomości specyfiki funkcjonowania Polskiej Miedzi. Dlatego tak ważne będzie, kogo wybierzemy. Czy postawimy na celebrantów i manipulantów budujących na plecach załogi własne kariery czy też oddamy swój głos na tych, którzy nas nigdy nie zawiedli.

przeczytaj

ZZPPM: Zabawa w kotka i myszkę dobiega końca

ZZPPM: - Jeśli nasze oczekiwania płacowe, socjalne oraz dotyczące podniesienia w Polskiej Miedzi poziomu bezpieczeństwa pracy nie zostaną 20 kwietnia zrealizowane przez zarząd KGHM, to na mocy decyzji Rady ZZPPM staną się przedmiotem sporu zbiorowego.

przeczytaj

NIK: instytucje nie stosują klauzul społecznych w zamówieniach publicznych

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała 11 kwietnia 2017 r. wyniki kontroli Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych udzielanych przez administrację publiczną, z której wynika, że wydane przez Radę Ministrów w 2017 r. Zalecenia rekomendujące stosowanie klauzul społecznych i realizacja przez Urząd Zamówień Publicznych Krajowego Programu Działań w zakresie zrównoważonych zamówień publicznych na lata 2013-2016 nie było skuteczne.

przeczytaj

PIP: niewielka skala naruszeń ws. przestrzegania minimalnej stawki godzinowej

- Skala naruszeń prawa w zakresie zapewnienia minimalnej stawki godzinowej dla osób wykonujących zlecenie lub świadczących usługi jest niewielka, na poziomie 5-6 proc - poinformował Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć.

przeczytaj

Mundurowi pochorują przez 30 dni

Rząd PiS odkręca reformę PO-PSL, funkcjonariusze służb znów dostaną pełnopłatne chorobowe. Ale w ograniczonym zakresie. Projektem przywrócenia funkcjonariuszom służb mundurowych pełnopłatnego chorobowego zajmował się przed świętami Komitet Stały Rady Ministrów. I przesłał go dalej, do konsultacji z centralami związkowymi, czyli Solidarnością, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

przeczytaj

Wynagrodzenia w sieciach handlowych będą rosły, nawet o 30 proc.

Zdaniem ekspertów rosnące bezrobocie, presja płacowa i niedobory pracowników na rynku pracy spowodują, że zarobki w handlu detalicznym wzrosną w najbliższych latach nawet o jedną trzecią. Świadome tego sieci handlowe regularnie podnoszą wynagrodzenia i oferują coraz bogatsze pakiety świadczeń pozapłacowych. Mimo to związki zawodowe chcą, aby płace rosły szybciej i żądają kolejnych podwyżek.

przeczytaj

Zakaz handlu w co drugą niedzielę popiera jedynie 11 proc. Polaków. Co zrobi rząd?

Eksperci zapytali respondentów o stosunek do planowanego zakazu handlu w niedzielę. 45 proc. ankietowanych odpowiedziało, że handel w niedziele powinien być całkowicie dozwolony, a jedynie 17,7 proc., że handel w niedziele powinien być całkowicie zakazany. 19,6 proc. pytanych odpowiedziało, że handel w niedziele powinien być dozwolony tylko przez kilka niedziel w roku, np. przed Bożym Narodzeniem, zaś 11,6 proc., że handel w niedziele powinien być dozwolony w co drugą niedzielę.

przeczytaj