0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Przyszłość zawodu nauczyciela

Mottem seminarium, które odbyło się w siedzibie Parlamentu Europejskiego pod koniec listopada były słowa amerykańskiego filozofa i pedagoga Johna Deweya: Jeśli dziś uczymy tak, jak uczyliśmy wczoraj, zabieramy naszym dzieciom jutro.Organizatorką tego wydarzenia była poseł Krystyna Łybacka, przygotowująca raport Parlamentu Europejskiego nt. modernizacji edukacji w Unii Europejskiej.

przeczytaj

Nauczyciele są zmuszani do pracy za darmo. Godziny karciane zniknęły, ale pojawił się "wolontariat"

Obowiązujące do 1 września 2016 roku przepisy Karty Nauczyciela nakładały dla nauczycieli obowiązek poświęcania godziny lub dwóch tygodniowo na zajęcia pozalekcyjne. Minister edukacji Anna Zalewska obiecywała, że dzięki likwidacji tych niepłatnych zajęć, z nauczycieli nie tylko zdjęte zostaną biurokratyczne obowiązki, ale także dodatkowo będą dostawać więcej płatnych godzin na zajęcia z uzdolnionymi dziećmi. Niestety, nauczyciele nadal muszą prowadzić część zajęć za darmo, ale już nie w ramach godzin karcianych, lecz "wolontariatu". Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę, że na nauczycielach wywierana jest presja.

przeczytaj

Sejm przyjął ustawę o rynku mocy. Rachunki wzrosną, ale mają nam nie grozić przerwy w dostawie prądu

W środę posłowie przegłosowali ustawę o rynku mocy. Od 2021 roku do rachunków za prąd zostanie doliczona tzw. opłata mocowa. Jak tłumaczą politycy partii rządzącej, bez tego kroku za dwa lata zabrakłoby nam prądu w gniazdkach. - Niewprowadzenie tej ustawy to straty dla gospodarki wynoszące co najmniej 10 mld zł rocznie – powiedział poseł-sprawozdawca Wojciech Zubowski z Prawa i Sprawiedliwości.

przeczytaj

Zakaz handlu w niedzielę jednak również w internecie? "Solidarność" naciska na zaostrzenie przepisów

"Solidarność" nie rezygnuje z prób przeforsowania przepisów o zakazie handlu w niedziele, które objęłyby także handel w internecie. Związek zawodowy zgłosił też w Senacie szereg poprawek, które mają uniemożliwić obchodzenie przepisów ustawy, ale przez pomyłkę zaproponował zakaz obejmujący także soboty.

przeczytaj

Kwieciński: Program dla Śląska przed świętami

- Do Świąt Bożego Narodzenia powinna być zaprezentowana ostateczna wersja Programu dla Śląska - zapowiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. W programie mowa o bezpośrednim rządowym wsparciu najważniejszych przedsięwzięć w regionie na co najmniej 35 mld zł. Kwieciński zwrócił uwagę, że program jest odpowiedzią na inicjatywę przedstawicieli WRDS, zgłoszoną podczas prac nad SOR.

przeczytaj

Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ – konferencja Ministerstwa Rozwoju

Agenda ONZ składa się z 17 celów rozwojowych, które 193 państwa w 2015 r. zobowiązały się zrealizować do 2030 r. Zgodnie z Agendą 2030, wysiłek modernizacyjny powinien koncentrować się na wyeliminowaniu ubóstwa we wszystkich jego przejawach, przy równoczesnym dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w jego trzech wymiarach - gospodarczym, społecznym i środowiskowym.

przeczytaj

Pracownikowi przysługuje prawo do krytyki pracodawcy. Zarówno co do jego osoby jak i zachowania

„Każdemu pracownikowi jako człowiekowi i obywatelowi służy prawo do krytyki, przede wszystkim zaś krytyki pracodawcy odnośnie jego osoby lub stanów rzeczy związanych z jego działalnością, postępowaniem, które z punktu widzenia uzasadnionego interesu na taką krytykę zasługują. Wynika ono z konstytucyjnie gwarantowanej wolności wypowiedzi, której pracodawca nie może wyłączyć lub ograniczyć w drodze umowy o pracę” stwierdził sąd rozpatrujący sprawę o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia.

przeczytaj