0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

KONKURS

W dniach 24-25 maja bieżącego roku odbędzie się IX Kongres OPZZ. Tradycyjnie hasło Kongresu odnosi się do najważniejszych i aktualnych spraw dla związków zawodowych. Tradycyjnie też, Przewodniczący OPZZ ogłasza konkurs na hasło Kongresu.

przeczytaj

OPZZ w debacie „Rzeczpospolitej” o biznesie i prawach człowieka

W dzienniku „Rzeczpospolita” odbyła się debata pt. „Biznes i prawa człowieka”. Tym wydarzeniem dziennik rozpoczął cykl debat poświęconych trzem filarom Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. W debacie udział wzięli przedstawiciele: OPZZ, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Zamówień Publicznych, Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. Moderator debaty była Zuzanna Dąbrowska z Rzeczpospolitej.

przeczytaj

Związek Miast Polskich: Nakłady na edukację z budżetu państwa są zbyt niskie

Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich pisze w liście otwartym, że skala nakładów państwa na edukację w Polsce, w odniesieniu do PKB, jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej.Zbyt niskie transfery środków z budżetu państwa starają się ratować samorządy terytorialne, które w ostatnich latach wydają na zadania oświatowe o ponad ¼ więcej niż otrzymują subwencji. Jednak możliwości finansowania edukacji z dochodów własnych samorządów gwałtownie się kurczą.

przeczytaj

Niemcy: ZZ IG Metall rozszerza strajki ostrzegawcze

Strajki ostrzegawcze trwają od poniedziałku i wzięło w nich udział już blisko 80 tys. pracowników. Do strajku w środę, wezwano ponad 20 tys. zatrudnionych w zakładach ThyssenKrupp w Nadrenii Północnej-Westfalii. Akcje protestacyjne spodziewane są także w zakładach Siemensa i fabryce ciężarówek MAN w Bawarii, a także w fabryce Daimlera w Stuttgarcie. Związkowcy IG Metall domagają się podwyżki wynagrodzeń o 6 proc.

przeczytaj

Opinie i analizy

Jawność życia publicznego bez konsultacji społecznych

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Elzbieta Rafalska, przesłała na ręce Mariusza Kamińskiego, ministra, koordynatora służb specjalnych, Uchwałę stron pracowników i pracodawców w sprawie rządowego projektu ustawy o jawności życia publicznego. Strony wyraziły jednogłośny i stanowczy sprzeciw w związku z faktem, iż rządowy projekt ustawy o jawności życia publicznego, będący projektem dotyczącym bezpośrednio działania tych organizacji reprezentatywnych, nie został skierowany do konsultacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

przeczytaj

Szerokie konsultacje w dialogu społecznym mogą zapewnić oczekiwane zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Projekt, o tak zasadniczym znaczeniu społeczno-gospodarczym nie może być procedowany z naruszeniem podstawowych standardów konsultacji społecznych. Dlatego też przedstawiciele OPZZ będący członkami zespołu problemowego RDS ds. ubezpieczeń społecznych poparli wspólne stanowisko partnerów społecznych dot. sposobu procedowania nowelizacji ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek płaconych na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prezydent Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

przeczytaj

W mediach

Poznań: Brakuje lekarzy w izbie przyjęć szpitala dziecięcego. Związki zawodowe domagają się podwyżek

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników szpitala, a w szczególności lekarzy oraz ustalenie minimalnych norm zatrudnienia w poszczególnych komórkach to główne tematy rozmów, które czekają w piątek dyrekcję Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza oraz przedstawicieli związków zawodowych. Spór zbiorowy w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Krysiewicza w Poznaniu rozpoczął się 18 grudnia ubiegłego roku. Związkowcy przedstawili dyrekcji sześć postulatów.

przeczytaj

Ostrzejsze normy po śmierci operatora dźwigu na budowie

Budimex zaostrza wymagania wobec podwykonawców dostarczających żurawie na jego budowy. Firma podjęła decyzję po tragicznej śmierci operatora w listopadzie ubiegłego roku. Także rząd przygotowuje nowe prawo: skraca czas pracy, wprowadza obowiązkową klimatyzację i normy dotyczące siły wiatru. Tuż po tragedii związki zawodowe oskarżały Budimex o rażące zaniedbania – brak odpowiedniego oświetlenia i skutecznej ewidencji czasu pracy.

przeczytaj

Śląskie zakłady wjeżdżają na nowe tory

W gliwickiej fabryce Opla od Nowego Roku pracownicy mogą składać wnioski o rozwiązanie umów o pracę. Koncern PSA (nowy właściciel Opla) chce zachęcić do odejścia 190 z blisko 4 tys. zatrudnionych. Zwolnienia w Oplu to efekt strategii nowego francuskiego właściciela i poprawienia wyników całego koncernu, m.in. obniżki kosztów produkcji aż o 700 euro na aucie do 2020 r. Najbardziej doświadczeni pracownicy z ponad 20-letnim stażem otrzymają m.in. dodatkową odprawę sięgającą nawet 14 pensji.

przeczytaj