0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Listy ZNP z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017

Nowy rok szkolny rozpoczynamy pełni obaw o przyszłość. Ogłoszona przez minister edukacji Annę Zalewską 27 czerwca reforma systemu oświaty przyniesie wiele zagrożeń dla statusu pracowniczego i autonomii w wykonywaniu zawodu nauczyciela. (…) Minister Zalewska ogłosiła reformę edukacji polegającą m.in. na likwidacji gimnazjów, utworzeniu ośmioletniej szkoły powszechnej i czteroletniego liceum oraz powołaniu szkół branżowych. To oznacza powrót do starego systemu kształcenia.

przeczytaj

36 tys. nauczycieli na bruk?

Potwierdzają się najgorsze obawy - w przyszłym roku w oświacie może zabraknąć pracy dla ok. 36 tys. nauczycieli. Taki wniosek można wyciągnąć po analizie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2017 rok.

przeczytaj

Nowy rok szkolny 2016/2017. Nauczyciele i gminy na rozżarzonych węglach

To wyjątkowy 1 września, u progu reformy oświaty. Wiele wskazuje na to, że Polska szkoła za dwa lata zmieni się nie do poznania. Wśród ludzi w oświacie i wokół niej czuć w związku z tym sporą niepewność i wyczekiwanie. Szczególnie nauczyciele i samorządowcy siedzą jak na rozżarzonych węglach.

przeczytaj

Kalendarz nowego roku szkolnego. Szkoła do 23 czerwca

Rozpoczynający się 1 września nowy rok szkolny potrwa do 23 czerwca 2017 roku. Kalendarz roku szkolnego 2016/2017 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową (na Boże Narodzenie) od 23 grudnia do 1 stycznia oraz wiosenną (na Wielkanoc) od 13 do 18 kwietnia.

przeczytaj

OPZZ o porozumieniach sierpniowych

Mija kolejna rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Mnóstwo środowisk walczy o to, kto jest prawowitym dziedzicem pierwszej Solidarności. Czy jednak na pewno panowie Schetyna i Petru albo Kaczyński ze swoimi nacjonalistycznymi przyjaciółmi podpisaliby się pod hasłami protestujących w tamtym czasie robotników? Warto pamiętać, że jedno z kluczowych haseł tamtych lat brzmiało: „Socjalizm tak, wypaczenia nie". W tym duchu również były napisane słynne postulaty sierpniowe.

przeczytaj

Protest w Agnelli. 1500 zł na rękę po 35 latach pracy


"Brintons Agnella - spółka międzynarodowa, płaca głodowa" - to jedno z haseł środowej pikiety pod białostocką fabryką dywanów. Protestują pracownicy produkcji, którzy w trzyzmianowym systemie zarabiają nawet poniżej 1500 zł na rękę.


przeczytaj

Zakaz handlu w niedzielę: "Solidarność" złoży projekt ustawy w Sejmie 2 września. Zebrała już 350 tys. podpisów

2 września NSZZ Solidarność złoży w Sejmie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę - zapowiedział przewodniczący związku. Szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział, że rząd patrzy na nią "z zainteresowaniem, jak na każdą inicjatywę obywatelską". - Deklarujemy, że na pewno tak jak nad każdą inicjatywą obywatelską pochylimy się (nad tym) i nie zostanie odrzucone w pierwszym czytaniu - powiedział.

przeczytaj

Grupa Tauron nie jest zainteresowana przejmowaniem kopalń

- Zarząd Tauron Polska Energia informuje, że nie prowadzi żadnych rozmów czy negocjacji dotyczących przejęcia jakiejkolwiek kopalni - napisano w oświadczeniu, będącym odpowiedzią na spekulacje prasowe w sprawie możliwości zaangażowania grupy w kopalnię Krupiński w Suszcu (Śląskie). Zgodnie z niedawną decyzją zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), do którego należy ta kopalnia, w pierwszym kwartale przyszłego roku zakład ma zakończyć wydobycie węgla i trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Decyzję kwestionują niektóre związki zawodowe, które szukają wariantów utrzymania kopalni.

przeczytaj

Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

31 sierpnia w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja otwierająca konsultacje społeczne projektu rządowego „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".Nowa wizja rozwoju kraju została ujęta w przyjętym 16 lutego 2016 r. przez Radę Ministrów „Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

przeczytaj