0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· Newsletter OPZZ
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt
Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Kodeks pracy wymaga uproszczenia

Obecnie obowiązujący Kodeks Pracy funkcjonuje od 1973 roku i był kilkadziesiąt razy nowelizowany, a próby napisania go od nowa były nieskuteczne. Ekspert Rady Dialogu Społecznego pozytywnie ocenia zapowiedź minister pracy o powołaniu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W jej skład mają wejść przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych. Według zapowiedzi miałaby zacząć działać od 1 września br.

przeczytaj

"Dziennik Polski": Tysiące nauczycieli do zwolnienia

Szacunki Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) pokazują, że w całym kraju może zostać zwolnionych nawet 15 tys. osób. Jak tłumaczy w rozmowie Arkadiusz Boroń z zarządu małopolskiego okręgu ZNP, będzie to największa redukcja etatów w edukacji od czasów polskiej transformacji. W samym Krakowie ze szkół podstawowych odejdzie 375 nauczycieli. Dla porównania, w ostatnich latach z powodu niżu demograficznego było zwalnianych około 100-200 nauczycieli rocznie.

przeczytaj

12 zł za godzinę pracy jednak od września

Rząd chce ukrócić zastępowanie umów o pracę umowami cywilno-prawnymi. Od września ma obowiązywać stawka 12 złotych brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie i ewidencja czasu pracy - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

przeczytaj

Górnicze płace ostatnim źródłem obniżki kosztów?!

Zaniechanie robót inwestycyjnych w udostępnianie nowych, bardziej efektywnych partii złóż skutkuje podwyższeniem kosztów wydobycia. Ponadto zbliży się do niebezpiecznej granicy, że ostatnim źródłem obniżania kosztów są wynagrodzenia. Nic bardziej błędnego, bowiem konflikt społeczny może zatrzymać wszystkie przedsięwzięcia restrukturyzacyjne w górnictwie ze szkodą nie tylko dla górnictwa, ale też bezpieczeństwa energetycznego państwa.

przeczytaj

Solidarność będzie zbierać podpisy pod zakazem handlu w niedzielę

Zgodnie z założeniami projektu handel zakazany byłyby w niedziele, święta, Wigilię i Wielką Sobotę. Wyjątkiem byłoby kilka niedziel w roku, m.in. niedziele przedświąteczne i tzw. niedziele wyprzedażowe. Wyłączone spod działania ustawy byłyby też sklepy do 5 metrów kwadratowych, prowadzone przez właścicieli i członków ich rodzin, piekarnie, stacje benzynowe do 300 metrów kwadratowych, sklepy w szpitalach, na lotniskach, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami itp.

przeczytaj