0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Przegląd informacji związkowych, prawnych i gospodarczych

Aktualności

Święto Pracy 2019 - rozpoczęliśmy obchody 35-lecia OPZZ!

25 kwietnia br., w Bytomiu, rozpoczęliśmy obchody Święta Pracy połączone z jubileuszem 35-lecia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Członkowie związków zawodowych zrzeszonych w strukturach OPZZ, świętowali w Bytomiu, mieście, które jako pierwsze wpisało się w historię OPZZ. To właśnie w Bytomiu, 35 lat temu, 24 listopada 1984 roku przedstawiciele związków zawodowych powołali do życia Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Przeczytaj/Obejrzyj.

Diamenty OPZZ rozdane!
25 kwietnia br., w Bytomiu, z okazji zbliżającego się Święta Pracy, odbyła się uroczystość rozpoczynająca cykl obchodów 35-lecia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Podczas tego ważnego dla wszystkich organizacji zrzeszonych w OPZZ wydarzeniu, odbył się finał konkursu „Diamenty OPZZ”. Przeczytaj.

Dzień bezpieczeństwa pracy.
28 kwietnia corocznie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych i upamiętniany przez ruch związkowy w wielu krajach. W Polsce, Uchwałą Sejmu RP z dnia 9 lipca 2003 roku został ustanowiony Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Przeczytaj.

Ogólnopolski Dzień Metalowca i Hutnika – Szaflary 2019
W dniach 25-27 kwietnia 2019 w miejscowości Szaflary OW Borowy Dwór miały miejsce obchody Dnia Metalowca i Hutnika. Organizacją spotkania związkowców zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników zajęła się Rada Okręgu województwa Małopolskiego pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Okręgu kol. Józefa Kawuli. Gośćmi obchodów byli Wiceprzewodniczący OPZZ kol. Andrzej Radzikowski, Przewodnicząca Federacji NSZZ Przemysłu Lekkiego kol. Wiesława Licha i Wiceprzewodniczący kol. Grażyna Wesołowska. Przeczytaj.

Obchody Święta Pracy w Bytomiu
Wręczono odznaczenia „Za Zasługi dla OPZZ” oraz rozwiązano plebiscyt „Diamenty OPZZ”. W Bydgoszczy „Diamentem OPZZ” został wybrany Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego Harald Matuszewski. Przeczytaj/Obejrzyj.

Potrzebujemy posłów w PE, którzy chroniliby życie pracowników
W dniu 28 kwietnia – Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, upamiętniliśmy pracowników, którzy ulegli wypadkom lub stracili życie z powodu niebezpiecznych warunków pracy. Każdego roku prawie dwieście tysięcy europejskich pracowników umiera w wyniku chorób, dolegliwości i wypadków w miejscu pracy. Przeczytaj.

Opinie i analizy

Kobiety z rocznika 1953 c.d.
Dalsze informacje dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie kobiet urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Przeczytaj.

Ewaluacja - tak potrzebne zmiany nakierowane na bezstronność
W dniu 24.04.2019r. odbyło się kolejne połączone spotkanie Zespołu Sterującego Ewaluacją Polityki Spójności 2014-2020 oraz Grupy Sterującej Ewaluacją PO WER. W posiedzeniu z rekomendacji OPZZ uczestniczył Zygmunt Mierzejewski. To z jego inicjatywy odbyły się wspólne obrady Zespołu i Grupy Sterującej. Przeczytaj.

Wystawa plakatów o bezpieczeństwie pracy w OPZZ
Kwiecień do szczególny miesiąc dla bezpieczeństwa pracy. To szczególna okazja do oceny działań poprawiających stan bezpieczeństwa w pracy i do podejmowania szeregu inicjatyw związanych z problematyką bezpieczeństwa pracy. Apelujemy do naszych organizacji członkowskich o podobne działania w swoim środowisku i zwracamy uwagę, że poprawa warunków pracy to niezmienny od lat, nasz związkowy priorytet. Przeczytaj.

OPZZ w mediach

35-lecie OPZZ. Jan Guz: Nauczyciele pokazali swój heroizm, pokazali determinację

"Pieniądz jest ważny (...), ale nie tylko o pieniądz tutaj chodzi. Nauczyciele udowodnili raz jeszcze, że potrafią zawiesić żądanie +o kasę+, bo najważniejsza jest polska szkoła, polski uczeń. Dlatego (zawiesili protest – PAP), by teraz można było w spokoju zaliczyć wiele egzaminów maturalnych, by je przygotować, by pomóc młodzieży w tym zakresie" – mówił szef OPZZ podczas briefingu prasowego. Przeczytaj.

Rozmowa dnia

23 kwietnia 2019. Gościem Jacka Żakowskiego był przewodniczący OPZZ Jan Guz. Obejrzyj.

Przewodniczący OPZZ: nauczyciele pokazali heroizm i determinację

Swoim strajkiem polscy nauczyciele pokazali heroizm i determinację, a zawieszając protest mimo niezrealizowania wszystkich postulatów, udowodnili, że najważniejsza jest dla nich polska szkoła i polski uczeń – ocenił w czwartek w Bytomiu przewodniczący OPZZ Jan Guz. Przeczytaj.

OPZZ chce pilnego zwołania Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia

Jak poinformowała Urszula Michalska, Przewodnicząca FZZPOZiPS, 18 kwietnia br. w imieniu OPZZ skierowany został wniosek o pilne zwołanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowiaw związku z wcześniejszymi deklaracjami (z 18.03.2019 r.) o planowanym posiedzeniu na dzień 1 kwietnia. Przeczytaj.

OPZZ rusza do walki o emerytury stażowe

Na 9 maja Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapowiedziało pikietę w sprawie wprowadzenia emerytury stażowej. Przygotowany przez nich projekt zakłada, że kobiety mogłyby przejść na emeryturę po 35 latach pracy, mężczyźni po 40 latach. Przeczytaj.

Czarzasty przeprasza związki zawodowe

Pieniądze to nie wszystko. Polska to nie bankomat, rząd to nie bankomat - jest również godność, są prawa pracownicze, są prawa nabyte, które nikomu nie powinny być zabierane. Przeczytaj.