0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Lublin, Łódź: posiedzenia Rad OPZZ województw lubelskiego i łódzkiego

JSW: 4,3 tys. zł premii dla pracowników i wyższa kwota flapsów

4 września na konta pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma wpłynąć po 4,3 tys. zł jednorazowej nagrody. Podwyższona zostanie również kwota posiłków profilaktycznych. Zawarcie tego porozumienia było możliwe ze względu na - jak zapisano w dokumencie - "dobrą sytuację finansową spółki i wyrzeczenia załóg, wynikające z porozumień zawartych w 2015 roku, które w tym okresie uchroniły spółkę przed upadłością".

przeczytaj

W samo południe protest ratowników medycznych

W piątek o godzinie 12 rozpocznie się manifestacja ratowników medycznych. Protestujący zbiorą się przy rondzie Charlesa de Gaulle’a i przejdą przed Ministerstwo Zdrowia. Przemarsz ulicami Warszawy, to element ogólnopolskiego protestu. - Karetka bez ratownika to tylko samochód!. Ratownicy zarabiają 1700 złotych na rękę i jest ich za mało. W Warszawie brakuje 50 karetek! - alarmują organizatorzy.

przeczytaj

Senat za ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia

Senat poparł w czwartek bez poprawek przygotowaną przez rząd ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia będzie osiągnięta po upływie okresu przejściowego - do końca 2021 r. Przyjęcie ustawy bez poprawek poparło 55 senatorów, przeciwko było 26, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym Senat nie głosował nad poprawkami posłów opozycji przewidującymi m.in. wyższy wzrost wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

przeczytaj

Jaka waloryzacja rent i emerytur?

Rząd chce, by planowana na przyszły rok waloryzacja rent i emerytur była na poziomie minimalnym wymaganym przez ustawę, a więc 2,4 proc. Pracodawcy pomysł popierają, związki zawodowe chcą więcej. Zdaniem wiceprzewodniczącej OPZZ, Wiesławy Taranowskiej, planowana waloryzacja "absolutnie nie spełnia oczekiwań emerytów i rencistów". – Na pewno trzeba to przebudować. Być może należy zrobić to degresywnie, być może podzielić na progi i wtedy dać osobom o bardzo wysokich emeryturach nieco mniej, ale można też uzależnić waloryzacje od wzrostu gospodarczego. Dlaczego nie możemy się podzielić z emerytami i rencistami wzrostem gospodarczym? Musimy porozmawiać na ten temat, bo ten sposób waloryzacja nie zabezpiecza emerytów i rencistów – podsumowała Taranowska.

przeczytaj

Nie bójmy się wyższej płacy minimalnej!

Jan Guz: - Wynagrodzenia w Polsce są wciąż niskie i zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE odnośnie udziału płac w PKB. W ciągu ostatnich lat władze nie wdrażały rozwiązań mających na celu wzrost pensji pracowników. Płace w budżetówce od lat stoją w miejscu, układy zbiorowe praktycznie nie istnieją, przez wiele lat setki tysięcy pracowników zarabiało poniżej ustawowo określonej płacy minimalnej. W tym kontekście niewątpliwym sukcesem było wdrożenie minimalnej płacy godzinowej, co OPZZ proponowało już ponad 4 lata temu.

przeczytaj