0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Współautor reformy z 1999 roku: Bez względu na wiek emerytalny i tak będziemy pracować dłużej

Nie ma znaczenia, gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia ma emeryturę. I tak będziemy musieli pracować dłużej - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Marek Góra, współautor reformy systemu emerytalnego wprowadzonej w 1999 r. przez rząd Jerzego Buzka.

przeczytaj

Prof. Leokadia Oręziak o planach rządu PiS: Nowe emerytury, czyli brniemy w błędy

Propozycje zawarte w przedstawionym przez Ministerstwo Rozwoju „Programie Budowy Kapitału” mają stanowić kluczowy element „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” propagowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Głównym deklarowanym celem zaproponowanych zmian, które miałyby być realizowane od 2018 r., jest budowanie oszczędności Polaków, a w efekcie zwiększenie inwestycji w gospodarce i przyspieszenie rozwoju kraju. Trudno znaleźć kogoś, kto nie podpisałby się pod takimi hasłami. Jednak analiza przedstawionego „Programu...”, w istocie dość ogólnego, pozwala stwierdzić, że jego faktycznym celem jest zapewnienie rynkowi finansowemu nowego wielkiego strumienia pieniędzy ze źródeł publicznych i poprzez nowe obciążenia wynagrodzeń pracowników.

przeczytaj

Trzech ministrów mówi Szydło: nie

Ministrowie Mateusz Morawiecki, Paweł Szałamacha i Jarosław Gowin są przeciw obniżeniu wieku emerytalnego w modelu obiecanym przez PiS w kampanii wyborczej. Uważają, że to zbyt kosztowne. Rząd ma kłopot z realizacją obietnicy wyborczej. Zapowiedź krótszej pracy - do 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat - była lokomotywą, która pociągnęła partię Jarosława Kaczyńskiego do władzy. Choć PiS obiecał, że nie bacząc na koszty, już w styczniu 2016 r. wyrzuci do kosza reformę rządu PO o wydłużaniu wieku emerytalnego do 67 lat. Jednak do dziś tego nie zrobił.

przeczytaj

Strach wśród nauczycieli

Dwie największe centrale związkowe, OPZZ oraz „Solidarność” są zaniepokojone planowanymi zmianami w systemie oświaty. Związkowcy obawiają się przede wszystkim utraty miejsc pracy, które może spowodować zapowiadana likwidacja gimnazjów.Zdaniem związkowców, zagrożonych jest aż 40 tys. miejsc pracy nauczycieli. Likwidacja gimnazjów, nawet przeprowadzona etapami i rozpisana na kilka najbliższych lat, może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez nauczycieli, którzy dotychczas pracowali w gimnazjach i mogą nie znaleźć zatrudnienia ani w szkołach podstawowych, ani w szkołach średnich i zawodowych.

przeczytaj

Związkowcy z Gdyni: Podwyżki albo strajk

Przedstawiciele załóg gminnych spółek przewozowych są rozsierdzeni. - Albo wypracowana zostanie polityka płacowa, albo strajk - mówią. W piątek minął ostateczny termin wyznaczony przez przedstawicieli załóg trzech gminnych spółek przewozowych z ich zarządcami i władzami miasta w sprawie polityki płacowej dla pracowników komunikacji. Do spotkania nie doszło, co rozsierdziło związkowców.

przeczytaj

Projekt „STEP”

Projekt „STEP - Strengthening The Employee Participation in railway sector" realizowany był w okresie 01.11.2014 - 30.04.2016 przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce w partnerstwie z FSSR (Słowacja), MOSZ (Węgry), PEPE (Grecja), FAST Ferrovie (Włochy), FSCR (Czechy).Głównym celem projektu było zwiększenie zaangażowania pracowników sektora kolejowego w procesy podejmowania decyzji w firmach oraz wsparcie wdrażania europejskiego prawodawstwa w tej dziedzinie. Rozwój współpracy na płaszczyźnie międzynarodowej pomiędzy związkami i poprawa przepływu informacji oraz komunikacji niezbędnych dla dialogu socjalnego.

przeczytaj

Wakacje, praca sezonowa: Jak nie dać się oszukać?

Jest wiele przypadków, kiedy pracownicy spotykają się z nieuczciwym traktowaniem podczas pracy w wakacje. Najczęściej pracodawca proponuje młodemu człowiekowi niską stawkę, brak umowy o pracę, brak świadczeń socjalnych. Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy pamiętać o wielu rzeczach.

przeczytaj