0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Czy wiosną czekają nas polskie "żółte kamizelki"?


Przewodniczący OPZZ Jan Guz był gościem programu "Money. To się liczy.", w którym rozmawiał m.in. o rosnących niepokojach społecznych oraz niezadowoleniu co raz większej liczby grup pracowniczych i społecznych. Przeczytaj.

Wielka Brytania kontra Unia Europejska - czy dojdzie do porozumienia?
OPZZ uważa, że wynegocjowane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię porozumienie w sprawie wystąpienia tego kraju ze Wspólnoty Europejskiej zagraża interesom pracowniczym Polek i Polaków. Równocześnie bardzo prawdopodobny brak akceptacji porozumienia przez parlament brytyjski w dniu 15 stycznia 2019 skutkować będzie nieprzewidywalnymi konsekwencjami w postaci Brexitu bez porozumienia. Konieczne jest więc wydłużenie procesu negocjacyjnego (na podstawie art. 50 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej [TUE]) i wynegocjowanie układu, który zapewniłby sprawiedliwe i równe prawa pracownicze obywatelom UE w Wielkiej Brytanii. Przeczytaj.

Z głębokim żalem żegnamy śp. Stanisława Dobrzyńskiego
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 stycznia 2019 r. w wieku 82 lat zmarł Kolega śp. Stanisław Dobrzyński. Wieloletni działacz związkowy, współtwórca branżowego ruchu zawodowego pracowników gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na terenie województwa lubelskiego i struktur ogólnokrajowych tej branży. Przeczytaj

.

OPZZ o przyszłości Unii Europejskiej i korzyściach dla jej mieszkańców
W dniu 16 stycznia 2019 odbyło się posiedzenie podkomisji EKES przygotowującej opinię: Przyszłości Unii Europejskiej: korzyści dla jej mieszkańców i szacunek dla praw podstawowych. Opinia przygotowana jest na wniosek prezydencji Rumuńskiej, rozpoczynającej się na początku bieżącego roku. Prezydentem podkomisji jest Adam Rogalewski – członek EKES oraz p.o. dyrektora wydziału międzynarodowego OPZZ. Sprawozdawcami są Mihai Iavacu z Rumunii oraz Stephane Buffetaut z Francji. Przeczytaj.

100 lat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W Sejmie 16 stycznia odbył się wernisaż wystawy „Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce 1918-2018”. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, wygłosiła okolicznościowy wykład. Oba wydarzenia wpisują się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-lecia polityki społecznej w Polsce i 85-lecia ZUS.Przeczytaj.

Odpowiedź ZNP na propozycje MEN
W odpowiedzi na pismo z dnia 14 stycznia 2019 r. nr DWST-WPZN.6001.12.2019.DMS, Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że naszym kluczowym postulatem jest zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli o 1000 złotych. Przeczytaj.

Opinie i analizy

Trzy inicjatywy autonomicznego podzespołu
W dniu 16 stycznia 2019 r.w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się autonomiczne posiedzenie Podzespołu problemowego ds. reformy polityki rynku pracy działającego w ramach Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS. W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele OPZZ Bogdan Grzybowski i Magdalena Kossakowska. Porządek obrad objął m.in.: sprawę utworzenia Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji, dyskusję nad wynagrodzeniami pracowników młodocianych zatrudnianych w celu nauki zawodu oraz problem zasiłków dla bezrobotnych. W rezultacie przeprowadzonych konsultacji do Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS zostaną przekazane trzy wnioski w ww. sprawach. Przeczytaj

OPZZ w mediach

Szef OPZZ o sytuacji w PLL LOT
Nie ma woli porozumienia ze strony zarządu, jest wola po stronie związków.To jest dosyć nietypowa sytuacja, bo tu jest opór zarządu, wręcz niechęć do rozmów, prowokowanie konfliktu. Związki nasze negocjują, jeśli nie nastąpi porozumienie, może nastąpić zapaść w przedsiębiorstwie - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Oglądaj.

Strajk nauczycieli: ZNP podjął decyzję o sporze zbiorowym
ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego. Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego, który zakończy się ogólnopolskim strajkiem. Taki jest prawdopodobny scenariusz wydarzeń. Przeczytaj.

Nauczyciele muszą zarabiać
Prezes ZNP Sławomir Broniarz oceniał, że podczas niedawnego spotkania z nauczycielami szefowa MEN Anna Zalewska nie przedstawiła żadnych konkretnych propozycji. Nie zgodziła się na wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 1 tys. zł od stycznia 2019 r.. Przeczytaj.

Protestu chce nie tylko ZNP. Komitet strajkowy powołała oświatowa „Solidarność”: Domagamy się podwyżki o 15 proc.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Przeczytaj.