Zarząd MZA w Warszawie: Nie ma zgody na referendum!
19 stycznia Zarząd MZA przesłał do organizacji związkowych pismo, w którym nie wyraża zgody na przeprowadzenie Referendum Protestacyjnego. Swoje stanowisko uzasadnił naruszeniem przez związkowców przepisów prawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W opinii Zarządu, w spółce nie został zgłoszony spór zbiorowy. W konsekwencji brak jest podstaw prawnych do przeprowadzenia w MZA Referendum Protestacyjnego. Jednocześnie Zarząd zaprosił przewodniczących organizacji związkowych na spotkanie w poniedziałek, 22 stycznia.
GUS podał przeciętne wynagrodzenie w kraju, a co w zakładach pracy?
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2017 roku. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4973,73 zł. Oznacza to wzrost o 7,3 procenta w stosunku do ubiegłego roku. Analitycy podkreślają, że szybki wzrost płac jest napędzany przez coraz więcej sektorów gospodarki. W listopadzie 65 procent sektora przedsiębiorstw notowało wzrost przeciętnego wynagrodzenia przekraczający 7,5 procenta.
Znamy odpowiedź przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej na wniosek OPZZ z dnia 22 grudnia 2017 r. o podjęcie działań mających na celu zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Coraz więcej firm stawia na elastyczny czas pracy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 grudnia 2017 roku elastyczny czas pracy wprowadziło już ponad 2,5 tys. pracodawców. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 grudnia 2017 roku elastyczny czas pracy wprowadziło już 2515 pracodawców. To głównie średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (846). Nieco mniej było mikroprzedsiębiorców, zatrudniających do 9 pracowników (636) oraz małych firm, zatrudniających max. 49 osób (602).
OPZZ na arenie europejskiej dąży do polepszenia jakości staży
22 stycznia 2018 roku odbyło się pierwsze posiedzenie grupy analitycznej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno- Społecznego (EKES) przygotowującej opinię dotyczącą Europejskich Ram Jakości i Skuteczności Programów Przygotowania Zawodowego (Staży). OPZZ reprezentuje Adam Rogalewski, specjalista ds. międzynarodowych, członek EKES. Komisja Europejska proponuje między innym wprowadzenie środków wspierających stażystów.
Francja: Związkowcy Grupy PSA zgadzają się na likwidację miejsc pracy
Związki zawodowe grupy motoryzacyjnej PSA, reprezentujące 80 procent załogi, wyraziły zgodę na likwidację 1300 miejsc pracy w ramach mechanizmu RCC (rupture conventionnelle collective). Związek CGT był przeciw. Procedura RCC została wprowadzona do kodeksu pracy dekretem prezydenta E. Macrona.
Świadczenia dla polskich seniorów nie pozwalają na godne życie, często nie chroniąc przed ubóstwem. Jak wynika z danych liczba zadłużonych emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej przekroczyła 291 tysięcy, a ich zadłużenie to ponad 4,5 miliarda złotych. Jak podkreśla Wiesława Taranowska wiceprzewodnicząca OPZZ, członek zespołu problemowego RDS ds. ubezpieczeń społecznych: - Dobrymi rozwiązaniami byłoby podwyższenie waloryzacji do poziomu nie niższego niż 50 proc. realnego wzrostu płac oraz wprowadzenie obligatoryjnych składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych od wszystkich, rzeczywistych dochodów.
250 tys. podpisów przeciwko ustawie dezubekizacyjnej
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP złożył 250 tys. podpisów pod projektem inicjatywy obywatelskiej, której celem jest likwidacja wszystkich zmian wprowadzonych tzw. ustawą dezubekizacyjną. Ustawa dezubekizacyjna to przykład psucia prawa, stosowania odpowiedzialności zbiorowej i arbitralnego karania ludzi za to, że budowali ustrój Polski Ludowej.
Kodeks Pracy przejdzie rewolucję? OPZZ zaniepokojone kierunkiem zmian
Jakie umowy budzą największe obawy eksperta OPZZ? Piotr Szumlewicz: - Chodzi o nowe propozycje umów, które miałyby zastąpić umowy zlecenia. Przykładem nich będzie tzw. "umowa zero godzin". Sprowadza się ona do tego, że pracownik musiałby być w pełni dyspozycyjny dla pracodawcy. W praktyce oznaczałoby to, że przez 16 godzin w tygodniu świadczyłby pracę wyłącznie w godzinach, których pracodawca chce, w zamian miałby jakąś formę etatu – mówi ekspert.
Pracownicy Poczty Polskiej zbierają pieniądze dla zwolnionego listonosza
Pracownicy Poczty Polskiej zbierają pieniądze dla Zbigniewa Trochimiaka, wrocławskiego listonosza. To kolejny zwolniony dyscyplinarnie pocztowiec, który angażował się w walkę o lepsze płace. Władze spółki wręczyły mu wypowiedzenie na początku roku. Jako powód podały m.in. "utratę zaufania" poprzez negatywne wypowiedzi o warunkach pracy i płacy na Poczcie Polskiej.
Podwyżki dla nauczycieli 2018. Związek Nauczycielstwa Polskiego idzie na wojnę z Ministerstwem Edukacji Narodowej, ale nauczyciele mają dość
Sławomir Broniarz, prezes ZNP, zaprosił szefów związków zawodowych działających w oświacie na spotkanie w celu omówienia kwestii wzrostu płac pracowników oświaty. Z tego spotkania wycofała się strona solidarnościowa. Czy jest jeszcze jakaś szansa na podwyżki w innej formule niż 3,75 procent od kwietnia tego roku? ZNP wciąż liczy na to, że MEN się zreflektuje i przyzna 15-procentową podwyżkę już od teraz (z wyrównaniem od 1 stycznia). - Chcemy zdecydowanie zaprotestować przeciwko temu, co jest nam oferowane przez MEN. Proponuje się nam podwyżkę rozłożoną na trzy lata w wysokości niecałych piętnastu procent – mówi szef ZNP.