0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Dzisiaj: posiedzenie Rady OPZZ województwa podlaskiego

K O M U N I K A T

W związku z wieloma pytaniami kierowanymi do OPZZ informuję, że problem opodatkowania rekompensat wypłacanych pracownikom w ramach programu dobrowolnych odejść (PDO) jest nadal nie rozstrzygnięty przez ministra finansów. Pod koniec marca br. zwróciłem się do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej w zakresie zastosowania zwolnienia podatkowego w odniesieniu do rekompensat, ponieważ organy podatkowe niejednolicie stosują prawo podatkowe w tym zakresie. Powoduje to, że jedni pracownicy płacą podatek od wypłaconych im rekompensat, inni są z tego obowiązku zwolnieni. Problem dotyczy setek pracowników biorących udział w PDO dlatego, wobec braku odpowiedzi ministra finansów, na mój wniosek sprawa opodatkowania rekompensat w ramach PDO była rozpatrywana na ostatnim posiedzeniu Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Uzasadnienie mojego wniosku mówiące o negatywnych konsekwencjach społecznych niejednolitej interpretacji prawa przez organy podatkowe spowodowało, że RDS wystąpi w sprawie opodatkowania rekompensat wypłacanych w ramach PDO do ministra finansów.

Jan Guz, przewodniczący OPZZ

Dzień Matki w prawie pracy

Urlopy macierzyńskie i rodzicielskie, przerwa w pracy na karmienie dziecka czy obowiązek uzyskania zgody młodej mamy na wysłanie jej na delegację - polskie prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących mam. Przed obchodzonym 26 maja Dniem Matki powstało zestawienie takich regulacji.

przeczytaj

9 czerwca posłowie zajmą się deputatem węglowym

Kancelaria Sejmu poinformowała pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Wacława Czerkawskiego, wiceprzewodniczącego ZZG w Polsce, że pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zmian w „Ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego odbędzie się 9 czerwca br.

przeczytaj

Obywatelski projekt ws. deputatu węglowego

Sprawozdawcą projektu będzie pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, a zarazem wiceszef ZZ Górników w Polsce, Wacław Czerkawski. - Wraz ze mną do stolicy przyjedzie kilkunastoosobowa reprezentacja górników, którzy będą przysłuchiwać się dyskusji z sejmowej galerii. Liczymy, że projekt nie zostanie odrzucony i będzie skierowany do dalszych prac w komisji - powiedział Czerkawski.

przeczytaj

Zwolnienia w grupie Kopex: pracę straci 120 pracowników

Tagor, należący do Grupy Kopex, zamierza zwolnić 120 spośród 282 pracowników zatrudnionych w firmie, podała spółka. Zarząd spółki poinformował o tym działające w Tagorze związki zawodowe i zaprosił je do rozmów.

przeczytaj

Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka. "Jest zbyt mało pielęgniarek, od 30 lat czegoś takiego tutaj nie było"

Kolejny dzień strajku pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tu nie chodzi tylko o pieniądze, mamy za mało personelu - mówią strajkujące Dyrekcja wystosowała apel do pielęgniarek o zaprzestanie strajku. Rodzice małych pacjentów proszą dyrekcji szpitala o zatrudnienie dodatkowych pielęgniarek. Strajk ma trwać do skutku.

przeczytaj

Reforma śmieciówek państwu się opłaca

Dzięki ozusowaniu umów-zleceń spływa do kasy ZUS co miesiąc o 50 mln zł więcej niż rok temu. Czy z czasem pracownicy drugiej kategorii przestaną być polskim problemem?

przeczytaj

30 zł za dzień delegacji w Niemczech? Związki chcą zwiększenia stawek

30 zł na dobę to zdecydowanie za niska stawka na opłacenie kosztów zagranicznej podróży – twierdzą związki zawodowe. I proponują zmianę przepisów. Dieta z tytułu podróży zagranicznej nie powinna być powiązana z wysokością tej przysługującej w delegacji krajowej. Tracą na tym bowiem osoby zatrudnione w firmach, w których nie funkcjonuje reprezentacja załogi. Tak uważają centrale związkowe, które wspólnie zgłosiły propozycję, aby kwestią zmiany przepisów w tym zakresie zajęła się Rada Dialogu Społecznego (RDS).

przeczytaj