Mottem seminarium, które odbyło się w siedzibie Parlamentu Europejskiego pod koniec listopada były słowa amerykańskiego filozofa i pedagoga Johna Deweya: Jeśli dziś uczymy tak, jak uczyliśmy wczoraj, zabieramy naszym dzieciom jutro.Organizatorką tego wydarzenia była poseł Krystyna Łybacka, przygotowująca raport Parlamentu Europejskiego nt. modernizacji edukacji w Unii Europejskiej.
Nauczyciele są zmuszani do pracy za darmo. Godziny karciane zniknęły, ale pojawił się "wolontariat"
Obowiązujące do 1 września 2016 roku przepisy Karty Nauczyciela nakładały dla nauczycieli obowiązek poświęcania godziny lub dwóch tygodniowo na zajęcia pozalekcyjne. Minister edukacji Anna Zalewska obiecywała, że dzięki likwidacji tych niepłatnych zajęć, z nauczycieli nie tylko zdjęte zostaną biurokratyczne obowiązki, ale także dodatkowo będą dostawać więcej płatnych godzin na zajęcia z uzdolnionymi dziećmi. Niestety, nauczyciele nadal muszą prowadzić część zajęć za darmo, ale już nie w ramach godzin karcianych, lecz "wolontariatu". Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę, że na nauczycielach wywierana jest presja.
Sejm przyjął ustawę o rynku mocy. Rachunki wzrosną, ale mają nam nie grozić przerwy w dostawie prądu
W środę posłowie przegłosowali ustawę o rynku mocy. Od 2021 roku do rachunków za prąd zostanie doliczona tzw. opłata mocowa. Jak tłumaczą politycy partii rządzącej, bez tego kroku za dwa lata zabrakłoby nam prądu w gniazdkach. - Niewprowadzenie tej ustawy to straty dla gospodarki wynoszące co najmniej 10 mld zł rocznie – powiedział poseł-sprawozdawca Wojciech Zubowski z Prawa i Sprawiedliwości.
przeczytaj
Zakaz handlu w niedzielę jednak również w internecie? "Solidarność" naciska na zaostrzenie przepisów
"Solidarność" nie rezygnuje z prób przeforsowania przepisów o zakazie handlu w niedziele, które objęłyby także handel w internecie. Związek zawodowy zgłosił też w Senacie szereg poprawek, które mają uniemożliwić obchodzenie przepisów ustawy, ale przez pomyłkę zaproponował zakaz obejmujący także soboty.
- Do Świąt Bożego Narodzenia powinna być zaprezentowana ostateczna wersja Programu dla Śląska - zapowiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. W programie mowa o bezpośrednim rządowym wsparciu najważniejszych przedsięwzięć w regionie na co najmniej 35 mld zł. Kwieciński zwrócił uwagę, że program jest odpowiedzią na inicjatywę przedstawicieli WRDS, zgłoszoną podczas prac nad SOR.
Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ – konferencja Ministerstwa Rozwoju
Agenda ONZ składa się z 17 celów rozwojowych, które 193 państwa w 2015 r. zobowiązały się zrealizować do 2030 r. Zgodnie z Agendą 2030, wysiłek modernizacyjny powinien koncentrować się na wyeliminowaniu ubóstwa we wszystkich jego przejawach, przy równoczesnym dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w jego trzech wymiarach - gospodarczym, społecznym i środowiskowym.
Pracownikowi przysługuje prawo do krytyki pracodawcy. Zarówno co do jego osoby jak i zachowania
„Każdemu pracownikowi jako człowiekowi i obywatelowi służy prawo do krytyki, przede wszystkim zaś krytyki pracodawcy odnośnie jego osoby lub stanów rzeczy związanych z jego działalnością, postępowaniem, które z punktu widzenia uzasadnionego interesu na taką krytykę zasługują. Wynika ono z konstytucyjnie gwarantowanej wolności wypowiedzi, której pracodawca nie może wyłączyć lub ograniczyć w drodze umowy o pracę” stwierdził sąd rozpatrujący sprawę o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia.