0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

D z i s i a j:

Olsztyn: posiedzenie Rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego;

Warszawa: posiedzenie Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP;

Warszawa: VI Kongres Spółdzielczości

Kongres Młodych

9 i 10 grudnia, w salach konferencyjnych Związku Nauczycielstwa Polskiego obradował Kongres Młodych zorganizowany przez Komisję Młodych OPZZ i Radę Dialogu Społecznego. Uczestniczyło blisko 150 przedstawicieli organizacji związkowych wszystkich branż zrzeszonych w OPZZ, goście, eksperci i media.

przeczytaj

Petycja w obronie polskiej szkoły

ZNP: Prosimy wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili o podpisanie petycji w obronie polskiej szkoły.

przeczytaj

OPZZ chce powrotu do zdefiniowanych emerytur

W opinii do rekomendacji po przeglądzie emerytalnym, przeprowadzonym przez ZUS na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, OPZZ wskazuje, że odejście od obecnego sposobu wyliczania emerytur - kapitałowego - jest jednym z najważniejszych elementów, które wymagają uregulowania. W przygotowanej przez wiceszefową Porozumienia Wiesławę Taranowską opinii zaproponowano, by zmienić obecną formułę - podzielenie kwoty składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS przez dalsze średnie trwanie życia obowiązujące dla wieku danej osoby przechodzącej na emeryturę.

przeczytaj

Rewolucja w śmieciówkach

Od 1 stycznia osoby pracujące na umowach-zleceniach nie będą mogły zarabiać mniej niż 13 zł brutto na godzinę. Firmy będą migać się od podwyżek? Grożą im srogie kary. Państwowa Inspekcja Pracy już zapowiedziała zmasowane kontrole. Eksperci obawiają się jednak, że pracodawcy będą obchodzić przepisy. I np. sprzątaczce zatrudnionej na umowie-zleceniu firma, owszem, zapłaci 13 zł za godzinę, ale odliczy np. 5 zł za wypożyczenie sprzętu. Jej pensja w rzeczywistości może się nie zmienić. Związki zawodowe liczą jednak tutaj na Inspekcję Pracy. – Mamy nadzieję, że inspekcja przyjmie taką interpretację, że wypłata na umowach-zleceniach ma wynieść co najmniej 13 zł za godzinę – mówi Norbert Kusiak z OPZZ.

przeczytaj

Eksperci podzieleni ws. projektu unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych

Projekt zmian w dyrektywie UE dotyczącej pracowników delegowanych budzi skrajne emocje w Polsce. "Efekty będą dramatyczne dla polskiej gospodarki" - przestrzega Stefan Schwarz z Inicjatywy Mobilności Pracy. Proponowane zmiany popierają jednak związkowcy. "Polscy pracownicy nie powinni być dyskryminowani w krajach Europy Zachodniej" - mówi Piotr Szumlewicz z OPZZ.

przeczytaj

Propozycje pracy dla górników

Punkt konsultacyjny z ofertami pracy to niepotrzebna konfrontacja – ocenia Andrzej Chwiluk, przewodniczący zakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce. Chodzi o działania władz spółki PGG, mające na celu zapewnienie zatrudnienia pracownikom KWK Makoszowy w Zabrzu. Dzisiaj na terenie zakładu zostanie otwarty punkt z ofertami pracy dla górników. Wg działacza, w obliczu wyników referendum, w którym załoga poparła plan ratowania kopalni, może to zostać źle odebrane.

przeczytaj

Odprawy dla nauczycieli, większe podstawówki. Samorządy muszą poradzić sobie z reformą

Samorządy muszą zadbać o odpowiednie budynki dla większych szkół podstawowych. Poniosą też skutki finansowe przejmowania nauczycieli i ewentualnych odpraw przy ich zwolnieniu. Przepisy wprowadzające tylko w minimalnym stopniu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom gmin.

przeczytaj

FZZ Metalowcy: Polsko-niemieckie seminarium

W dniach 4-7 grudnia odbyło się polsko-niemieckie seminarium zorganizowane przez centrale związkową IG Metal. Uczestnicy spotkali się w centrum edukacyjnym IG Metal w Berlinie. Seminarium było poświęcone porównaniu interesów pracowniczych na poziomie zakładowym i ponad zakładowym w przedsiębiorstwach funkcjonujących na terenie Polski i Niemiec.

przeczytaj

Partia Razem protestowała przed siedzibą Trójki

Protest odbył się pod hasłem "Godzina Solidarności z Pracownikami Polskiego Radia". - PiS-owski zarząd Polskiego Radia zachowuje się jak najgorsi »Janusze biznesu«: wyrzuca pracowników za działalność w związkach zawodowych. Pani prezes traktuje publiczne radio jak prywatny folwark, a dziennikarzy - jak parobków - mówił podczas protestu Mateusz Mirys z zarządu krajowego Razem.

przeczytaj