Adam Olejnik, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego „Odkrywka”: - Doceniamy to, jak obecny zarząd podszedł do strony społecznej w trakcie sporu. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarły porozumienie ze związkami zawodowymi elektrowni Bełchatów.PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarły porozumienie ze związkami zawodowymi elektrowni Bełchatów.
W warszawskiej siedzibie OPZZ odbyła się debata „Jak zmieniać polską akademię?”, poświęcona reformie szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. W panelu wzięło udział dwóch wiceprezesów Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego: Stanisław Różycki i Janusz Szczerba oraz trójka uczestników protestów przeciwko reformie: pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i działacz warszawskiego Akademickiego Komitetu Protestacyjnego, Piotr Laskowski, doktorantka i aktywistka AKP w Łodzi, Karolina Dobosz oraz student Uniwersytetu Jagiellońskiego działający w krakowskim AKP, Aleksander Szostakowski. Debatę moderowali przewodniczący Rady OPZZ województwa mazowieckiego, Piotr Szumlewicz oraz dziennikarka Strajk.eu, Małgorzata Kulbaczewska - Figat.
Raport opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny odnośnie wypadkowości w pierwszym kwartale 2018 roku wskazuje, że spadła liczba wypadków przy pracy. Według GUS łączna liczba poszkodowanych w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 15 900 osób. Jest to o 5,4% mniej niż w tym samym okresie w 2017 roku.
ZUS chce zaoszczędzić na emerytach. Dostaniesz świadczenie po minimum 10 latach pracy
Los groszowych emerytur jest już przesądzony. ZUS co roku wydaje fortunę na ich obsługę. I chce zlikwidować ten wydatek. Związkowcy ostrzegają jednak, że kilkadziesiąt tysięcy Polaków w ten sposób straci status emeryta i prawo do bezpłatnego leczenia! - Apelujemy do rządu, aby nie wylał dziecka z kąpielą. Trzeba wyjaśnić, jaki status będą miały te osoby i zapewnić im ubezpieczenie zdrowotne. Nie wyobrażam też sobie, żeby nie oddać ludziom tych pieniędzy, nawet tak niewielkich – komentuje Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.
Konstytucja dla Nauki przyjęta przez Sejm - jakie zmiany wprowadza?
Sejm większością głosów przyjął tzw. Konstytucję dla Nauki - ustawę wprowadzającą kompleksowe zmiany w zakresie szkolnictwa wyższego. Konstytucja dla Nauki to nie tylko zmiany ustrojowe ale także nowe prawa i ułatwienia dla wykładowców, studentów i doktorantów takie jak np. stypendium dla każdego doktoranta, czy też podwyżki wynagrodzeń dla wykładowców. Jakie zmiany wprowadzi Konstytucja dla Nauki?