0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt
Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

OPZZ o podwyżkach dla osób sprawujących najwyższe urzędy w państwie

Sejm RP zajął się projektem ustawy, który przewiduje znaczące, kilkutysięczne, podwyżki dla osób sprawujących najwyższe urzędy w państwie. Chodzi m.in. o wynagrodzenia Prezydenta RP, ministrów i wiceministrów oraz posłów i senatorów. Projekt wnieśli pod obrady posłowie PIS a tempo prac nad projektem było tak ekspresowe, że w dniu jego rozpatrywania nie zdążono nawet zmienić porządku obrad Sejmu RP na jego stronie internetowej a część posłów nie miała możliwości oceny treści projektu przed przystąpieniem do pierwszego czytania. To kolejny projekt nieskonsultowany z partnerami społecznymi, ścieżka poselska pomija bowiem tryb konsultacji projektu aktu prawnego wynikający z ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Taka praktyka budzi sprzeciw OPZZ.

przeczytaj

Podwyżki dla rządu "znacząco niższe". Pensje posłów i senatorów bez zmian

- PiS po konsultacji wycofuje projekt ws. podwyżek wynagrodzeń m.in. dla premiera i ministrów. Złożymy nowy projekt w tej sprawie - powiedział Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości. W środę wieczorem w Sejmie doszło do zamkniętego spotkania członków klubu. Jak powiedział Adam Lipiński, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, oficjalne stanowisko w sprawie ewentualnego projektu, ma być znane w czwartek.

przeczytaj

Związki krytycznie o Założeniach budżetu na rok 2017

W ubiegłym tygodniu, podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, nie udało się wypracować wspólnego stanowiska strony pracowników i strony pracodawców w sprawie Założeń projektu budżetu państwa na rok 2017. W tej sytuacji, zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, każda ze stron może, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia negocjacji w RDS, przedstawić własne stanowisko.

przeczytaj

Rząd obniży wiek emerytalny, ale nie za darmo. Emeryci nie dorobią?

Zarówno związkowcy, jak i pracodawcy są przeciwni ograniczeniu lub całkowitemu zakazowi dorabiania dla emerytów. - Nie można osobie, która musi odejść na emeryturę, bo ma chorą matkę, zakazać dorabiania do niskich świadczeń choćby przez dwie czy trzy godziny dziennie. To ograniczanie jej praw - mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

przeczytaj

Morawiecki jest za obniżeniem wieku emerytalnego

- Popieram absolutnie 60, 65 (lat). Ale sztuka jest w tym, żeby zastosować "skalpel chirurgiczny", a nie "młot pneumatyczny" i tak dodatkowo pewne kryteria ułożyć, żeby ludzi, którzy mogą pracować i chcą pracować, nie wypychać ich do tej szarej strefy" - powiedział Morawiecki. - Myśmy podpisali się pod projektem prezydenta (ws. obniżenia wieku emerytalnego), ale zasugerowaliśmy jednocześnie, żeby nie wypychać też ludzi na emeryturę sztucznie - dodał wicepremier.

przeczytaj

Komisja Europejska odrzuciła protest 11 krajów ws. pracowników delegowanych

Komisja Europejska odrzuciła protest jedenastu krajów, w tym Polski, w sprawie delegowania pracowników. Projekt KE zakłada, że pracownik wysłany przez pracodawcę do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny. Miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym. Dziś firmy delegujące swoich pracowników do pracy za granicą muszą im zapewnić jedynie płacę minimalną kraju goszczącego.

przeczytaj

Wiceszef MSZ o decyzji Brukseli ws. pracowników delegowanych

Propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że pracownik wysłany przez pracodawcę do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. Najwięcej pracowników delegowanych pochodzi z Polski. Konrad Szymański, wiceszef MSZ zapowiedział, że Polska będzie podtrzymywać sprzeciw wobec propozycji KE.

przeczytaj

Pracownicy delegowani

Szef OPZZ, Jan Guz, w liście skierowanym do Komisarz Europejskiej Marianne Thyssen : – Niezrozumiałe jest dla mnie stanowisko polskiego parlamentu pozbawione troski o polskich pracowników, jednoznacznie sprzyjające wyłącznie interesom środowiska biznesu (…) Nie możemy pozwolić, aby obywatele polscy byli w Unii Europejskiej traktowani jako pracownicy drugiej kategorii.

przeczytaj