Co spowodowało katastrofę w KGHM, w której zginęło ośmiu górników?
We wtorek odbyło się ostatnie posiedzenie specjalnej komisji, która badała ubiegłoroczny wypadek w KGHM. W wypadku tym zginęło ośmiu górników. Jaka była przyczyna tragedii, jakie są wnioski specjalistów?
Wchłonięcie przez Polską Grupę Górniczą kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego zakończyło kolejny etap reorganizacji w spółkach węglowych. Część nierentownych zakładów wydobywczych lub ich wydzielone części trafiły do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a wraz z nimi rzesza pracowników, którzy skorzystali z dotowanych przez państwo świadczeń – płatnych urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Tylko w 2016 r. zatrudnienie w branży skurczyło się o 7,4 tys. osób.
przeczytaj
Płace stoją w miejscu, a zadań przybywa – bankowcy o swojej pracy
- Mam wrażenie, że obecne oczekiwania wobec pracowników sprzedaży osiągnęły już tak absurdalny poziom, że praca nie wiąże się z niczym innym niż stale rosnącym stresem związanym z cotygodniowym, comiesięcznym i cokwartalnym rozliczaniem wyników – tak podsumował swoje refleksje dotyczące zmian zachodzących w branży jeden z respondentów.
Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej będą kontynuować swój protest
Pracownicy Opery nie zgadzają się na planowane przez p. o. dyrektora placówki Alicję Węgorzewską - Whiskerd zwolnienia 149 osób, w tym 134 artystów: śpiewaków i muzyków orkiestrowych. Likwidacji ulegną etaty dyrygentów oraz cała orkiestra Sinfonietta WOK. W środę artyści będą kontynuować protest przeciwko planowanym w ich instytucji zwolnieniom grupowym. Zamierzają pikietować przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
Rząd chce zwiększyć wydatki na rozwój placówek dla najmniejszych dzieci. Zastrzeżenia partnerów społecznych budzi to, że dodatkowe pieniądze mają pochodzić z Funduszu Pracy. Bogdan Grzybowski z OPZZ zwraca uwagę, że wprawdzie wskaźniki bezrobocia maleją, ale dalej poza rynkiem pracy pozostaje prawie 1,3 mln osób. To właśnie na ich wsparciu powinien skupiać się FP.
Kluczowym tematem konferencji, która odbyła się w warszawskiej siedzibie OPZZ, był wpływ partnerów społecznych na realizację założeń strategii Unii Europejskiej „Europa 2020". Nadrzędnym celem tej strategii był zrównoważony wzrost gospodarczy, a uczestników konferencji interesowały przede wszystkim kwestie związane z rolą związków zawodowych we wdrażaniu prawa unijnego. Uczestnicy konferencji dyskutowali też na temat doświadczeń partycypacji pracowniczej w krajach objętych projektem.